Były wicestarosta kłobucki skazany wyrokiem nakazowym za ucieczkę przed policją i jazdę po pijanemu

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Maciej B. został skazany wyrokiem nakazowym. Prawdopodobnie złoży sprzeciw i rozpocznie się normalny proces
Maciej B. został skazany wyrokiem nakazowym. Prawdopodobnie złoży sprzeciw i rozpocznie się normalny proces ARC NM
Udostępnij:
Maciej B., były wicestarosta kłobucki, a obecnie członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego, został skazany wyrokiem nakazowym na 6 tysięcy grzywny i 4-letni zakaz prowadzanie wszelkich pojazdów mechanicznych. Maciej B. ma również zapłacić 5 tysięcy zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Samorządowiec, któremu postawiono zarzut ucieczki przed policją i jazdy w stanie nietrzeźwości, najprawdopodobniej wniesie sprzeciw, a to będzie oznaczało rozpoczęcie normalnego procesu.

Maciej B. został zatrzymany 3 października 2021 roku, tuż przed godziną 23 na ulicy Jana Długosza w Kłobucku.

- Kłobuccy policjanci podjęli pościg za kierującym osobowym peugeotem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. W wyniku pościgu nie udało się zatrzymać kierującego pojazdem, natomiast po ustaleniu kto jest właścicielem samochodu oraz sprawdzeniu terenu przyległego do miejsca pozostawionego pojazdu, zatrzymano 47-letniego mieszkańca gminy Kłobuck, który przyznał, że wcześniej kierował pojazdem - relacjonował w październiku Kamil Raczyński, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku.

Jak informowała nas wtedy kłobucka policja, podczas pierwszego badania stanu trzeźwości okazało się, że mężczyzna miał w organizmie 1,05 promila alkoholu. Od mężczyzny pobrano krew do dalszych badań, a także wykonano oględziny zaparkowanego pojazdu oraz sporządzono dokumentację procesową.

Początkowo Maciej B. nie został formalnie przesłuchany w sprawie. Kłobucka policja tłumaczyła, że realizowane są wszystkie zwyczajowe procedury. Częstochowska prokuratura podjęła jednak decyzję o wyłączeniu kłobuckich policjantów i powierzeniu sprawy Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie. - Decyzja została podjęta, aby wykluczyć zarzuty o brak bezstronności - tłumaczyła prokuratura.

Częstochowskiej policji w końcu udało się przesłuchać Macieja B. - Podejrzany został przesłuchany, ale nie przyznał się do winy. Postawiono mu dwa zarzuty jazdy pod wpływem alkoholu oraz ucieczki przed policyjnym pościgiem. W sprawie został powołany biegły, który dokonał tzw. analizy retrospektywnej. Wynikało z niej, że w momencie zdarzenia mężczyzna miał około promila - mówi prokurator Tomasz Ozimek.

11 kwietnia 2022 roku Sąd Rejonowy w Częstochowie skazał wyrokiem nakazowym Macieja B. na karę grzywny w wysokości 150 stawek dziennych po 40 zł (w sumie 6000 zł), czteroletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i zapłatę 5 tysięcy zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

- Zostałem poinformowany przez członka zarządu o wyroku, jutro będziemy na ten temat rozmawiać. Wyrok jest nieprawomocny, a prawdopodobnie członek zarządu wniesie sprzeciw - mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki.

Stronom od wyroku nakazowego przysługuje sprzeciw, co reguluje artykuł 506 Kodeksu Postępowania Karnego:

"1. Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym 7 dni od doręczenia tego wyroku.
2. Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną.
3. W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc; sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.
4. (uchylony).
5. Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.
6. Sąd rozpoznający sprawę po wniesieniu sprzeciwu nie jest związany treścią wyroku nakazowego, który utracił moc."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie