Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W góry z rezerwą

Redakcja
Rezerwat Sokole Góry wchodzi w skład specjalnego obszaru ochrony siedlisk Ostoja Olsztyńsko-Mirowska sieci Natura 2000. A to zobowiązuje! Do szczególnego poszanowania walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego miejsca. Nie znaczy to, że teren jest zamknięty dla turystów, że swoich praw na tym obszarze nie mają np. okoliczni mieszkańcy. Wszystko, co najistotniejsze w programie Natura 2000 kryje się w stwierdzeniu: ,,zrównoważony rozwój", a więc taki, który służy zarówno człowiekowi, jak i przyrodzie. Obszary naturowe powstały po to, aby chronić rzadkie gatunki roślin i zwierząt, lecz nie zabraniać też gospodarowania czy prowadzenia biznesu na tych terenach. A że sieć Natura 2000 obejmuje najbardziej malownicze tereny, nic dziwnego, że dynamicznie rozwija się tutaj turystyka.

Sokole Góry zadeptane?
I właśnie turystów dotyczy zarządzenie wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska regulujące ruch turystyczny w Sokolich Górach tak, aby chronić przyrodę. Dlaczego zostało wydane i co zmienia?

Rezerwat Sokole Góry, który w ubiegłym roku obchodził 60-lecie powstania, tradycyjnie był i jest popularnym celem wycieczek turystów z całej Polski. Ze względu na urodę tego miejsca, na którą składają się m.in.: piękny bukowy las, runo leśne ze storczykami, malownicze ostańce skalne, a także niedalekie ruiny Zamku w Olsztynie, w roku 2007 r. wojewoda śląski podjął decyzję o udostępnieniu rezerwatu do ruchu turystycznego. Niestety, kilka lat doświadczeń pokazało, że presja turystyczna jest zbyt silna i prowadzi do dewastacji oraz zagraża chronionym gatunkom Sokolich Gór. Dlatego też Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, po konsultacjach z Regionalną Radą Ochrony Przyrody uznał, że konieczne są zmiany w tzw. ruchu turystycznym.

Jaskinie pod nadzorem
Rezerwat to wzgórza wapienne (m.in. Góra Pustelnica - najwyższe wzniesienie Sokolich Gór, Puchacz, Donica, Karzełek, Knieja, Jodłowa, Setki) z bogatymi formami krasowymi. Są tu jaskinie: Olsztyńska i Wszystkich Świętych, Komarowa, Maurycego, Pod Sokolą Górą, Studnisko i inne. Jaskinie są wykorzystywane przez liczne gatunki nietoperzy jako miejsce hibernacji.

W Jaskini Studnisko, jeszcze przed wprowadzeniem nowego zarządzenia regulującego ruch turystyczny doszło w te wakacje do tragicznego wypadku, w którym zginęła nastolatka. Dlatego też jaskinie są teraz pod szczególnym nadzorem. Znacząco zmienione zostały dotychczasowe zasady wejścia do jaskiń. Teraz, ze względu na konieczność ochrony tych obiektów, będzie to możliwe wyłącznie po uzyskaniu indywidualnego zezwolenia, o które można wnioskować do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Osoby odwiedzające powinny znać przepisy dotyczące ochrony przyrody, posiadać wiedzę na temat prawidłowego zachowania w jaskiniach oraz stosować się do zasad bezpiecznego uprawiania taternictwa jaskiniowego.

Trasy nowe i bez zmian
Na co jeszcze należy zwracać uwagę? W wyniku reorganizacji ruchu turystycznego w Sokolich Górach zmienione zostały trasy ścieżki przyrodniczej i szlaku im. Barbary Rychlik. Bez zmian pozostał przebieg szlaków Orlich Gniazd i Dróżki Św. Idziego. Miejsca udostępnione do wspinaczki wytypowane zostały przy współpracy z przedstawicielami Polskiego Związku Alpinizmu. Przy ich wyznaczaniu kierowano się przede wszystkim ochroną przyrody i atrakcyjnością ostańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto