Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa domu bez zbędnych zaskoczeń

Monika Kaczyńska
Wybierając projekt, trzeba przewidzieć przyszłe potrzeby
Wybierając projekt, trzeba przewidzieć przyszłe potrzeby Fot. Adam Wojnar/Polskapresse
Architekt jest zazwyczaj jedną z pierwszych osób, do której zwracamy się, planując budowę domu. Od decyzji podjętych na tym etapie zależy, czy dom będzie spełniał oczekiwania i odpowiadał naszym potrzebom. Warto więc dobrze przygotować się do rozmowy z projektantem.

Niezależenie od tego, czy decydujemy się na projekt indywidualny, czy też chcemy wybrać projekt gotowy do dalszych adaptacji przed rozmową z architektem powinniśmy określić potrzeby domowników, a co za tym idzie, rodzaj i liczbę pomieszczeń wraz z metrażem. Dobrze także zastanowić się, co nam się podoba, a co w żadnym wypadku nie wchodzi w grę. Warto jednak zachować otwartość na propozycje. Często o naszych wyborach decydują po prostu nawyki. Inne rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka wydaje nam się dziwne, może okazać się zaskakująco funkcjonalne.

Czytaj także: Samodzielna budowa domu - czego się boimy?

Na etapie rozmowy o projekcie dobrze mieć już szacunkowo określone możliwości budżetowe, ustalając chociażby swoją zdolność kredytową. W tej materii dobrze sprawdza się umiarkowany pesymizm. Mając pewne pole manewru, jeśli chodzi o finanse, będziemy mieli większą swobodę, jeśli chodzi np. o wybór rozwiązań. Ewentualny wzrost ceny materiałów czy dodatkowe nieprzewidziane koszty nie postawią nas w trudnej sytuacji.

Należy mieć świadomość, że architekt może (a nawet jest zobowiązany) zadawać nam pytania dotyczące wymarzonego domu. Architekt ma prawo zapytać np. o wiedzę inwestora na temat dokumentów określających zabudowę na działce lub poprosić o sprecyzowanie potrzeb inwestora i skonkretyzowanie jego wizji domu.

Układ pomieszczeń w domu powinien być dopasowany do potrzeb i stylu życia domowników. Zupełnie inne będą potrzeby wielopokoleniowej rodziny, która uwielbia zasiadać przy dużym stole w jasnym salonie, a zupełnie inne pary młodych ludzi, którzy skupiają się na pracy, a dom traktują jako wysmakowaną oazę weekendowego odpoczynku i relaksu. Warto poobserwować zwyczaje domowników i je wspólnie przedyskutować, biorąc również pod uwagę plany na przyszłość. Tym bardziej, że w większości przypadków dom budujemy na lata.

- Dobrym pomysłem, a zarazem dużym wyzwaniem jest próba przewidzenia wymagań rodziny za 5 lat, aby w przyszłości nie utrzymywać "zbędnych metrów" i w odpowiednim czasie optymalnie zagospodarować powierzchnię - mówi Joanna Szymula z pracowni projektowej Extraplan, ekspertka budowy Silka Ytong.

Zobacz też: Budowa czy kupno domu - co się bardziej opłaca?

Pomocna na tym etapie ustaleń może być lista pytań, które należy zadać architektowi w czasie pierwszych spotkań. Warto przygotować ją na kartce i zanotować odpowiedzi, tak by móc je po powrocie do domu gruntownie przemyśleć.

Warto zapytać o to, jak zdaniem projektanta powinien wyglądać układ pomieszczeń w kontekście indywidualnych potrzeb domowników, na jaki metraż się zdecydować, jakie są wady i zalety wyboru domu parterowego bądź piętrowego, czy warto zdecydować się na dom podpiwniczony, czy na działce, którą dysponujemy, wybudujemy dom według projektu, który nam się podoba, czy istnieją jakieś ograniczenia.

Kolejne ważne pytania dotyczą kosztów: jaki projekt jest optymalny dla założonego budżetu i jaki mamy wybór, jak zoptymalizować koszty budowy i koszty utrzymania domu w przyszłości.

Czytaj także: Jakie domy budują Polacy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto