Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starokrzepice: Gimnazjaliści zdawali egzamin z języka polskiego, WOS-u i historii [ZDJĘCIA]

Maciej Pilśniak
Prawie 400 tysięcy gimnazjalistów, klas trzecich z całej Polski pisało dziś pierwszą część egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej. My odwiedziliśmy gimnazjum w Starokrzepicach.

Trzy dni testów mają pokazać ich zasób wiedzy i umiejętności. Dla każdego z uczniów to pierwszy tak poważny i jednocześnie ważny egzamin, ponieważ jego wyniki zaważą w czasie przyjęć do szkół ponadgimnazjalnych.

W powiecie kłobuckim do egzaminów przystąpi prawie 1000 uczniów z osiemnastu gimnazjów.We wtorek 23 kwietnia 2013 r., sprawdzana była wiedza z historii i WOS-u oraz języka polskiego. W środę trzecioklasiści zweryfikują wiedzę z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, a ostatniego dnia, czyli w czwartek 25 kwietnia egzaminy z języków obcych, które uczniowie mogą zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

Odwiedziliśmy gimnazjum w Starokrzepicach zarówno przed jak i po egzaminie, żeby poznać obawy przed i opinie po egzaminie. Gimnazjaliści wydawali się dobrze przygotowani, jednak prawie każdy miał jakieś obawy.
- Najbardziej boję się rozprawki, chciałabym, żeby temat był taki ,aby udało się, jak najwięcej rozpisać - powiedziała nam przed egzaminem Karolina.

Bogumił zaś najbardziej obawiał się historii: - Boję się dat, bo jest ich dużo i można łatwo się pomylić.

Po godzinie pisania części poświęconej historii i wiedzy o społeczeństwie, nastąpiła 60-minutowa przerwa, a następnie trzecioklasiści przystąpili do półtoragodzinnego egzaminu z języka polskiego.

Od kilku lat naukowcy biją na alarm, że poziom wiedzy polskich gimnazjalistów spada ostro w dół. Zapytaliśmy, więc dyrektora Zespołu Szkół w Starokrzepicach, Mariusza Polusa, który pamięta pierwszy egzamin gimnazjalny w 2002 roku jak to ma się w rzeczywistości.

- Sytuacja wygląda bardzo różnie w różnych szkołach. Faktycznie taki trend jest zauważalny. Na szczęście w naszej placówce jak i w całym powiecie nie widać tej tendencji. A nasi uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki w skali wojewódzkiej, a nawet ogólnopolskiej - mówi dyrektor Polus.

Już kilka minut po godzinie 12, z sali egzaminacyjnej zaczęli wychodzić pierwsi uczniowie, który ukończyli dzisiejszą część. Zdania na temat egzaminu były podzielone, a najczęściej dało się słyszeć, że nie był on najprostszy, głównie w przypadku języka polskiego.

W przypadku historii i WOS-u uczniowie nie zgłaszali zastrzeżeń i raczej każdy był zadowolony, jednak w przypadku drugiej części pojawiało się kilka zadań, z którymi gimnazjaliści mieli problem.

Mateusz za najtrudniejszą uznał "Charakterystykę bohatera literackiego, który wykazał się odwagą".

Paulina z Karoliną uznały, że stopień trudności wynosił 4 w skali do 5. A Magda powiedziała: Na szczęście nie było tak trudno, jak myślałam i jestem zadowolona.

Jutro część matematyczno-przyrodnicza, która miejmy nadzieję nie przysporzy gimnazjalistą z naszego powiatu problemów. A z doświadczenia wiemy że w latach poprzednich nierzadko tak właśnie było.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto