Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości w Częstochowie dojdzie do skutku? Miasto jutro podejmie decyzję

BR
Organizatorzy zapowiedzieli na 8 lipca 2018 roku I Marsz Równości w Częstochowie. Ale o tym, czy on się odbędzie zadecyduje jutro Urząd Miasta, bo na ten dzień zgłoszono w sumie siedem różnych zgromadzeń i marszów. Zgłoszeń dokonali przedstawiciele różnych organizacji prawicowych. Miejsca i godziny wydarzeń się pokrywają, więc potrzebny byłby kompromis, a na ten wobec Marszu Równości nie zgadzają się organizatorzy innych zgromadzeń.

Ponad miesiąc temu na Facebook'u pojawiło się wydarzenie informujące o I Marszu Równości w Częstochowie. "Przeniesiemy tęczową solidarność od Placu Daszyńskiego aż po Jasną Górę, gdzie pozdrowimy Paulinów. I Marsz Równości w Częstochowie przejdzie pod hasłem: "SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ, HOMOFOBY NIECH SIĘ GONIĄ" - informują organizatorzy.

Niestety organizatorzy zgłosili marsz... za wcześnie. Prawo o zgromadzeniach publicznych mówi, że zgłoszenia należy dokonać między 30 a 6 dniem poprzedzającym wydarzenie. I to wykorzystali organizatorzy innych zgromadzeń i marszów, którzy zgłosili je w wymaganym terminie. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło 8 czerwca, 35 sekund po północy. Po nim zgłoszono kolejne trzy, które poprzedzały Marsz Równości. Ten ostatni został zgłoszony o godz. 4:44 i był piąty. A po nim kolejny organizator zgłosił w sumie aż 6 zgromadzeń.

Dlatego Urząd Miasta zorganizował specjalną rozprawę administracyjną, na której miało dojść do negocjacji w sprawie zgromadzeń. Ale organizatorzy wszystkich, innych marszów (m.in. wyrażających sprzeciw wobec dewiacji seksualnych) godzili się na ustępstwa jedynie wobec siebie, ale nie wobec Marszu Równości. Jego organizatorzy po krótkiej przerwie zdecydowali się na zmianę godziny marszu z godz. 16 na godz. 10. W godz. 10-12 ma on przejść od Placu Daszyńskiego do Placu Biegańskiego, a później od godz. 12 do 14 z Placu Biegańskiego w III aleję NMP.

Miasto ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie zgromadzeń jutro, ale nie wiadomo, czy Marsz Równości o nowej porze się odbędzie, bo organizatorzy innych wydarzeń, którzy wcześniej deklarowali wolę zmiany godziny swoich zgromadzeń, po stanowisku Małgorzaty Mróz, organizatorki Marszu Równości, zdecydowali się zmienić swoje stanowisko.

Dyskusja podczas rozprawy administracyjnej była niezwykle gorąca. Radna PiS, Justyna Kielesińska odczytała oświadczenie, w którym żądała, aby prezydent nie wyraził zgodę na Marsz Równości, bo to uwłacza Duchowej Stolicy Polski. Natomiast radna Jolanta Urbańska, wypowiadając się, jak podkreślała, jako mieszkanka stwierdziła, że jest przeciwna "ubrunatnianiu miasta".

O zdanie prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka została zapytana Agata Wierny, pełnomocnik prezydenta ds. równości.

- Nam zależy na tym, żeby wszyscy mieli prawo do wyrażania swoich poglądów w zgodzie z prawem - mówiła Agata Wierny.

8 lipca wszystkie służby zostaną postawione w Częstochowie w stan pełnej gotowości, bo tego samego dnia odbywa się na Jasnej Górze Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto