Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Planeta Energii stanęła na Starym Rynku [ZDJĘCIA]

BR/mat. prasowe
Częstochowa: Planeta Energii stanęła na Starym Rynku. Na początek imprezy dla dzieci nagrodę odebrała zwycięska klasa z naszego regionu - III A ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie.

W niezwykłą podróż do krainy prądu zabierze mieszkańców Częstochowy i Miedźna ekipa „Planety Energii”. Wraz z mobilnym centrum nauki będziemy gościć już 22 i 23 maja na częstochowskim Starym Rynku. Wizyta miasteczka to nagroda za realizację najciekawszych lekcji o prądzie w VII edycji „Planety Energii”. Laureatami tego ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa są uczniowie z klasy III A i pani Urszula Mazurek-Deska ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie. To dzięki nim okoliczni mieszkańcy będą mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny i uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych.

Warunkiem udziału w programie było przeprowadzenie kreatywnych lekcji o prądzie. Pani Urszula Mazurek-Deska ze SP w Miedźnie wykazała się ogromną pomysłowością i zaangażowaniem w ich realizację, a dzieci z klasy III A z zapałem uczestniczyły w zajęciach. Lekcja z elektrykiem, przygotowanie prac plastycznych zawierających propozycje pomysłów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, udział w szkolnych warsztatach „Fizyka dla smyka” czy spotkanie z ratownikiem medycznym – to tylko niektóre z pomysłów, zrealizowanych przez najmłodszych mieszkańców Miedźna podczas „Planety Energii”.

– Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa w VII edycji „Planety Energii”, gdyż jest ono zwieńczeniem naszych trzyletnich działań w ramach programu, realizowanych głównie na zajęciach pozalekcyjnych – mówi pani Urszula Mazurek-Deska. – W klasie pierwszej zrealizowaliśmy część proponowanych scenariuszy, rok później zrealizowaliśmy już wszystkie i wzbogaciliśmy je własnymi pomysłami. Dzięki nim otrzymaliśmy wyróżnienie i możliwość odwiedzin planetowego miasteczka podczas wizyty w Czerwionce-Leszczynach. W tym roku wspólnie postanowiliśmy, że spróbujemy ponownie. Do projektu „Planeta Energii” zaprosiliśmy osoby spoza szkoły, które zawsze służyły radą i pomocą. W ten sposób zrealizowaliśmy ciekawe zajęcia, np. z udziałem wujka jednego z uczniów, który jest ratownikiem medycznym, oraz dziadka jednego uczniów, emerytowanego elektryka-pasjonata.

Nauka i zabawa w miasteczku „Planeta Energii”

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na Starym Rynku w Częstochowie. W godzinach 9:00–14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Szczególnie gorąco Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.

– W centrum naukowym „Planeta Energii” przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, otaczający nas świat energii elektrycznej – od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o funkcjonowaniu otaczającego nas świata – mówi Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2 i ambasador programu „Planeta Energii”. – Szczególnie ważna jest dla nas edukacja najmłodszych na temat bezpieczeństwa i ekologii. Poprzez zabawę uczymy, jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

To druga wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Częstochowie, która posiada jeden z dwóch najmłodszych systemów komunikacji tramwajowej na terenie Polski uruchomiony w 1959 roku. Jednocześnie to pierwsza wygrana w „Planecie Energii” pani Urszuli Mazurek-Deski, która wraz ze swoją klasą znalazła się w gronie laureatów „Planety Energii”.

Energetyczny Turniej Miast – konkurs dla mieszkańców Częstochowy i Miedźna!

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii”. Będzie w nim można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Zachęcamy mieszkańców Częstochowy i Miedźna do rywalizacji o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miedźnie. Ogłoszenie wyników Energetycznego Turnieju Miast nastąpi w czerwcu!

Lista miast, które w maju i czerwcu odwiedzi mobilne centrum nauki Grupy Energa znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Program „Sonda 2”, emitowany na antenie TVP 2, objął projekt patronatem medialnym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto