Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głos czytelnika: ZUS uznał, że nie musi podać, co robi z pieniędzmi emeryta

Beata Sypuła
Chcemy wiedzieć, co dzieje się z naszymi pieniędzmi
Chcemy wiedzieć, co dzieje się z naszymi pieniędzmi fot. Marzena Bugała
Janina K. z Chorzowa po trudnym okresie w swym życiu wyszła na prostą i chce się uwolnić od komorników. Spłacić u nich długi, mieć wreszcie wolną od obciążeń emeryturę.

Ku jej zdumieniu, ZUS w Chorzowie nie chce ujawnić komu, kiedy i ile pieniędzy - tytułem zadłużenia - przelał z jej świadczenia. A przelał w sumie już 5 tysięcy zł! Komu teraz emerytka powinna oddać resztę należności?

- Miałam długi - przyznaje Janina K. - Dlatego nie dyskutowałam z pismem z ZUS-u, który poinformował mnie, że zgodnie z wyrokiem sądowym, będzie z mojej emerytury przekazywał część pieniędzy na rzecz komorników. Mam ich trzech na głowie, więc oczekiwałam takiego rozwoju sprawy.

Od grudnia zeszłego roku ZUS w Chorzowie oddał wierzycielom około 5 tys. złotych. Ponieważ pani Janina może sobie teraz dorobić, chciała się dowiedzieć, któremu komornikowi i ile jest jeszcze winna. Ma ich trzech: jednego z Chorzowa i dwóch ze spraw w Zabrzu.

- Poszłam do chorzowskiego komornika - mówi pani Janina. - Tam jednak odpowiedzieli mi, że nie dostali z ZUS-u ani grosza.

Emerytka napisała więc do chorzowskiego ZUS-u, by wyliczył, jaka jest kwota zadłużenia, nazwa komornika, przekazana kwota, data jej wysłania. Po ot-rzymaniu wyliczeń zamierzała z komornikami omówić sposób szybkiej spłaty należności. Otrzymała jednak z ZUS-u odpowiedź, która ją wbiła w ziemię.

Aprobant Katarzyna Dziacko w urzędowym piśmie odmawia wydania żądanego zaświadczenia. Uzasadnia, że w sprawach, o których nie mówi ustawa emerytalna, musi się kierować Kodeksem postępowania administracyjnego. A on w art. 217 paragraf 2 mówi, że osoba starająca się o zaświadczenie może je ot-rzymać, jeśli tego wymaga przepis prawa lub gdy osoba o nie starająca się wykaże swój interes prawny "w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego" - podaje niez-rozumiałe dla laika przepisy Kpa aprobant Katarzyna Dziacko.

I ostatecznie stwierdza: "W związku z tym, że nie wykazała Pani interesu prawnego, Oddział odmawia wydania zaświadczenia". - Zamurowało mnie. Czyje to są pieniądze: ich czy moje?! Komu w końcu ZUS przelał tych 5 tys. złotych? - pyta pani Janina.

Poszła załatwić sprawę osobiście - też bez skutku. Dała czas urzędnikom, by się opamiętali. W końcu nie ma ważniejszego "interesu prawnego" niż konieczność sprawdzenia, gdzie się podziały pobierane jako emerytura pieniądze! Prawną koniecznością jest także spłata zadłużenia wobec właściwego komornika, skoro ma się ich trzech na karku, a nie wiadomo, który z nich dostał pieniądze.

- Ponieważ odmówiono mi tej informacji, zamierzam sprawę przekazać prokuraturze - zapowiada pani Janina. - To w końcu 5 tysięcy złotych potrąconych z moich pieniędzy. A może ktoś mi je ukradł i przelał na własne konto? Będę walczyła o prawo do informacji: co ZUS zrobił z moimi pieniędzmi w moim imieniu. Chyba mam do tego prawo? - pyta.

Na czym polega interes prawny świadczeniobiorcy? Ile na poczet zadłużenia
Anna Waćko, rzeczniczka oddziału ZUS w Chorzowie

W nawiązaniu do sprawy pani K., uprzejmie informuję, że w wyniku ponownej analizy i pozyskania dodatkowych informacji jeszcze dzisiaj przygotowane będzie stosowne pismo zawierające zestawienie danych, którymi dysponuje Oddział ZUS w Chorzowie. Postępowanie Oddziału w przedstawionej sprawie może wydawać się niewłaściwe, znajduje jednak oparcie w obowiązujących przepisach prawa. Zgodnie bowiem z brzmieniem przepisu art. 217 §2 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ wydaje zaświadczenie, jeżeli urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga konkretny przepis prawa bądź osoba ubiegająca się o takie zaświadczenie wy-każe swój interes prawny, nie zaś interes faktyczny. Wykazanie interesu prawnego w tej sytuacji należy rozumieć jako ustalenie przepisu prawa, na podstawie którego można żądać wydania takiego zaświadczenia. W tej konkretnej sprawie, po ponownej analizie, Od-dział ZUS w Chorzowie stwierdził, że odmawiając wydania informacji, nie wykazał należytej staranności w doprecyzowaniu żądania strony. Przyjmując, że zawarte we wniosku sformułowania można uznać za wykazanie interesu prawnego, Oddział ZUS w Chorzowie zmienił stanowisko.

Kto i ile może potrącić
Jeśli nie zapłaciliśmy kiedyś mandatu, podatku od nieruchomości lub ściga nas komornik za niespłaconą ratę kredy-tu, także ZUS może dostać sądową decyzję o przekazaniu części naszego świadczenia wierzycielowi. To nie tylko kwota główna, ale też koszty egzekucyjne i manipulacyjne.

Na poczet zadłużenia można zająć 50 proc. najniższej renty i 60 proc. najniższej emerytury.

Są także przypadki, kiedy nadpłata wykazana w zeznaniu podatkowym za miniony rok trafi na nasze konto tylko w części lub nie zostanie zwrócona w ogóle.

Urząd skarbowy - podobnie jak ZUS - może pobrać stosowną kwotę z naszych pieniędzy i przekazać wierzycielom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto