Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak daleko jest z naszych Beskidów w Himalaje? Całkiem blisko, jeśli łączy nas poszanowanie natury

Redakcja
Dyrektor szkoły z Barfung w Himalajach na ścieżce  dydaktycznej w Wilkowicach, w szkole  waldorfskiej w Bielsku-Białej, w wysokim, beskidzkim lesie i  w stajni, gdzie mieszkają uratowane przez Klub Gaja konie
Dyrektor szkoły z Barfung w Himalajach na ścieżce dydaktycznej w Wilkowicach, w szkole waldorfskiej w Bielsku-Białej, w wysokim, beskidzkim lesie i w stajni, gdzie mieszkają uratowane przez Klub Gaja konie

Sikkim to mały stan w Indiach, kraina u podnóża Knczendzongi w Himalajach, położona na granicy Chin, Butanu i Nepalu. Sikkim to także miejsce, gdzie znajduje się Demazong English Academy School - szkoła, z którą współpracuje bielski Klub Gaja. W minionym roku przedstawiciele Klubu Gaja odwiedzili szkołę i prowadzili z dziećmi zajęcia ekologiczno-artystyczne. A teraz, wspólnie z Sangter Fundation zaprosili do Polski Pema Tashi Bhutia, założyciela oraz dyrektora szkoły z Barfung, wioski w południowym Sikkimie w Himalajach.

Takie różne góry, a cel wspólny - ochrona natury!

Szkoła w Barfung położona jest ok. 2000 metrów n.p.m. Kształci się w niej 163 uczniów. Są wśród nich także biedne dzieci z himalajskich wiosek, które dzięki sponsorom z Europy i Australii mogą uczyć się i mieszkać na terenie placówki. Nauczyciele przywiązują ogromną wagę do edukacji umożliwiającej dzieciom dalszą naukę. To szkoła wyjątkowa, bo kształci młodzież w duchu poszanowania natury i jej praw. Można powiedzieć, że to szkoła ekologiczna, chociaż tego słowa nie ma w jej nazwie. Dyrektor Pem Tashi Bhutia przyjechał w Beskidy, żeby poznać działające m.in. w Bielsku-Białej przedszkola oraz szkoły waldorfskie i Montesorii, a także ośrodki edukacji ekologicznej.

Podróż ścieżką edukacji

Na początku wizyty w Beskidach, założyciel szkoły z Himalajów odwiedził Szkołę i Przedszkole Waldorfskie w Bielsku-Białej. Rozmawiał z nauczycielami i uczestniczył w zajęciach. Poznał też zasady pedagogiki waldorfskiej, której zadaniem jest pielęgnowanie zrozumienia istoty człowieka i jego rozwoju w powiązaniu ze światem i społeczeństwem. Spotkał się także z Marią Świerczek, założycielką i nauczycielką szkoły waldorfskiej w Bielsku-Białej,
współzałożycielką Związku Szkół i Przedszkoli Waldorfskich w Polsce, a także członkinią Rady IAO - Międzynarodowego Związku Pedagogiki Waldorfskiej.

Dyrektor Pema był również w Przedszkolu Montessori w Bielsku-Białej i wybrał się na spacer ścieżkami dydaktyczno-przyrodniczymi w Wilkowicach. Tu jego przewodnikiem był Jacek Bożek, szef Klubu Gaja, który właśnie na tych ścieżkach prowadzi edukację ekologiczną. - Nasz gość dowiedział się, jak pracowaliśmy ze społecznością naszej gminy, by odkryła te miejsca i doceniła ich wartość przyrodniczą oraz zaangażowała się w ich utworzenie - podkreśla Jacek Bożek. Dyrektor Pema rozmawiał z Mieczysławem Rączką, wójtem Wilkowic oraz spotkał się z dziećmi z SP nr 1 w Wilkowicach. Zainteresował go m.in. ogród uprawiany metodą permakultury. Słuchał uważnie wilkowickich „małych ogrodników”, bo w himalajskiej szkole w Barfung też jest ogród, którym opiekują się uczniowie.

Czy w Himalajach są konie?

Klub Gaja ratuje konie przeznaczone na rzeź. A w Sikkimie konie to rzadkość. Kiedyś, niewielkiego wzrostu koni używano do transportu żywności na wytyczonych kamiennych ścieżkach. Dziś marzeniem Pema Tashi Bhutia jest, aby w himalajskiej szkole powstała mała stajnia. Odwiedził więc dwie stajnie, w których mieszkają uratowane konie, aby zobaczyć, jak trzeba się nimi opiekować. - Wracam do kraju pełen pomysłów i gotowości do współpracy - powiedział dyrektor w Barfung, zapowiadając powrót w Beskidy razem z jej uczniami. (ET)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto