Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Danków: Jarmark nad Liswartą rusza w piątek [PROGRAM]

PC
19 i 20 sierpnia, po rocznej przerwie, mieszkańcy gminy Lipie oraz gmin i powiatów ościennych znów spotkają się na błoniach nad Liswartą, by w wakacyjnej atmosferze odkrywać kolejne karty lokalnej historii. Tym razem w otoczeniu zamkowych murów obronnych zaprezentowane zostanie wydarzenie, które według Jana Długosza, miało miejsce w Dankowie w 1236 roku, czyli podwójne zaręczyny córek księcia śląskiego Henryka Pobożnego z synami księcia Konrada Mazowieckiego.

Relację z imprezy przeczytacie w piątkowym wydaniu Dziennika Zachodniego. Tygodnik kłobucki

Jarmark nad Liswartą to impreza ogólnodostępna, atrakcyjna dla różnorodnych grup uczestników, o różnych zainteresowaniach i w różnym wieku, a często całych wielopokoleniowych rodzin. Program Jarmarku nad Liswartą, podobnie jak w latach ubiegłych, jest niezwykle urozmaicony oraz bogaty w atrakcje dodatkowe. Przewidziano występy zarówno lokalnych talentów, jak i gwiazd znanych ze scen ogólnopolskich. Nie zabraknie historycznych inscenizacji i wioski rycerskiej, konkursów i bezpłatnych degustacji regionalnych potraw. Można będzie również miło spędzić czas w parku rozrywki dla dzieci. Wielbiciele rzemiosł dawnych przez dwa dni będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach garncarstwa, kowalstwa oraz wyrabiania mikstur upiększających, a także oglądać wystawy lokalnych twórców. Serdecznie zapraszamy miłośników muzyki, tańca, historii i tradycyjnej kuchni do Dankowa. Bądźcie z nami nad Liswartą 19 i 20 sierpnia!

W „Rocznikach czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego” czytamy: „Dwudziestego ósmego czerwca odbył się zjazd książąt polskich w Dankowie. Na nim córki księcia śląskiego Henryka młodszego, sprowadzone tam osobiście, Konstancja i Gertruda, zostają uroczyście wobec kościoła zaręczone przez biskupów włocławskiego Michała i płockiego Piotra z synami księcia mazowieckiego Konrada: Bolesławem i Kazimierzem. Uroczystość jednak zaślubin przeniesiono na inny dzień, a dziewczęta odesłano z powrotem do Wrocławia. A drugiego lipca wymieniony książę Mazowsza Konrad dokonuje podziału swych księstw między dwu wymienionych synów: księciu Bolesławowi przypadło księstwo mazowieckie, a księciu Kazimierzowi księstwo łęczyckie i kujawskie. Obaj pod przysięgą w obecności biskupów włocławskiego i płockiego oraz wielkiej liczby baronów z wymienionych ziem przyrzekli, że będą przestrzegać tego podziału.”

Operacja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Relację z imprezy przeczytacie w piątkowym wydaniu Dziennika Zachodniego. Tygodnik kłobucki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto