Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa i region połączone światłowodem

PC
345 km światłowodu połączyło 30 gmin z regionu częstochowskiego. Udało się to dzięki funduszom unijnym i determinacji samorządów. Kończący się projekt właśnie podsumowano w Częstochowie.

- Dziś już właściwie ciężko wyobrazić sobie życie bez internetu. Te projekty są ważne, bo umożliwiają odnalezienie się w nowoczesnym świecie tym osobom, które takie możliwości miały dotychczas ograniczone. Jestem przekonany, że ci, do których te projekty były adresowane, skorzystali z szansy i będą potrafili wykorzystywać możliwości internetu z jak największym pożytkiem dla siebie – mówił, otwierając spotkanie, zastępca prezydenta Częstochowy Mirosław Soborak.

Podczas podsumowania realizatorzy projektów - przedstawiciele Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju UM, Wydziału Polityki Społecznej oraz informatyk miejski - omówili najważniejsze założenia realizowanych od 2013 i 2014 roku projektów oraz wskazali na praktyczne sposoby i możliwości wykorzystania ich rezultatów, np. w zakresie miejskich e-usług.

Internet oknem na świat
Głównym celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Częstochowie przez zwiększenie stopnia wykorzystania internetu wśród dzieci i młodzieży uczącej się oraz realizacja szkoleń z zakresu obsługi komputera i poruszania się w internecie dla grupy 60 wybranych gospodarstw domowych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym (dochód w tych rodzinach upoważniał do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej).

Wartość projektu przekroczyła 2 mln zł i była w całości dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa.

Jak się okazało, realizacja tego przedsięwzięcia nie pochłonęła całej kwoty i umożliwiła wygenerowanie oszczędności, które miasto postanowiło przeznaczyć m.in. na zakup i zainstalowanie 10 zestawów komputerowych dla wybranych w procesie rekrutacji uczestników projektu, zakup i dostarczenie po 10 zestawów komputerowych dla Szkoły Podstawowej nr 17 przy alei Wojska Polskiego 130 w Częstochowie, Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Żabiej 1 w Częstochowie, Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul. Goszczyńskiego 9/11 w Częstochowie i dla Gimnazjum Nr 12 przy ul. Okólnej 31/39 w Częstochowie. Udało się także przyłączyć do stałego łącza światłowodowego Samorządowy Ośrodek Doskonalenia przy ul. Kosmowskiej 5 w Częstochowie oraz przeprowadzić szkolenia w zakresie obsługi komputera oraz wykorzystania Internetu dla wybranych 10 uczestników objętych projektem.

Internet przyszłością cyfrowego świata

Wartość tego projektu, realizowanego od czerwca 2014 r., wyniosła ponad 563 tys. zł (finansowanie w 100% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa).

Celem projektu było przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu przez zwiększenie stopnia wykorzystania Internetu wśród dzieci i młodzieży uczącej się oraz osób z grupy 50+ poprzez umożliwienie nieodpłatnego dostępu do Internetu, przeszkolenie z zakresu obsługi komputera i poruszania się w sieci dla grupy 40 wybranych gospodarstw domowych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, których dochód upoważniał do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej.

W ramach projektu:
- dostarczono sprzęt komputerowy z oprogramowaniem i dostępem do sieci do 40 gospodarstw domowych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym;
- przystosowano 4 pracownie komputerowe w 2 szkołach oraz w budynku Miejskiego Domu Kultury (MDK) i Centrum Integracji Społecznej (CIS) wraz z dostarczeniem urządzeń, sprzętu komputerowego z oprogramowaniem i podłączeniem do sieci wewnętrznej;
- przeprowadzono szkolenia grupowe i indywidualne z zakresu obsługi komputera oraz wykorzystania Internetu dla wybranych 40 uczestników objętych projektem (dzieci, młodzież i osoby z grupy 50+). Szkolenia grupowe przeprowadzono w 4 placówkach (w 2 szkołach podstawowych oraz w budynku MDK i CIS).
Według danych z Centrum Integracji Społecznej przy ul. Legionów z zajęć w nowej pracowni komputerowej (12 stanowisk) skorzystało już blisko 400 osób, z których większość stanowili słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej.

Miasto - za zgodą Instytucji Wdrażającej – i w tym wypadku przystąpiło do wykorzystania oszczędności powstałych w procesie realizacji projektu. Planuje się: zakup i zainstalowanie 5 zestawów komputerowych dla wybranych w procesie rekrutacji uczestników projektu; zakup i dostarczenie po 5 szt. komputerów dla Szkoły Podstawowej nr 35 przy ul. Ogrodowej 50/64 i Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Warszawskiej 31 w Częstochowie. Dla uczestników projektu przeprowadzone zostaną również szkolenia.
Projekt jest realizowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet VIII Społeczeństwo Informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.3 - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion.

Urząd Miasta Częstochowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto