Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co nowego w Wodociągach Ziemi Cieszyńskiej

Redakcja
Już wkrótce budynki administracyjne A i B zostaną połączone łącznikiem, w którym zlokalizowany będzie nowoczesny punkt obsługi klienta
Już wkrótce budynki administracyjne A i B zostaną połączone łącznikiem, w którym zlokalizowany będzie nowoczesny punkt obsługi klienta
W bieżącym roku Spółka Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej z siedzibą w Ustroniu realizowała wiele inwestycji. Część z nich już została ukończona, niektóre nadal są realizowane. Wszystkie mają na celu modernizację sieci i infrastruktury należącej do Spółki, a tym samym poprawę jakości usług świadczonych przez Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej.

- W bieżącym roku rozpoczęliśmy realizację dużego zadania rozplanowanego na dwa lata, polegającego na wymianie sieci azbesto-cementowej w Drogomyślu (gmina Strumień), przy znacznym wsparciu finansowym w postaci pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - mówi Janusz Stec, prezes Spółki Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej. - Z interesującą inicjatywą wyszły też władze miasta Cieszyna, które realizują projekt przebudowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej w śródmieściu miasta połączony z modernizacją nawierzchni dróg i ulic po wykonaniu prac zasadniczych.

Przy takim zakresie robót uzasadniona jest konieczność wymiany starej, pochodzącej z lat 60. i 70. ubiegłego wieku (i starszej) stalowej i żeliwnej sieci wodociągowej. Często nie wytrzymuje ona
naprężeń gruntowych powstałych przy wykonywaniu zasadniczych robót związanych z przebudową kanalizacji i ulega uszkodzeniom uniemożliwiającym jej dalszą eksploatację. Ponadto uszkodzona sieć stwarza duże ryzyko wystąpienia awarii i konieczności ingerencji w nowo ułożoną nawierzchnię dróg i ulic, co zawsze budzi niesmak i niezadowolenie władz miasta oraz mieszkańców. - W celu skonsolidowania prac władze m. Cieszyna przekażą naszej Spółce w formie aportu finansowego dodatkowe środki z przeznaczeniem na modernizację sieci wodociągowej na terenie miasta. Inicjatywa jest bardzo ciekawa i być może warta przedyskutowania w pozostałych gminach, które są naszym udziałowcem - dodaje prezes Spółki.

Już na wiosnę br. Spółka zakończyła przez wiele lat planowaną inwestycję budowy zbiornika wody czystej wraz z modernizacją układu pompowego i technologicznego na terenie Stacji Uzdatniania Wody na Zawiślu w Skoczowie. - Inwestycja ta w znacznym stopniu poprawiła zaopatrzenie w wodę mieszkańców m. Skoczowa po prawej stronie rzeki Wisły oraz miejscowości przyległych - podkreśla dyrektor Piotr Kawka. - Trwają również prace modernizacyjne ujęć wód podziemnych na terenie SUW Pogórze, polegające na wymianie starych, nieekonomicznych układów pompowych wraz z rurociągami technologicznymi w istniejących studniach.

W bieżącym roku zmodernizowaliśmy w ten sposób dwie kolejne studnie. Dodatkowo instalowany jest system monitoringu pracy układów pompowych wraz z możliwością ich zdalnego sterowania.

Te nowoczesne rozwiązania przynoszą Spółce wiele korzyści. - Obecny poziom automatyki umożliwia centralne sterowanie pracą niezależnych ujęć wody na podstawie

danych przekazywanych do głównej dyspozytorni - wyjaśnia prezes Janusz Stec. - W przyszłości pozwoli to na ograniczenie zatrudnienia oraz polepszenie warunków pracy dla pracowników obsługujących stacje uzdatniania wody oraz lokalne przepompownie. Za punkt honoru przyjęliśmy, aby w naszym przypadku ograniczenie zatrudnienia nie wiązało się ze zwolnieniami kadrowymi, a jedynie z efektywniejszym wykorzystaniem zatrudnionych pracowników obsługi technicznej poprzez zmianę zakresu obowiązków służbowych - podkreśla.

- Równolegle z modernizacją naszych urządzeń wodociągowych prowadzimy szkolenia specjalistyczne kadry technicznej oraz obsługi, podnosząc ich kwalifikacje zawodowe - dodaje dyrektor Piotr Kawka.

W bieżącym roku ruszyły też prace związane z rozbudową siedziby Spółki w Ustroniu przy ulicy Myśliwskiej. Uzyskaliśmy pozwolenie na budowę łącznika pomiędzy istniejącymi budynkami administracyjnymi A oraz B. W niedalekiej przyszłości powstanie w nim nowoczesny punkt obsługi klienta, dostosowany do wymogów przepisów obowiązujących w tym zakresie - informuje prezes Spółki. - Przełożyliśmy uzbrojenie terenu, aby w przyszłym roku mogły ruszyć zasadnicze prace budowlane. Pomimo niezrealizowanego jeszcze do końca zakresu prac inwestycyjnych przewidzianych w zatwierdzonym przez Radę Nadzorczą Spółki "Planie inwestycji na 2011 rok" przygotowujemy się już do inwestycji, które planujemy zrealizować w 2012 roku, uwzględniając najbardziej pilne potrzeby.

Warto nadmienić, że obecnie Spółka posiada około 407 km sieci wodociągowej stalowej i żeliwnej, co stanowi około 25% całości eksploatowanej sieci, która wymaga bądź w najbliższych latach będzie wymagać wymiany ze względu na dużą awaryjność wynikającą z naturalnej korozji. - Staramy się na bieżąco analizować potrzeby w zakresie jej wymiany, jednakże ze względu na dostępne środki finansowe jest to niewielki procent w stosunku do globalnych potrzeb. W miarę możliwości wspomagamy się środkami zewnętrznymi głównie z Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówi dyrektor Piotr Kawka.

Rozbudowana infrastruktura techniczna wraz z obiektami kubaturowymi, którą posiada Spółka, wymaga znacznych nakładów finansowych na zapewnienie stałej sprawności technicznej, poprzez ich modernizację i adaptację dla potrzeb nowoczesnych technologii uzdatniania wody oraz jej przesyłu.

- Spółka corocznie przeznacza środki finansowe pochodzące z odpisów amortyzacyjnych posiadanych urządzeń wodociągowych, które dzieli się na odtworzenie sieci wodociągowych i rozdzielczych, modernizację obiektów wodociągowych, odtworzenie parku maszyn niezbędnych do prowadzenia statutowej działalności oraz w niewielkim zakresie na wspieranie społecznych inicjatyw mieszkańców realizujących budowy sieci wodociągowych - wyjaśnia dyrektor Piotr Kawka. - Potrzeby są duże, a środki, którymi dysponujemy, są ograniczone i dodatkowo muszą być dzielone na rewitalizację poszczególnych składników stanowiących majątek Spółki - dodaje.

Najważniejsze informacje o Wodociągach Ziemi Cieszyńskiej

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Sp. z o.o. została zarejestrowana 14 grudnia 1994 r. jako podmiot, którego udziałowcami jest 11 gmin powiatu cieszyńskiego. Podstawową działalnością Spółki jest zaopatrzenie w wodę mieszkańców i podmiotów gospodarczych zlokalizowanych na terenie gmin - udziałowców. Wyjątkiem są dwie gminy, tj. Brenna i Istebna, które prowadzą samodzielną działalność w tym zakresie.

Dodatkowo Spółka świadczy usługi w zakresie eksploatacji sieci kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków dla gmin Wisła, Ustroń, Strumień, Goleszów na podstawie odrębnych umów cywilno-prawnych.

W chwili obecnej trwają rozmowy z władzami gminy Chybie dotyczące przejęcia przez Spółkę w eksploatację nowo wybudowanej oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacji sanitarnej i urządzeń z nią związanych.

Na dzień dzisiejszy WZC Sp. z o.o. eksploatuje około 1680 km rurociągów, w skład których wchodzą magistrale, sieci wodociągowe
oraz przyłącza.

Sieć wodociągowa zaopatrywana jest w wodę z własnych ujęć, z których największe to:

- Stacja Uzdatniania Wody w Wiśle-Czarnem dostarczająca wodę dla
m. Wisła, Ustroń, Skoczów oraz części
terenów gminy Dębowiec.

- Stacja Uzdatniania Wody w Pogórzu k. Skoczowa, która dostarcza wodę dla m. Skoczów, Cieszyn oraz terenów gmin Goleszów, Dębowiec.

Spółka eksploatuje również kilka mniejszych ujęć, które zaopatrują w wodę lokalne aglomeracje.

Dodatkowo z przyczyn czysto ekonomicznych Spółka kupuje wodę hurtową od Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego w Katowicach do zasilania poprzez sieć wodociągową terenów gmin Strumień i Chybie oraz w zagranicznej firmie Severomoravskie Vodovody a Kanalizace z siedzibą w Ostrawie, które dostarczają wodę dla terenów Lesznej Górnej położonej w gm. Goleszów i w niewielkim zakresie dla m. Cieszyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto