Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Pielgrzymka Polskiego Ruchu Ludowego na Jasnej Górze. Upamiętniono rocznicę urodzin Wincentego Witosa

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Na Jasnej Górze odbyła się II Pielgrzymka Polskiego Ruchu Ludowego. Ludowcy przybyli do Częstochowy w wigilię 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, działacza polskiego ruchu ludowego, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej. To również tej postaci poświęcona była konferencja naukowa, której uczestnicy spotkali się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Częstochowie.

Ludowcy modlili się na Jasnej Górze

Msza święta z udziałem uczestników II Pielgrzymki Polskiego Ruchu Ludowego odbyła się w sobotę, 20 stycznia, w Kaplicy Matki Bożej.

- W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, różnych organizacji, ochotniczych straży pożarnych, czy kół gospodyń wiejskich - wylicza Henryk Kiepura, wiceminister edukacji. - Dwa lata temu powróciliśmy do przedwojennej tradycji organizowania Pielgrzymek Ruchu Ludowego na Jasną Górę i spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem - podkreśla.

Upamiętniono 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa

Ludowcy przybyli w wigilię 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, działacza polskiego ruchu ludowego, trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Po Eucharystii delegacja złożyła kwiaty przy tablicy działacza w Kaplicy Pamięci Narodu i odśpiewa „Rotę”. To właśnie w tym miejscu - od 1994 roku - wmurowane są tablice poświęcone trzem polskim działaczom: Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i Wincentemu Witosowi.

Sejm RP - w uznaniu wybitnych zasług przywódcy ruchu ludowego i w związku ze 150. rocznicą jego urodzin - ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa. Polityczne motto swoich działań Wincenty Witos zawarł w słowach: "Kiedy nie było Polski niepodległej - dążyć do niej, gdy przyszła - pracować dla niej, a gdy była w potrzebie - bronić jej". Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r., włączył Wincentego Witosa w poczet Ojców Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. I to właśnie tej postaci poświęcona była konferencja popularno-naukowa, której uczestnicy spotkali się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Częstochowie.

- Wincenty Witos to legendarny przywódca ruchu ludowego - podkreśla Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. - To jeden z sześciu przywódców i ojców powrotu Polski do grupy państw niepodległych. Dziś składamy mu hołd - dodaje.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Sejmu, Sejmiku Województwa Śląskiego, Starostwa Powiatowego w Częstochowie, PSL z różnych części kraju, a także samorządowcy, nie tylko województwa śląskiego i z powiatów ościennych, ale między innymi z województwa świętokrzyskiego.

- W życiu Wincentego Witosa nie sposób nie wspomnieć o czterech kamieniach milowych - podkreśla Henryk Kiepura. - Po pierwsze to rok 1918, kiedy Wincenty Witos, dzięki swojej działalności, stał się jednym z ojców założycieli niepodległego państwa, później rok 1920, kiedy Wincenty Witos staje na czele Rządu Obrony Narodowej i prowadzi naród do zwycięstwa z bolszewikami. Następnie rok 1926, kiedy marszałek Piłsudski organizuje zamach majowy, i mimo że Witos jest premierem legalnie działającego rządu, to chcąc uniknąć rozlewu polskiej krwi, podaje rząd do dymisji. To świadczy o wielkiej odpowiedzialności i wielkiej klasie. Czwarty punkt, to kiedy Niemcy zajmują Polskę i okupują Warszawę, a Witosa nakłaniają do kolaboracji, ten zdecydowanie odmawia. Polski Ruch Ludowy na czele z Wincentym Witosem powołuje Bataliony Chłopskie i przez cały czas okupacji zaciekle walczy z Niemcami. Jesteśmy dumni z postawy Wincentego Witosa. Dobrze, że dożył czasu wyzwolenia spod okupacji niemieckiej - podsumowuje wiceminister Henryk Kiepura.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: II Pielgrzymka Polskiego Ruchu Ludowego na Jasnej Górze. Upamiętniono rocznicę urodzin Wincentego Witosa - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto