Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniew: wykopaliska archeologiczne pełne zaskakujących odkryć! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Archeolodzy mają w Gniewie pełne ręce roboty. Kopią nie tylko w kościele św. Mikołaja, ale także na starówce. O odkryciach już jest głośno.

Niedawno media ogólnopolskie obiegła informacja o dokopaniu się pod nawierzchnią ul. Wschodniej do pozostałości drewnianej drogi. Czas jej powstania oszacowano na drugą połowę XIV w., czyli czasy rządów Krzyżaków, ale na podanie ostatecznego wieku odkrycia trzeba poczekać na zakończenie badań dendrochronologicznych. Wykopaliska prowadzone przy okazji prac modernizacyjnych sieci wodno-kanalizacyjnej i ciepłowniczej, poprzedzających rewitalizację Starego Miasta, trwają też na ul. Piłsudskiego.

- Prawdopodobnie udało nam się odsłonić pozostałości Bramy Gdańskiej, ale do potwierdzenia tej informacji potrzebujemy jeszcze kilku dni badań - mówi Agnieszka Wesołowska z gniewskiej filii Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Archeolodzy kopią również w kościele pw. św. Mikołaja. To ostatni sezon odbywających się w świątyni od 2009 r. wykopalisk, które swoim zasięgiem objęły także nieistniejący już cmentarz otaczający świątynię. W ciągu ośmiu sezonów wykopalisk badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli m. in. pozostałości pierwszego gniewskiego kościółka, tzw. kryptę Radziwiłłów oraz pozostałości pogańskiej świątyni.

Badania potwierdziły, że gniewscy mieszczanie należeli do majętnych ludzi, bo w końcu niewielu ludzi było stać, aby pochować swoich bliskich w jedwabiach. W ubiegłym roku archeologom udało się także odsłonić dwa pochówki antywampiryczne. Mężczyznom pod brodami umieszczono sierpy, aby po śmierci uniemożliwić im wyjście z grobu w postaci wampirów.

- Odkrycie ogłosiliśmy dopiero teraz, ponieważ chcieliśmy mieć pewność, że rzeczywiście mamy do czynienia z pochówkami antywampirycznymi - wyjaśnia dr hab. Małgorzata Grupa, kierownik badań. - Mieliśmy już z takimi do czynienia, ale nigdy w kościołach. To wielka rzadkość. Pojawia się pytanie, jak wysoką pozycję musiały mieć rodziny tych zmarłych, aby pochować w eksponowanym miejscu świątyni osoby, które za życia uważane za złe?

Czytaj więcej w piątkowym, papierowym wydaniu „Dziennika Tczewskiego!”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto