Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKS Lubliniec liczy na współfinansowanie przez samorząd

Aneta Kaczmarek
PKS Lubliniec liczy na wsparcie samorządu
PKS Lubliniec liczy na wsparcie samorządu Fot. ARC
PKS Lubliniec liczy na pomoc samorządu. W opinii prezesa Jana Strzyża, to jedyna szansa, by spółka nie zniknęła z mapy powiatu jak stało się to w Myszkowie czy Zawierciu.

PKS Lubliniec po raz kolejny głośno prosi o wsparcie samorządu. Do rozmów na temat przyszłości spółki zaprosi wkrótce starostę, burmistrza i wójtów z całego powiatu.

PKS Lubliniec wciąż jest w kropce. Sytuacja spółki tragiczna nie jest, ale dobra też nie. Najlepszym rozwiązaniem byłaby komunalizacja, czyli przejęcie firmy przez samorząd.

Tyle, że w tym temacie od ostatnich rozmów nic się nie zmieniło. Ani starostwo, ani miasto czy gminy nie są zainteresowane przejęciem spółki.

Fiaskiem zakończyły się również kilkakrotne próby sprywatyzowania spółki. Było nawet kilku chętnych, m.in. PKS Gliwice, ale podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa podjął decyzję o odstąpieniu od negocjacji.

Nieudane próby prywatyzacji doprowadziły do likwidacji PKS-u w Myszkowie i Zawierciu. Zdaniem Jana Strzyża, jedynym ratunkiem dla PKS Lubliniec jest wsparcie spółki przez samorząd.

PKS Lubliniec liczy na wsparcie samorządu

- Nasze władze muszą podjąć jakieś działania, jeśli nadal mamy wozić mieszkańców powiatu lublinieckiego. To prawda, że coraz więcej ludzi ma samochody, ale też wiele osób jeździ komunikacja publiczną. Burmistrzowi, staroście czy wójtom zależy na tym, by ludzie mieli zapewniony dojazd do miejsc pracy czy nauki. Tylko skąd wziąć środki, by tych ludzi wozić. Tu konieczne jest podjęcie jakiś kroków, bo inaczej PKS Lubliniec zniknie z mapy powiatu - mówi Strzyż, prezes PKS Lubliniec.

- Obowiązek organizacji transportu publicznego na samorządy, w tym przypadku na starostwo, nakłada ustawa. Myślę, że konieczne jest spotkanie w tej sprawie - nie tylko ze starosta, ale i burmistrzem oraz wójtami - podkreśla Strzyż.

Jego zdaniem nasze władze powinny wziąć przykład z rozwiązania, jakie zastosowano w przypadku częstochowskiego PKS-u. Tutaj 24 gminy z regionu oraz powiaty kłobucki i częstochowski zgłosiły w Ministerstwie Skarbu Państwa chęć skomunalizowania przedsiębiorstwa.

Koordynujące projekt przejęcia przewoźnika przez lokalne samorządy kłobuckie starostwo, otrzymało pismo od ministra skarbu wskazujące, że procedura może liczyć na zielone światło resortu.

Teraz samorządy analizują, który wariant komunalizacji byłby najkorzystniejszy: czy PKS ma przejąć związek gmin, związek powiatów, któreś ze starostw lub któraś z gmin. Proces komunalizacji ma szansę na zakończenie jeszcze w tym roku.

Tymczasem PKS Lubliniec działa, jak może i wprowadza nowe rozwiązania. Od października spółka będzie dowoziła ok. 25-28 osobową grupę uczniów na trasie Koszwice-Kośmidry-Lubliniec.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto