Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Medycyny Doświadczalnej ŚUM prowadzi doświadczenia na zwierzętach

Agata Pustułka
arc DZ
.W Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzone są pionierskie badania, które mają doprowadzić naukowców do poznania przyczyn stwardnienia guzowatego, schorzenia wielonarządowego, o podłożu genetycznym, na które cierpi dziś ok. 2 mln ludzi na całym świecie.

Główną rolę w doświadczeniach odgrywają specjalnie zmutowane myszy, u których wymodelowano procesy chorobotwórcze, by móc je dokładnie zbadać.

Stwardnienie guzowate to dziedziczna choroba, która powoduje zmiany torbielowate, guzowate w wielu narządach (m.in. płucach, kościach, przewodzie pokarmowym). Guzy, przeważnie niezłośliwe, mogą tworzyć się praktycznie we wszystkich narządach i tkankach. Naukowców z ŚUM interesuje przede wszystkim, w jaki sposób dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, a zwłaszcza w móżdżku. Wykazano bowiem, że chorzy na stwardnienie guzowate dotknięci są niesprawnością intelektualną z objawami autystycznymi.

https://dziennikzachodni.pl/slaski-uniwersytet-medyczny-eksperymentuje-na-zwierzetach/ar/590809

Badania w Centrum Medycyny Doświadczalnej możliwe są dzięki specjalnym liniom hodowlanym myszy i szczurów.
Myszy tzw. transgeniczne (zmodyfikowane genetycznie) mogą chorować na miażdżycę, mieć Alzheimera, czy właśnie stwardnienie guzowate.

- Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać tajemnice schorzeń, ich przyczyny oraz możliwości leczenia. Warto odnotować wielkie zasługi światowych badań dotyczących leczenia choroby Parkinsona czy stwardnienia rozsianego - wyjaśnia doc. Jarosław Barski, kierownik Centrum Medycyny Doświadczalnej ŚUM w Katowicach.

Możliwości testowania leków czy procesów leczenia dzięki liniom hodowlanych myszy i szczurów dają większe bezpieczeństwo pacjentom. W USA powstało nawet specjalne stowarzyszenie, które przekonuje do takich badań, bo często są atakowane, np. przez organizacje ekologiczne. O skali i wadze eksperymentów niech świadczy fakt, że np. z tysiąca testowanych substancji chemicznych jedna jest potem wykorzystywana jako lek. Wieloletnie badania dowiodły, że najbliżej nam ludziom do... gryzoni. To, co im doskwiera nam także szkodzi, a co jest dla nich dobre ma i na nas dobroczynny wpływ.

Około 15 proc. zwierząt doświadczalnych stanowią szczury. Co roku w krajach UE do eksperymentów wykorzystuje się ok. 12 mln zwierząt.

Będziemy wiedzieć więcej o sercu

Dzięki myszom i badaczom ze Śląska będziemy też więcej wiedzieć o mechanizmach regeneracji serca za pomocą komórek macierzystych.

W projekcie biorą udział Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zabrzańska Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii oraz Instytut Onkologii w Gliwicach. Program zaplanowano na pięć lat. W czasie jego trwania komórki macierzyste pobrane z serc biorców (które zostaną usunięte pacjentom przed transplantacją) będą wszczepiane do serca myszy. Nie będą to jednak zwykłe myszy. By stwierdzić, jak działają komórki, tuż przed eksperymentem zostanie u nich wywołany zawał. Badania kliniczne pokażą, czy i jak podanie komórek wpłynie korzystnie na mięsień sercowy. Wszystko po to, by w przyszłości komórki pomagały chorym ludziom - w tym cierpiącym na kardio-miopatię, powszechną chorobę, prowadzącą do utraty kurczliwości serca. Zwykle tacy chorzy są kwalifikowani do wszczepienia stymulatora, defibrylatora, a część do przeszczepu.


Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto