Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2016 rok dla OZE to jest czas, kiedy dużo może!

Redakcja
d 1 stycznia tego roku zaczął się dobry czas dla OZE - w założeniu mający na celu jeszcze mocniejsze niż w 2015 roku ich wspieranie. Jaki będzie i czy faktycznie aż tak dobry, jak wynika z analiz oraz planów,przyszłość pokaże. Ale zmiany prawne oraz możliwości uzyskania pomocy finansowej wskazują na to, że warto inwestować w odnawialne źródła energii.

Energooszczędność w nowej perspektywie
Stawiamy na energooszczędność w budownictwie, ale na co konkretnie możemy liczyć? Z jednej strony na ogromne możliwości wynikające z funduszy unijnych oraz bardzo dużą pulę pieniędzy przeznaczonych na pomoc inwestorom, a z drugiej - na wsparcie operacyjne (np. system aukcyjny wprowadzony ustawą o odnawialnych źródłach energii z 20 lutego 2015 roku). W unijnym budżecie do 2020 roku, na inwestycje w gospodarkę niskoemisyjną, do dyspozycji jest znacznie więcej pieniędzy niż w perspektywie finansowej UE na lata 2007-2013. Zwiększenie budżetu na inwestycje w OZE do kwoty blisko 38 mld zł, przy wykorzystaniu ok. 6 mld zł w zakończonym okresie 2007-2013 daje inwestorom nowe możliwości - podobnie jak program „Prosument”, gdzie też wprowadzono korzystne zmiany.

Dotacje unijne na energetykę odnawialną w nowym budżecie UE można uzyskać zależnie od tego, kto jest wnioskodawcą (samorząd, firma czy osoba prywatna) oraz lokalizacji i wielkości inwestycji głównie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, w przypadku których poszczególne województwa ustalają indywidualne kryteria, ale też w ramach programu krajowego PROW 2014-2020 oraz w ramach programu operacyjnego POIiŚ.

Jakie i dla kogo wsparcie?
Wnioski mogą składać przedsiębiorstwa, samorządy, jak również osoby fizyczne, rolnicy, a także np. związki gmin. Dotacja może wynieść nawet do 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji OZE (z zachowaniem zasady maksymalnego dopuszczalnego pułapu pomocy publicznej oraz zasad intensywności wsparcia). Projekty mogą dotyczyć m.in.: budowy instalacji do wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej (energia wodna, wiatru, słoneczna, geotermalna, biogazu, biomasy) oraz budowy i przebudowy sieci umożliwiających przyłączanie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (projekty realizowane przez operatorów systemu dystrybucyjnego i przesyłowego), a także budowy instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw.

Każdy może sprzedać OZE
Co to znaczy dla przeciętnego Kowalskiego? To, że każdy może wybudować instalację OZE i wytworzoną w niej energię przeznaczyć na potrzeby własne, np. swojej firmy, obniżając w ten sposób rachunki za energię, może również w całości lub w części przeznaczyć ją na sprzedaż jako wytwórca. I tu „kłania się” program „Prosument”. Jedna z głównych zmian to zniesienie obowiązku łączenia instalacji do produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej oraz wydłużenie do końca tego roku okresu wsparcia na preferencyjnych warunkach. Na inwestycje w systemy fotowoltaiczne, solary, małe elektrownie wiatrowe, jak również mikrokogenerację można otrzymać z NFOŚiGW dofinansowanie do 40 proc. kosztów kwalifikowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto