Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą nowe linie kolejowe. Pojedziemy 250 km/h!

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Terminal Centralnego Portu Komunikacyjnego
Terminal Centralnego Portu Komunikacyjnego CPK
Nowe linie kolejowe mają powstać w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. To oznacza, że z Giżycka, przez Pisz, Kolno, Łomżę i Ostrołękę pojedziemy superszybkim pociągiem do Warszawy, a stamtąd do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Takie plany ma rząd.

- Między Warszawą a Łodzią planujemy budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli nowego największego lotniska w Polsce. Częścią tej inwestycji będzie 10 linii kolejowych, które niczym szprychy w kole pobiegną z różnych regionów Polski w kierunku Warszawy i Portu - tłumaczy Konrad Majszyk, rzecznik CPK.

Przez Podlasie ma biec linia kolejowa nr 3. Plany zakładają budowę 56 km trasy, która poprowadzi z Ostrołęki przez Łomżę i Kolno do Giżycka. Dzięki tej inwestycji, po przeszło 25 latach połączenie kolejowe odzyska Łomża, skąd do Warszawy dojedziemy w 1 godz. 15 min., a do CPK w 1 godz. 35 min.

- Zakładamy, że pociągi na tej trasie będą osiągały prędkość od 160 do 250 kilometrów na godzinę - dodaje Konrad Majszyk.

Czytaj też: Uwaga podróżni! Będzie ogromny problem z dojazdem z Białegostoku do Warszawy. Przez niemal 6 godzin nie będzie bezpośredniego pociągu

Plany rządu zna Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

- Kolej to dla nas przyszłość. Zwiększy się atrakcyjność naszego miasta, poprawi się komunikacja z Warszawą. Teraz nasi mieszkańcy, by dojechać do stolicy na lotnisko, muszą korzystać z usług prywatnych przewoźników bądź PKS albo pozostaje transport na własną rękę. Oczywiście, liczba połączeń autobusowych maleje

- mówi Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

Ma też nadzieję, że pojawią się przewozy towarowe, a to wpłynie na rozwój przedsiębiorstw.

Czytaj także: Tak będzie wyglądał dworzec PKP w Białymstoku po modernizacji

Program CPK obejmuje też powstanie odcinka Milanów – Biała Podlaska – Fronołów, czyli fragmentu tzw. Magistrali Wschodniej, łączącej bezpośrednio Białystok, Lublin i Rzeszów. Dzięki niej szybciej dojedziemy z Białegostoku do Lublina w 3 godz. 5 min. (teraz 5 godz. 35 min.) i do Rzeszowa (w 4 godz. 45 min. zamiast 7 godz.)

- Dzięki inwestycjom kolejowym CPK znacząco poprawi się dostępność komunikacyjna regionu. Zgodnie z założeniami inwestora, aż 81 proc. mieszkańców województwa podlaskiego będzie w stanie w czasie poniżej godziny dotrzeć do stacji pociągów dużych prędkości - podkreśla Konrad Majszyk.

Linii kolejowej nr 3 ma powstać ciągu najbliższych lat. Szczegółowy harmonogram prac będzie znany po uchwaleniu przez rząd programu wileloletniego CPK. W ubiegłym tygodniu się już konsultacje w Białymstoku. Z proponowanym przebiegiem linii zapoznały się władze województwa.

- Rozmawiałem o tym z ministrem infrastruktury i dowiedziałem się, że rzeczywiście w ciągu 8-9 lat planowane jest sfinalizowanie tego połączenia - mówi nam Andrzej Duda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto