Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Greckie klimaty w Lipiu [FOTO]

PC
„Miejsca warte zobaczenia w naszym mieście i naszej okolicy“ – to tytuł międzynarodowego projektu realizowanego w bieżącym roku szkolnym przez ZS-P w Lipiu we współpracy z gimnazjum w greckich Salonikach. I to właśnie stamtąd 24 kwietnia 2015r. przyjechało do Lipia 51 uczniów i 6 nauczycieli, aby spotkać się osobiście z polskimi przyjaciółmi, poznanymi dzięki Internetowi.

Zarówno goście jak i gospodarze przygotowali się do tej wizyty niezwykle starannie pod kierunkiem inicjatorek projektu, Konstantiny Tsapatoli ze szkoły w Salonikach i Agaty Majdzik z ZS-P w Lipiu, prezentując w efekcie wiele atrakcji, związanych ze swoimi ojczyznami. Wprawdzie oficjalnym językiem projektu jest niemiecki, ale jak się szybko okazało, nie tylko on stanowił płaszczyznę porozumienia między młodymi Grekami i Polakami. Wielką pomocą okazały się również muzyka, taniec, teatr oraz sport czyli te dziedziny sztuki i aktywności, które są zrozumiałe dla wszystkich i bez trudu potrafią zburzyć wszelkie bariery, także te językowe.

Najmłodsze dzieci powitały gości pełnym gracji polonezem, który wywołał niemal natychmiastową odpowiedź w postaci greckiej zorby i sousty, w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Grecji. Nasi uczniowie nie pozostali obojętni na gorące, greckie rytmy i z entuzjazmem przyłączyli się do występu Greków. Bardo podobał się też występ szkolnego chóru, który zaprezentował przepiękną piosenkę z repertuaru Mai Sikorowskiej „Kraków – Saloniki”. Jej słowa o tym, że można kochać tak samo mocno dwa zupełnie odmienne kulturowo, religijnie i językowo miasta, w sposób niezwykle poruszający, a jednak w tym dniu dla wszystkich oczywisty, były prawdziwym odzwierciedleniem przyjaźni naszych szkół.

Z pewnym zdumieniem, ale i nieukrywaną dumą, mogliśmy się też przekonać, że Grecy nie tylko znają wielu wybitnych Polaków, ale i potrafią ich bezbłędnie rozpoznać na portretach wykonanych przez małych artystów z klas I-III. Jednak przede wszystkim, zgodnie z główną ideą projektu, nasi uczniowie starali się przedstawić gościom z Grecji miejsca warte poznania w gminie Lipie. Swoistym teatralnym wstępem do zwiedzania Sanktuarium Matki Bożej w Dankowie była inscenizacja sztuki „Legenda o okrutnym kasztelanie Warszyckim”, zaprezentowana z wielkim zaangażowaniem przez uczniów klasy V. Nasi goście mieli także okazję poznać Urząd Gminy i porozmawiać z wójt, Bożeną Wieloch, która wręczyła im symboliczne upominki na pamiątkę wspólnie spędzonego czasu.

Wiele radości, zarówno Polakom jak i Grekom, sprawiło poznawanie kulinarnych tradycji swoich narodów. Uczniowie ZS-P w Lipiu wraz z rodzicami przygotowali tak często goszczące na polskich stołach krokiety z kapustą i grzybami, czerwony barszczyk, naleśniki, pierogi, pieczywo, jajka faszerowane oraz mnóstwo przeróżnych, pysznych ciast. Natomiast grecki stół aż uginał się pod ciężarem przywiezionych przez gości przysmaków. Znalazły się wśród nich nie tylko dobrze nam znane oliwki, chałwa, sezamki czy pistacje, ale także mastiha, czyli regionalny produkt z wyspy Chios, bakława oraz aromatyczne przyprawy i zioła, stosowane na co dzień przez greckie gospodynie.

Po południu wszyscy mieli okazję wysłuchać koncertu Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lipia oraz rozegrać międzynarodowy mecz piłki nożnej na kompleksie boisk sportowych Orlik. Mimo tak bogatego programu polscy i greccy uczniowie znaleźli czas na spontaniczne zabawy i rozmowy o swoich zainteresowaniach, planach na przyszłość, muzyce, szkole, czy też sporcie. W tej iście przyjacielskiej atmosferze czas upływał bardzo szybko i wielu nawet nie zauważyło, że nadszedł koniec wizyty. Smutek pożegnania osłodził im niewątpliwie przepyszny tort z logo projektu eTwinning.

Żegnając greckich gości dyrektor ZS-P w Lipiu, Olga Michalak, powiedziała: Cieszę się, że wirtualne spotkania młodzieży naszych szkół znalazły swój finał w Lipiu. Jestem przekonana, że realizacja projektu „Miejsca warte zobaczenia w naszym mieście i naszej okolicy“ przyniesie wszystkim jego uczestnikom wiele satysfakcji oraz zachęci do nauki języków obcych i poznawania różnych kultur krajów Unii Europejskiej.

Agata Majdzik, Jolanta Cyprych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto