Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Życie po śmieciach". Czat z dr Łukaszem Zimnochem

Redakcja
fot. Materiały prasowe.
W poniedziałek 9 maja gościliśmy na czacie dr Łukasza Zimnocha. Tym razem internauci pytali: "Co możemy zrobić aby kampania "Życie po śmieciach była jak najbardziej skuteczna i przyniosła oczekiwany efekt. Zapraszamy do lektury czatu.

~zielony_mnich: Akcja ekologiczna "Życie po śmieciach" jest potrzebna? Czy jest to walka z wiatrakami i walenie głową w mur?
dr_Łukasz_Zimnoch: Kiedy jadę samochodem w ostatni czwartek miesiąca, na ulicach miasta w którym mieszkam, widzę posegregowane plastiki, papiery i szkło. To dowodzi naszego szacunku dla natury. Wciąż jednak życie stawia przed nami nowe wyzwania i to im musimy spojrzeć prosto w oczy.

jancioCzy wytwarzanie energii elektrycznej wiąże się z powstawaniem zanieczyszczeń?
dr_Łukasz_Zimnoch: W ciągu ostatnich dekad w sektorze wytwarzania energii elektrycznej dokonał się przełom, jako branża usilnie dążymy do osiągnięcia neutralności w oddziaływaniu na środowisko. Coraz więcej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Vattenfall prowadzi badania nad unikalną technologią sekwestracji dwutlenku węgla.

~zk: Reprezentuje pan firmę, która na co dzień wytwarza energię, a przy tym, chcąc nie chcąc, szkodzi poważnie środowisku. Czy Wasze zaangażowanie się w sprawy ekologiczne to nie coś w rodzaju zasłony dymnej dla prawdziwych problemów związanych z ochroną środowiska?
dr_Łukasz_Zimnoch: Jako skandynawska firma, problem wpływu na środowisko jest dla nas sprawą zasadniczą. Na przykład w Szwecji, z której pochodzimy, około 50% energii produkowana jest w elektrowniach wodych, a reszta w elektrowniach atomowych. Pracując nad projektem sekwestracji dwutlenku węgla, pokazujemy nasz konkretny wkład w rozwiązywanie problemów zmian klimatu... Oczywiście włączamy się w lokalne przedsięwzięcia mogące mieć wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. Przykłady można znaleźć na stronie vattenfall.pl

~bobby_dear: Jak wykorzystywać energię elektryczną aby było to dobre dla środowiska i oszczędne?
dr_Łukasz_Zimnoch: Każdy proces poprawy, trzeba zacząć od uderzenia się we własne piersi. Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie: Czy to czego używa na co dzień nie szkodzi środowisku i czy energia, którą wykorzystuje na co dzień jest wykorzystywana w sposób najbardziej efektywny... Kolejnym krokiem jest poszukiwanie metod wpływania na najbliższe otoczenie. Ostatnio Vattenfall promuje rowery elektryczne jako tanie i skuteczne środki komunikacji miejskiej. Każdy kilometr przejechany na takim rowerze to oddech ulgi dla środowiska.

~mnich: Jak zapatruje się Pan na temat ekologii w naszym województwie? Czy mieszkańcy mają świadomość tego, że dbałość o porządek jest bardzo istotna?
dr_Łukasz_Zimnoch: My, Ślązacy mamy świadomość, że o środowisko trzeba dbać. Nasz wymarzony model życia, paradoksalnie jest bardzo bliski natury, pomimo że żyjemy w najbardziej uprzemysłowionym obszarze Polski. Na naszych oczach dokonują się zmiany, hałdy znikają pod autostradami, a nasze lasy, parki i zieleńce stają się integralną częścią życia.

kamila Czy sądzi Pan, że mandaty za nielegalne wywożenie śmieci są skuteczne? Czy można by sięgnąć po ostrzejsze środki?
dr_Łukasz_Zimnoch: Normy obyczajowe powinny wyprzedzać prawo, każdy kto śmieciami zanieczyszcza las, powinien być piętnowany przez swoje najbliższe otoczenie, jako gwałciciel natury.

~tornton: Jak Pan ocenia stan naszych lasów? Co można zrobić, aby zapobiec gromadzeniu się w nich śmieci/odpadów?
dr_Łukasz_Zimnoch: Jako ojciec dwóch córek, jestem przekonany, że fundamentem zmiany w życiu człowieka jest edukacja, głębokie zrozumienie harmonii między człowiekiem a naturą.

~zbok: Jak dba pan o środowisko we własnym otoczeniu? Które praktyki poleciłby pan osobom zainteresowanym aktywną dbałością o środowisko...
dr_Łukasz_Zimnoch: Oczywiście segreguje śmieci oraz wszystkie odpadki biodegradowalne z mojego domu, trafiają one do kompostownika, w którym ciężką prace wykonują dżdżownice brazylijskie, które kupiłem przez internet. Mój dom przeszedł termomodernizację, w trakcie zimy staram się nie używać soli do utrzymywania chodnika w należytym stanie.

~Psycho: czy w szkołach powinny być zajęcia z ekologii na geografii,godz.wychowawczych,historii,itd. by podnieść poziom mentalny ludzi w kraju do bardziej ekologicznego myślenia i postępowania?
dr_Łukasz_Zimnoch: Powinniśmy dbać o podniesienie poziomu świadomości ekologicznej, niech dzieci z rodzicami podejmą rywalizację, a te zawody dadzą korzyść nam wszystkim.

~bad_koala: Czy uważa Pan, że kampanie społeczne sprawdzają się? Co można zrobić by uzyskać lepszy efekt?
dr_Łukasz_Zimnoch: Kampanie wpływają mobilizująco na firmy, urzędy i wszystkich Nas. Wyznaczają nowe standardy w myśleniu o środowisku, a zmiana świadomości jest fundamentem. Jest pierwszym krokiem ku lepszemu jutru.

~ok: Niedawno wydał Pan książkę... Czy zamierza pan napisać coś o problemach środowiska naturalnego?
dr_Łukasz_Zimnoch: ;> Na co dzień staram się nie być toksyczny dla ludzi z którymi się stykam. Zapraszam na mój wieczór autorski 20 maja o godz.18 w Rondzie Sztuki.

Moderator: Czas szybko leci, pora na ostatnie pytanie naszych Czytelników....

~tornton: Gdzie wywozi Pan stare żarówki i baterie?
dr_Łukasz_Zimnoch: Pracuję z pasjonatem ekologii i w naszym pokoju znajduje się pojemnik na zużyte baterie. Pozostałe elektrośmieci trafiają do firmy, która zajmuje się wywozem śmieci w moim mieście.

Moderator: To było ostatnie pytanie na naszym czacie. Dziękujemy Wam za pytania, a naszemu szanownemu Gościowi za poświęcony czas.
dr_Łukasz_Zimnoch: Dziękuje za rozmowę. Jeśli macie Państwo jakieś pytania, proszę na maila [email protected]


Dr Łukasz Zimnoch – absolwent politologii Uniwersytetu Śląskiego. Napisał kilkanaście artykułów poświęconych teorii i praktyce PR.

Wykłada na Politechnice Śląskiej i w Szkole Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego. Wydał podręcznik „Marketing dla inżyniera i naukowca”. Jest również autorem książki "Po przebudzeniu". W swojej karierze zawodowej wypromował m.in. robota mobilnego Hexor. Wyróżniony przez Dziennik Zachodni „Miodem” w 2003r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akcja "Życie po śmieciach". Czat z dr Łukaszem Zimnochem - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto