Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie "Wartostrada"! Ścieżką rowerową pojedziemy przez jurajskie gminy aż do granicy ze Słowacją

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
UM Cz-wa/UMiG Żarki
W najbliższych latach w subregionie częstochowskim ma powstać około 200 kilometrów ścieżek rowerowych, które połączą gminy jurajskie. Związek gmin oraz samorządowcy podpisali już partnerstwo w sprawie realizacji trasy nr 17, czyli Wartostrady. Będzie ona prowadzić przede wszystkim wzdłuż Warty, a później na południe do granicy ze Słowacją.

Ścieżka rowerowa połączy jurajskie gminy

Subregion Północny Województwa Śląskiego przygotowuje się do realizacji zarówno wspólnych, jak i indywidualnych projektów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. W sumie cały subregion z puli unijnych funduszy zdobył zapewnienie dofinansowania w wysokości blisko 700 mln zł.

Ścieżki rowerowe - w tym Wartostrada - mają promować komunikację rowerową w mieście i całym subregionie, a także służyć rozwojowi transportu niskoemisyjnego oraz wspierać rozwój turystyki na Jurze.

Jednym z niezbędnych elementów procedury poprzedzającej realizację zadania są umowy o partnerstwie w sprawie takich zintegrowanych inwestycji. Jedną z nich podpisano 4 kwietnia. Dotyczy budowy trasy rowerowej oznaczonej symbolem 17. Ta realizacja wpisze się w projekt w skali krajowej.

Umowę partnerstwa dotyczącą realizacji trasy rowerowej nr 17 w Urzędzie Miasta Częstochowy sygnowali:

  • ze strony Lidera projektu - Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego oraz Miasta Częstochowy – przewodniczący zarządu Związku - prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, członek Zarządu Związku i zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski oraz Dyrektor Biura Związku Wojciech Ostaszewski;
  • ze strony partnerów projektu: burmistrz Olsztyna Tomasz Kucharski, burmistrz Żarek Klemens Podlejski, wójt Kłomnic Piotr Juszczyk, wójt Mstowa Tomasz Gęsiarz, wójt gminy Niegowa Mariusz Rembak, a także Częstochowska Organizacja Turystyczna (jako partner odpowiedzialny za kampanię promocyjno-edukacyjną w projekcie) reprezentowana przez prezes Paulę Wypych oraz skarbnika Włodzimierza Tutaja.

Jak będzie przebiegać trasa rowerowa nr 17?

Jak będzie przebiegać trasa nr 17? Przede wszystkim wzdłuż Warty (a później na południe do granicy ze Słowacją) - stąd też jej nazwa "Wartostrada". Będzie obejmować województwa: śląskie, łódzkie, wielkopolskie i lubuskie.

W naszym subregionie - patrząc od północy - przebiegnie przez gminy: Kłomnice, Mstów, Częstochowa, Olsztyn, Żarki i Niegowę. Długość zaplanowanej trasy rowerowej na obszarze subregionu to 78 km (w tym długość infrastruktury niezbędnej do budowy to 48 km).

W samej Częstochowie przebieg drogi rowerowej nr 17 to 20 km w tym przebudowa, remont lub nowa infrastruktura obejmie tę trasę na 13,9 km długości.

W mieście trasa prowadzić będzie:

  • od południa realizowaną obecnie drogą dla rowerów łączącą się z istniejącą drogą rowerową w gminie Olsztyn;
  • następnie istniejącą drogą rowerową w ul. Korfantego do ul. Kucelińskiej
  • ul. Kucelińską i Trochimowskiego do istniejącej infrastruktury w obrębie stacji kolejowej Raków
  • od ul. Dębowej wałami wzdłuż Warty do istniejącej infrastruktury rowerowej w obrębie węzła drogowego alei Wojska Polskiego/Jana Pawła II
  • po północnej stronie miasta wałami wzdłuż Warty poprzez przełom Warty do połączenia z gminą Mstów.

W ramach inwestycji planowane jest budowa nowej infrastruktury (w tym na wałach przeciwpowodziowych), przebudowa lub remonty istniejących dróg rowerowych, a także wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu na tych odcinkach dróg, na których nie jest wymagane tworzenie wydzielonej infrastruktury rowerowej.

Projekt współfinansowany będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Będą kolejne ścieżki rowerowe

Wartostrada to nie jedyny projekt rowerowy, który będzie realizowany w naszym subregionie. W sumie w najbliższych latach ma powstać około 200 kilometrów dróg rowerowych. Obecnie na bazie powstałych koncepcji przygotowywane są programy funkcjonalno-użytkowe. Wnioski o dofinansowanie związek subregionalny zamierza złożyć w listopadzie, a w przyszłym roku rozpisywane będą – przez poszczególne miasta i gminy - przetargi wykonawcze. Realizacja inwestycji to lata 2025 i 2026.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto