Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie jest coraz mniej ofert pracy

Rafał Kuś
W powiecie kłobuckim jest coraz trudniej o znalezienie pracy. W pierwszym kwartale 2011 roku do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło zaledwie 156 ofert pracy

W powiecie kłobuckim rośnie stan bezrobocia. Na koniec marca br. w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 4620 osób bezrobotnych. To o 118 osób więcej niż na koniec lutego br. Wśród bezrobotnych na koniec marca aż 50,1% stanowiły kobiety. Tylko co czwarta osoba posiadała prawo do zasiłku. W pierwszym kwartale bieżącego roku stopa bezrobocia w powiecie kłobuckim jest większa od średniej w województwie i kraju i wynosi 14,1 proc.
W pierwszym kwartale 2011 roku od PUP w Kłobucku wpłynęło 156 ofert pracy. - To prawie o 50 proc. mniej niż w roku ubiegłym - przyznaje Małgorzata Szymanek, dyrektor PUP w Kłobucku. Najwięcej ofert wpłynęło na takie stanowiska jak doradca finansowy, agent obuwnik, sprzedawca, kierowca kat C i E, przedstawiciel handlowy, cieśla, murarz, robotnik budowlany.
W tej chwili PUP ma 42 oferty pracy na 111 stanowisk pracy. Są to spawacze, przedstawiciel handlowy, pakowacz i murarz.
Z uwagi na zmniejszenie pieniędzy na aktywizację bezrobotnych urząd pracy musiał skrócić 363 osobom czas odbywania staży o 3 tygodnie. - Gdybyśmy tego nie zrobili, mogłoby nam zabraknąć środków przyznanych w tym roku z Funduszu Pracy na pokrycie umów stażowych podpisanych z firmami w zeszłym roku, a z pewnością nie podjęlibyśmy się w najbliższym czasie aktywizacji bezrobotnych. W tym roku musimy też skrócić okres odbywania staży do 4 miesięcy - informuje Szymanek.
Nie wszyscy pracodawcy kierują jednak oferty do PUP. W lokalnych gazetach są ogłoszenia o pracy. W Kłobucku pracodawca szuka barmanki i kelnera. Poszukiwani są również ślusarze i monterzy.
W gazetach jest też kilkadziesiąt ogłoszeń poszukujących pracy. To jednak osoby głównie do prac, gdzie nie są potrzebne specjalne kwalifikacje i doświadczenie.
- Samo wysłanie CV do firm nie wystarczy. Pracodawcy zwykle nie mają czasu na ich czytanie. W poszukiwaniu pracy trzeba mieć dużą determinację i i umiejętnie się zaprezentować, by zaciekawić pracodawcę. W poszukiwaniu pracy warto współpracować też z ochotniczymi hufcami pracy, agencjami pracy czasowej, agencjami doradztwa personalnego i agencjami pośrednictwa pracy, biura mi karier,lokalnymi organizacjami społecznymi - wylicza Szymanek.
W tym roku Centrum Logistyczne POLOmarket w LIbidzy dało zatrudnienie ponad 200 osobom. - Rekrutacja na nowe stanowiska pracy będzie prowadzona w zależności od potrzeb i prędkości rozwoju naszej sieci - informuje Dominika Kulesza z firmy POLOmarket.
Gmina Kłobuck jest obecnie na etapie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla nowego centrum przemysłowego, które ma powstać w Łobodnie w 2013 roku.
Fabryka będzie produkować elementy do samolotów cywilnych i wojskowych NATO. Centrum zatrudni od 250 do 500 osób. O pracę będą mogli starać się ludzie młodzi, mechanicy, którzy przeszli przeszkolenia na obrabiarkach.Dla osób, którzy z wykształcenia są mechanikami obróbki-skrawania inwestor będzie organizował kursy przyuczające do obsługi nowoczesnych obrabiarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto