Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z budową zbiornika retencyjnego Wielowieś Klasztorna na Prośnie?

Andrzej Kurzyński
Tak ma wyglądać przyszły zbiornik Wielowieś Klasztorna
Tak ma wyglądać przyszły zbiornik Wielowieś Klasztorna Materiały prasowe
Co dalej z budową zbiornika retencyjnego Wielowieś Klasztorna na Prośnie? Po zmianach prawnych, jakie nastąpiły z początkiem roku, tego typu inwestycjami zajmuje się Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Jak na razie o budowie jest cicho.

Zbiornik retencyjny Wielowieś Klasztorna na rzecze Prośnie ma chronić południową Wielkopolskę przed ewentualną powodzią, ale także zabezpieczyć tereny w zlewni zbiornika i poniżej zapory przed skutkami suszy. W ostatnim czasie o wiele bardziej dotkliwe jest to drugie zjawisko. A sam zbiornik ma powstać na obszarze o dużej liczbie przypadków susz hydrologicznych. A tych w ciągu ostatnich dziesięcioleci nie brakowało.

Zalew ma powstać na terenie powiatów kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego oraz gmin: Sieroszewice, Godziesze Wielkie, Brzeziny, Kraszewice i Grabów nad Prosną. Do niedawna kwestie budowy zbiornika pilotował Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Jednak od początku 2018 roku gospodarką wodną oraz inwestycjami w gospodarce wodnej zajmuje się państwowa spółka „Wody Polskie”.

- Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu planuje zrealizować inwestycję „zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie”. Zadanie to odbywać się będzie w trybie przepisów ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych - poinformowała Ziemię Kaliską Beata Zoła z Wydziału Organizacji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Poznaniu.

Budowa zbiornika to potężna inwestycja. Według opracowanego w 2016 roku studium wykonalności, całkowity koszt zadania wyniesie 874 678 000 złotych. Nakłady poniesione do chwili obecnej wyniosły 94 480 000 złotych.

Setki hektarów do przejęcia

Dotychczas wykupiono grunty o łącznej powierzchni 1 253,8669 ha. W czaszy zbiornika jest to 1 045,0591 ha, w tym 29 zabudowanych gospodarstw rolnych, a poza rzędną zbiornika - 208,8078 ha. Do przejęcia pod zbiornik pozostały grunty od około 250 rolników o łącznej powierzchni przeszło 60o ha. Dla inwestycji uzyskano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu.

- Na etapie przygotowania inwestycji, w ramach posiadanych środków finansowych przejęto wszystkie grunty, których właściciele zadeklarowali wolę ich sprzedaży. Pozostałe do przejęcia nieruchomości to grunty o nieuregulowanym stanie prawnym - zostaną przejęte po uzyskaniu decyzji o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych za odszkodowaniem - dodaje Beata Zoła.

Projekt budowy zbiornika Wielowieś Klasztorna został zgłoszony przez Ministra Środowiska na „Listę potencjalnych projektów rządowych do wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych” i znajduje się na 47 pozycji.

- Dla przedmiotowej inwestycji, w celu pozyskania źródeł finansowania, opracowano „Memorandum informacyjne dla projektu ubiegającego się o sfinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych’’ (EFIS) - dodaje Beata Zoła. - Mając na uwadze wartość inwestycji, nie możemy w dniu dzisiejszym określić terminu jej rozpoczęcia, gdyż będzie on ściśle skorelowany z możliwością pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych na realizację robót.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto