Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Honorowy Obywatel Gminy Przystajń prof. Damian Tomczyk będzie obchodził jubileusz

WSS
GBP Przystajń
Gmina Przystajń może pochwalić się nie tylko znanym reżyserem, Henrykiem Klubą, ale również wybitnym naukowcem prof. Damianem Tomczykiem.

Mowa tu o profesorze Damianie Jerzym Tomczyku. Wspominamy o nim, ponieważ w tym roku obchodzi 40 - lecie działalności naukowo - badawczej oraz 70 - lecie urodzin. Dodajmy, że profesor jest osobą niezwykle zasłużoną dla lokalnej społeczności oraz dla ludzi nauki. Chcemy naszym Czytelnikom pokrótce przedstawić sylwetkę naukowca.
Damian Tomczyk urodził się w 1942 r. w Podłężu Szlacheckim, i to właśnie tutaj rozpoczął swoją edukację. Egzamin dojrzałości zdał w Liceum Ogólnokształcącym w Niemodlinie. Z wykształcenia jest historykiem, skończył Uniwersytet Wrocławski. Wykładał historię wojen i wojskowości w Wyższej Szkole Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Damian Tomczyk może się także pochwalić stopniem podpułkownika.
W 1972 r. otrzymał stopień doktora, a w 1989 doktora habilitowanego. Pracował w Instytucie Śląskim w Opolu. Był także dyrektorem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu. W 1992 r. rozpoczął pracę w WSP w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza) na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 2002 r. z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Profesor Tomczyk jest uważany za jednego z najlepszych znawców historii Górnego Śląska i Śląska Opolskiego. To także uznany w kraju specjalista w dziedzinie sfragistyki (nauka o pieczęciach) i heraldyki (nauka o herbach).
Miejsce urodzenia i dzieciństwo spędzone w Podłężu Szlacheckim, położonym na granicy Polski i dawnej Rzeszy Niemieckiej, niewątpliwie wpłynęły na szczególne zainteresowanie Profesora historią II wojny światowej w regionie częstochowskim i opolskim.
Przedstawmy w paru liczbach dorobek naukowy prof. Tomczyka. Jest autorem ponad 1000 pozycji, w tym 17 książek (6 współautorskich), 163 rozpraw, artykułów naukowych, referatów, 121 haseł encyklopedycznych i biogramów (w tym 92 hasła w "Encyklopedii powstań śląskich"), 109 tekstów popularnonaukowych, ponad 500 innych publikacji prasowych (ok. 60 pozycji dotyczy regionu kłobuckiego, w tym ponad 30 pozycji samej gminy Przystajń).
Za osiągnięcia w pracy naukowej, także za popularyzację historii, prof. Damian Tomczyk otrzymał liczne odznaczenia, nagrody i wyróżnienia. Oto tylko niektóre z nich: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Profesor Tomczyk jest ściśle związany z gminą Przystajń i aktywnie współpracuje z władzami gminy, Gminną Biblioteką Publiczną oraz szkołami. Pod jego kierunkiem powstało wiele prac magisterskich dotyczących dziejów Przystajni i okolic. W uznaniu zasługi został mu nadany tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Przystajń". Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, dumna z osiągnięć naukowych prof. Tomczyka, wydała poświęconą mu Księgę Jubileuszową. Książka ta dostępna jest m.in. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przystajni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto