Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat kłobucki: Plony po żniwach będą gorsze

Maciej Hasik
Żyto sypało słabo, jakość ziarna gorsza niż przed rokiem, a zbiory rzepaku kilkanaście procent słabsze od ubiegłorocznych. Taki jest wstępny bilans zakończonych właśnie żniw. Staropolskim zwyczajem możemy ponarzekać na pogodę, ale rolnicy podkreślają, że to "narzekanie" jest głośniejsze niż w ubiegłych latach, bo lato w tym roku dało się im szczególnie we znaki.

- W maju była susza, a w wakacje, kiedy powinno być pogodnie, zaczęło lać - tłumaczy Andrzej Chudaszek, gospodarz z Miedźna.

Panu Andrzejowi udało się jednak "wstrzelić" w dobrą aurę w czasie zbioru plonów.

- Trochę wcześniej sieję i trochę wcześniej zbieram. Dzięki temu dało sie uniknąć deszczu, ale inni nie mieli tyle szczęścia - dodaje Chudaszek.

I faktycznie. Z powodu kapryśnego lata spora część ziarna spadła z kłosów, a to, co udało się zebrać może nie nadawać się na przerób. W najlepszym razie trzeba będzie dodatkowo suszyć plony. Każdy z wymienionych przypadków wiąże sie jednak z kosztami.

- Dla nas najgorsze było dosuszanie - podkreśla dyrektor Spółdzielni Rolniczej "Smugi" z Kłobucka, Jan Mszyca. - Deszcz zrobił swoje więc trzeba było coś zrobić. My mieliśmy lepsze zbiory na początku tego żniwnego okresu. Pod koniec przenżyto było już słabsze.

Dyrektor Spółdzielni "Smugi" wskazuje jednocześnie, że generalnie zbiory żyta były... lepsze niż przed ro-kiem, ale część zbiorów trzeba będzie przeznaczyć na cele hodowlane lub do gorzelni.

Wspomniany wzrost kosztów może wyrównać wysoko cena skupu, która utrzymuje się na rynku.

- Jeśli się utrzyma, straty będą mniejsze albo ich unikniemy - przewiduje Jan Mszyca.

- Moim zdaniem cena ziarna nie spadnie - twierdzi Andrzej Chudaszek, który gospodarzy na 100 hektarach.

Jego zdaniem rolnicy powinni poczekać ze sprzedażą na odpowiedni moment bliżej wiosny. Do tego czasu jednak sytuacja na rynkach może się zmienić jeszcze z innego powodu. - Ceny paliwa będą miały kluczowe znaczenie na kształtowanie się cen zarówno w skupie, jak i w piekarniach - uważa wicestarosta kłobucki, Henryk Kiepura.

Kłobucki samorządowiec w swoich przewidywaniach dotyka kluczowej dla nas wszystkich kwestii. Czy po żniwach spod znaku pogody w kratkę ceny chleba pójdą w góre?

- Ja się tylko boje, że nasi rolnicy staną na wysokości zadania, a spekulanci znowu zrobią swoje - obawia się Krystyna Makles z Kłobucka, która codziennie rano kupuje dwa duże chleby dla swojej rodziny.

- Oby tylko nie powtórzył się scenariusz z cukrem. Pogoda też nie pomagała plantatorom, ale mimo wszystko nie było tak źle. Mimo tego cena poszła w górę, bo któs musiał na tym zarobić.

Cukier jednak można było ograniczyć. W przypadku chleba trudno sobie to wyobrazić.

Komentarza na temat przewidywanych cen pieczywa odmawiają piekarze. Tłumaczą, że sianie paniki w tym momencie może tylko pogorszyć sytuację, która na razie jest stabilna. Na pytanie, jak będzie pod koniec roku czy na początku przyszłego rozkładają ręce, bo żniwa żniwami, a rynek pieczywa ma swoje prawa.

Łatwiej wskazać tendencje, które mogą kierować rynkiem rzepaku. W jego przypadku praktycznie wszyscy rolnicy wskazują na gorsze zbiory i gorszą jakość, a ceny są jeszcze mniej przewidywalne.

- U nas to właśnie rzepak wypadł najgorzej. Zbiory kształtują się na poziomie kilkunastu procent niższym od ubiegłorocznego - przybliża dane Jan Mszyca, dyrektor Spółdzielni Rolniczej "Smugi" z Kłobucka.

- Ja na szczęście rzepakiem się nie zajmuje. Przyznam, że w tym roku nie zazdroszczę rolnikom, którzy opierają swoje zbiory na rzepaku - kończy Andrzej Chudaszek z Miedźna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto