18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni to okno na świat

Wiktoria Skwara
Gminne biblioteki publiczne są bardzo często oknem na świat dla mieszkańców niewielkich miejscowości. Tak jest też w Przystajni.

Od 2010 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przystajni działa Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Jest to projekt ogólnokrajowy realizowany przez Instytut Książki.
Dyskusyjne Kluby Książki to miejsca dla tych, co czytają i lubią o tym rozmawiać, to dostęp do najświeższych i najciekawszych książek. Dzięki DKK czytelnicy mają możliwość spotkać się z pisarzami i porozmawiać z nimi o ich twórczości. Na spotkaniach czytelnicy dzielą się wrażeniami o przeczytanej książce, ale nie tylko. Członkowie klubu polecają sobie nawzajem inne pozycje warte przeczytania.
To Instytut Książki zapewnia członkom DKK książki do czytania. Dzięki temu biblioteka może pozyskać nowości książkowe. Dzięki programowi odbyły się w Przystajni spotkania autorskie z Hanną Kowalewską w 2010 r. oraz z Barbarą Rybałtowską w 2011 r.

Jednak biblioteka w Przystajni może się pochwalić nie tylko dorosłymi czytelnikami.
- Mamy także Biblioteczkę dla Najmłodszych - mówi Renata Małyska -Pilśniak, dyrektorka biblioteki w Przystajni. Biblioteka w Przystajni skorzystała w 2011 r. ze środków organizacji pozarządowych. Wniosek złożony do Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego został rozpatrzony pozytywnie. W efekcie biblioteka została wyposażona w 12 zestawów edukacyjnych. Każdy z nich składa się z 3 elementów: książki, zabawki oraz gry edukacyjnej. Zestawy można wypożyczyć do domu.

W zbiorach biblioteki znajdują się bogate zbiory regionalne o historii Przystajni i nie tylko.
- Jako jedyna biblioteka w powiecie otrzymaliśmy grant w wysokości 5 tys. zł. z poddziałania Programu Rozwoju Bibliotek - mówi Renata Małyska - Pilśniak. Dzięki temu projektowi biblioteka zorganizowała konkurs fotograficzno-plastyczny. Opracowano została także bibliografia literatury regionalnej z pomocą programu zakupionego w ramach grantu. Wydany został także informator z pracami konkursowymi oraz bibliografią.
Do biblioteki mieszkańcy przychodzą także po to, aby skorzystać z internetu. Niestety jeszcze wielu mieszkańców gminy Przystajń nie ma internetu w domu. Biblioteka od 2009 r. otrzymuje dotacje finansową na pokrycie kosztów dostępu do internetu, zarówno dla pracowników jak i użytkowników biblioteki. Dzięki temu czytelnicy korzystają z szerokopasmowego internetu za darmo. Jak podkreśla Renata Małyska - Pilśniak, biblioteka może się pochwalić wieloma nowościami.
Można się tutaj też nauczyć angielskiego. W ramach programu Fun English dzieci w wieku 6-12 lat mogą bezpłatnie uczyć się angielskiego. "Fun English w bibliotece" to kurs komputerowy, który łączy naukę języka obcego z zabawą. Zawiera fotolekcje, ćwiczenia, gry edukacyjne, filmiki i piosenki opracowane przez ekspertów, dzięki którym dziecko uczy się angielskiego bez stresu i w atrakcyjnej graficznie formie. Można więc śmiało stwierdzić, że Biblioteka w Przystajni jest oknem na świat dla swoich czytelników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto