Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w Kłobucku

Piotr Ciastek
Wczoraj w Kłobucku odbył się bieg pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

W organizowanym wczoraj biegu, będącym częścią ogólnopolskiego projektu "Tropem Wilczym", podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wzięło udział wielu zawodników, w tym dzieci i ich opiekunowie. "Wilczym Tropem" pobiegli m.in. zawodnicy "Delfina" Kłobuck i NGB Kłobuck.

Policja zadbała o bezpieczeńśtwo

Policjanci z Kłobucka włączyli się do niedzielnych działań mających na celu zabezpieczenie trasy biegu. Trasa zawodów prowadziła od Rynku im. Jana Pawła II aż do przejazdu kolejowego na ulicy Zakrzewskiej. Kłobuccy stróże prawa, przy współudziale funkcjonariuszy Straży Pożarnej, czuwali nad ładem, porządkiem i bezpieczeństwem w ruchu kołowym i pieszym. Wśród uczestników biegu znalazł się reprezentant naszej komendy – aspirant sztabowy Tomasz Parkitny. Biegowi towarzyszył pokaz umundurowania i uzbrojenia grupy rekonstrukcyjnej Mokra’39 oraz pokazy klas mundurowych Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku.

Historia

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej. Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto