Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Dzień Flagi to styl zbyt... amerykański?

Aleksander Król
Dzień Flagi świętujemy od 2004 roku
Dzień Flagi świętujemy od 2004 roku FOT. PIOTR KRZYŻANOWSKI
W czasach PRL-u nakazywano ściągać wywieszone na 1 Maja biało-czerwone flagi tak, by nie wisiały już na domach i ulicach podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne święta 3 Maja.

A czy teraz, gdy wolno - a nawet wypada, bo od 2004 r. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - chętnie wywieszamy flagi i jesteśmy tak przywiązani do symboli i barw narodowych? Okazuje się, że nawet nie wszyscy nasi politycy wywieszają flagę.

- Mam szacunek dla flagi państwowej, dlatego uważam, że powinna ona wisieć na gmachach publicznych, ale nie na wszystkich płotach. Rozumiem amerykański styl, ale ja flagi nie wywieszam w domu - mówi Zbyszek Zaborowski, były wicemarszałek, a obecnie poseł SLD.

Flagę wywiesi za to Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Ale, uwaga… dopiero 2 maja. - Wcześniej nie wieszam, bo ciągle pamiętam, jak w szkole przymuszano nas, by 1 maja uczestniczyć w pochodzie i nieść flagę - mówi Zdziebło.

Tymczasem niektórzy Ślązacy najchętniej widzieliby na gmachach urzędów i ulicach żółto-niebieskie flagi Górnego Śląska. Taki postulat już drugi rok z rzędu złożono w rybnickim magistracie. "Zwracamy się do Pana Prezydenta z obywatelskim postulatem przywrócenia fladze Górnego Śląska należytego jej miejsca przy flagach Unii Europejskiej i Polski. Flaga śląska od zarania była, jest i będzie symbolem świadectwa tej ziemi" - czytamy w liście Jana Rducha do prezydenta Rybnika. Co na to urzędnicy?

- 2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego też Urząd Miasta Rybnika udekorowany będzie flagami państwowymi. Natomiast 3 maja, z okazji rocznicy III powstania śląskiego, obok flag państwowych zawieszona zostanie również oficjalna flaga województwa śląskiego - mówi Lucyna Tyl, rzecznik magistratu.
Tymczasem nawet członekwojewództwa Jerzy Gorzelik i jednocześnie przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, sam nie wywiesi górnośląskiej flagi (biało-czerwonej zresztą też nie), ale przyznaje, że podobne inicjatywy do tej z Rybnika podejmował już RAŚ.

- W zeszłym roku na ulicy Stawowej w Katowicach poseł Marek Plura rozdawał mieszkańcom flagi Górnego Śląska. Ale nikogo nie powinno się namawiać do wywieszania flagi, bo wówczas nie ma to sensu - zauważa Jerzy Gorzelik.

W Bytomiu do świętowania Dnia Flagi nie trzeba specjalnie przekonywać mieszkańców, którzy tradycyjnie 2 maja przychodzą na rynek w biało-czerwonych strojach i z własnych ciał tworzą biało-czerwoną flagę. Tak będzie i tym razem o godz. 17.

Kiedyś wywieszenie polskiej flagi wymagało sporej odwagi
Z Ryszardem Kaczmarkiem, historykiem z UŚ, rozmawia Aleksander Król

Dlaczego wciąż wielu niechętnie wywiesza flagę państwową? Zaszłości historyczne?
W XIX wieku wywieszenie biało-czerwonej flagi wymagało sporej odwagi, podobnie zresztą jak podczas II wojny światowej. Rzeczywiście, za-mieszania narobił trochę okres powojenny, gdy nakazywano wieszać obok biało-czerwonych flag, także te czerwone.

W okresie PRL-u zakazywano też świętowania dnia uchwalenia konstytucji…
Po demonstracjach w 1946 roku w Warszawie, Krakowie ale także na Śląsku, między innymi w Katowicach i Gliwicach, które miały charakter narodowy i antykomunistyczny, przestano uznawać to święto, choć na początku nie zostało oficjalnie zniesione. Wcześniej święto 3 Maja było najważniejszym świętem narodowym, o którym mowa już m.in. w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza. Koncert Jankiela odbył się właśnie w tym dniu.

Flaga śląska być musi. Obok polskiej i Unii Europejskiej
Z Janem Rduchem, mieszkańcem Rybnika, rozmawia Jacek Bombor

Zwrócił się pan do prezydenta Rybnika z prośbą, by przed magistratem powiesić flagę śląską. Po co? Czy polska flaga się panu nie podoba?
Podoba się, jak najbardziej, ja nie jestem anty-Polakiem.
Ale z okazji Międzynarodowego Dnia Flagi uważam, że śląska flaga w otoczeniu flag Unii Europejskiej i Polski, zaświadczać będzie o naszej śląskiej też wolności w warunkach polskiej administracji.

A w domu, jaką flagę pan wywiesi?
Oczywiście śląską. Do oddania czci naszej pięknej fladze, tak bliskiej naszym sercom, jesteśmy zobowiązani dziedzic-twem tej ziemi, przekazanym nam przez naszych ojców i matki. Ta rybnicko-śląska ziemia jest matką nas wszystkich, nikogo nigdy nie odtrąciła. Stąd obowiązkiem każdego szanującego się obywatela miasta jest wdzięczność i manifestowanie tego publicznie flagą tej ukochanej ziemi.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
*EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto