Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Partyka na Gali sportu w Lipiu [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipiu odbyła się druga już Gminna Gala Sportu. Zobaczcie, kto zaszczycił swoją obecnością i kto otrzymały wyróżnienia!

„We are the champions” – ta dobrze wszystkim znana pieśń zwycięzców rozpoczęła II Gminną Galę Sportu w Lipiu, która miała miejsce 17 stycznia w tutejszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym. Celem przeprowadzonej z wielkim rozmachem imprezy było sportowe podsumowanie 2014 roku, wyróżnienie najlepszych lokalnych, bądź wywodzących się z Lipia, zawodników, trenerów, animatorów sportu i jego prawdziwych pasjonatów.

Lipską galę uświetnili swoją obecnością dwaj wybitni polscy sportowcy, Zygmunt Anczok i Artur Partyka, którym licznie zgromadzona publiczność zgotowała prawdziwe owacje. Przypomnijmy, że mieszkający obecnie w Lublińcu Zygmunt Anczok to wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej, swego czasu jeden z najlepszych na świecie lewych obrońców i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium z 1972 roku. Natomiast lekkoatleta, Artur Partyka, to 12-krotny mistrz Polski (1989-2000), 3-krotny mistrz kraju w hali, trzykrotny rekordzista Polski, posiadacz nadal aktualnego, choć już 19-letniego rekordu Polski w skoku wzwyż (2.38 m), trzykrotny medalista Mistrzostw Świata i trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie oraz srebrny medalista olimpijski z Atlany.

I to właśnie goście honorowi wraz z wójt, Bożeną Wieloch, wręczyli statuetki 10 najlepszym w minionym roku sportowcom gminy Lipie. A byli to: piłkarki - Paulina Hadaś, Katarzyna Matyszczak, Sara Luto, Karolina Surdyk, piłkarz - Jakub Troczka, biegaczka - Marta Kotynia, tenisista stołowy, biegacz i zawodnik uprawiający taekwondo - Kacper Wydmuch, tenisista stołowy - Artur Badura oraz dwaj bracia i mistrzowie w siłowaniu na rękę - Przemysław Kilan i Jarosław Kilan.

Pani Wójt wyróżniła także trzech zasłużonych dla gminy Lipie sportowców. Pierwszy z nich to Marek Mazurek, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, a obecnie trener Młodzieżowej Szkółki Piłki Nożnej "Górnika" Zabrze oraz trener koordynator i Młodzieżowej Szkółki Piłki Nożnej tego klubu. Marek Mazurek, jako czynny piłkarz, zdobył wraz z drużyną SKS Gwarek Zabrze 3-krotnie tytuł Mistrza Śląska w piłce nożnej.

Byłym piłkarzem, a obecnie trenerem i działaczem sportowym jest także drugi laureat – Stanisław Szczęsny. Czynnie grał w piłkę nożną aż do roku 2011 w Liswarcie Krzepice. Jako trener, z drużyną trampkarzy rocznika 1980, zdobył 5 miejsce w Finale Ogólnopolskiej imprezy „Piłkarska Kadra Czeka”. Prowadził m.in. Victorię Częstochowa, Wartę Kamieńskie Młyny, Skrę Częstochowa, a także, aż po dzień dzisiejszy - Liswartę Krzepice, z którą w ubiegłym sezonie uzyskał awans do Klasy Okręgowej.

Najmłodszy wyróżniony to Łukasz Mikołajczyk, jeden z najwybitniejszych lekkoatletów wywodzących się z terenu gminy Lipie, wielokrotny mistrz byłego województwa częstochowskiego w biegu na 300 m końca lat 90-tych. Wieloletni zawodnik Klubu Sportowego „Budowlani” Częstochowa, z którym w roku 2000 w sztafecie 4 x 400 metrów zajął 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. 6 zawodnik Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w biegu na 600 metrów z 2000 roku. W roku 2001 zdobywca 4 miejsca w sztafecie 4 x 400 metrów na Mistrzostwach Kraju. Zdobywca tytułu Indywidualnego Mistrza Polski w biegach przełajowych Ludowych Związków Sportowych w 1996 roku.

Dzieci i młodzież, które aktywnie przez cały rok 2014 uczestniczyły w różnorodnych zawodach i imprezach sportowych, otrzymały podczas sobotniej Gali upominki, przygotowane przez Urząd gminy Lipie oraz PKS Danków.

Uczestnicy oraz goście Gali Sportu w Lipiu z wielkim zainteresowaniem obejrzeli pokazy trzech niezwykle widowiskowych dyscyplin sportu. Bardzo podobało się taekwondo, zaprezentowane przez grupę młodych zawodników z klubu „Orient” w Kłobucku, którzy przyjechali do Lipia wraz z trenerem, Sławomirem Jaskułą. Także gimnastyczki z UKS Carramba Katowice oraz UKS Gwiazda Olesno zachwyciły wszystkich swoimi ogromnymi talentami i niepospolitymi możliwościami, ale prawdziwy zachwyt wzbudzili tancerze - Paulina Morga oraz Konrad Głąb, reprezentujący Klub Tańca Towarzyskiego DOBROWOLSCY z Częstochowy. Paulina i Konrad to niezwykle utytułowani sportowcy. Posiadają klasę „A” czyli najwyższą krajową klasę taneczną w stylu standard oraz klasę C w tańcach latynoamerykańskich. Lipska publiczność zobaczyła ich w tańcach standardowych, a były to: walc angielski, tango, walc wiedeński, slow foxtrot oraz quickstep, a także latynoamerykańskich, takich jak: samba, cha cha, rumba, paso double i jive.

Uczestnicy Gali mogli także osobiście poznać braci Filipa i Jakuba Hepnerów, którzy są pasjonatami jazy na rowerze i waśnie tym środkiem lokomocji przemierzyli całą Europę, byli w Chinach, a ostatnio na Syberii.
Gala sportu była także dobrą okazją do zaprezentowania osiągnięć Uczniowskich Klubów Sportowych działających na terenie gminy Lipie. UKS Maratończyk ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lipiu chwalił się swoimi innowacjami pedagogicznymi w zakresie mini tenisa stołowego i mini piłki nożnej dla dzieci 5-6 letnich, UKS Jagiełło z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lipiu sukcesami indywidualnymi i drużynowymi w dwóch dyscyplinach, tenisie stołowym oraz w zyskującej coraz większą popularność - piłce nożnej dziewcząt. Członkowie klubu UKS Iskra, działającego przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rębielicach Szlacheckich, z powodzeniem biorą udział w wielu turniejach tenisa stołowego, zdobywając medalowe miejsca w kategoriach skrzatów, żaków i młodzików. Najdłużej działający klub sportowy na terenie gminy Lipie, czyli KS Sokół Parzymiechy, to przede wszystkim, współorganizator jednego z najstarszych biegów masowych na terenie kraju, jakim jest Jesienny, Trzeźwościowy Bieg im. Red. T. Hopfera.

Jednak niewątpliwie najprężniej działającym klubem sportowym na terenie gminy jest Parafialny Klub Sportowy „Św. Stanisław” z Dankowa. Został on założony w 2008 roku przez propagatora i pasjonata sportu Ks. Tomasza Kośnego, który również podczas tegorocznej Gali, otrzymał tytuł Ambasadora Sportu. Wprawdzie klub ściśle związany jest z parafią Danków, ale integruje dzieci i młodzież z całej gminy Lipie, dając im możliwość rozwijania swoich talentów w sekcjach piłki nożnej, tenisa stołowego, pływania i gimnastyki artystycznej. Młodzi piłkarze uczestniczą w turniejach nie tylko na terenie województwa, ale również całego kraju. Warto dodać, że w roku 2010 wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej na Słowacji – FRAGARIA CUP. Na uznanie zasługuje fakt, że PKS Danków jest organizatorem i współorganizatorem wielu lokalnych turniejów piłki nożnej i tenisa stołowego. Młodzi adepci piłki nożnej odnosili sukcesy m.in. w XIII Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej w Nowinach koło Kielc, w Turnieju „Znicz” Cup, Blachownia Cup, Częstochowa Cup oraz w XXIII Międzynarodowym, indywidualnym turnieju tenisa stołowego w Warszawie. PKS Danków zorganizował także w 2014 roku, letni wypoczynek dla dzieci w Koszalinie, zimowy w Białym Dunajcu oraz półkolonie w Troninach.
Zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem rozmachu sobotniej imprezy. Wiele ciepłych słów, zarówno pod adresem młodych sportowców jak i organizatorów, skierowali Artur Partyka, Zygmunt Anczok, Szymon Giżyński - poseł na Sejm RP, senator Jarosław Lasecki, przedstawicielka posła Jerzego Sądla oraz wicestarosta powiatu kłobuckiego Maciej Biernacki. Wśród przybyłych na lipską galę znaleźli się także regionalni działacze i przedstawiciele różnych klubów sportowych, którzy gratulowali wszystkim sportowcom odniesionych sukcesów, a organizatorom wspaniałej uroczystości przyczyniającej się do propagowania sportu.

Wójt gminy, Bożena Wieloch, zwracając się do wszystkich uczestników gali, powiedziała: Działania związane z rozwojem sportu muszą być częścią działań nowoczesnej gminy, dbającej o swoich mieszkańców. Powinny odbywać się w sposób planowy, odpowiadający potrzebom osób w różnym wieku, o różnych możliwościach i zainteresowaniach. Obok rozwoju elementów, takich jak wszelkiego typu infrastruktura, należy również podejmować i prowadzić różnorodne działania organizacyjne. Strategia rozwoju sportu i rekreacji w gminie Lipie na lata 2015-2020, stanowi odpowiedź władz gminy na konieczność szerszego i perspektywicznego postrzegania kierunków jej rozwoju. Jestem głęboko przekonana, że działania, które już zrealizowaliśmy oraz te, które podejmiemy już wkrótce, odniosą pozytywny skutek w postaci poprawy kondycji fizycznej mieszkańców naszej gminy oraz ogólnego stanu zdrowia, zapewnią kolejne sportowe sukcesy oraz najlepszą reprezentację naszej społeczności w powiecie, województwie, w kraju, a być może i poza jego granicami.

UG Lipie: Jolanta Cyprych, Karol Żerdziński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto