Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak odbierać telewizję po wyłączeniu sygnału analogowego - TV CYFROWA PORADNIK

Bartłomiej Romanek
W poniedziałek analogowy sygnał telewizyjny w naszym regionie zostanie zastąpiony przez cyfrowy. Będzie więcej programów i lepsza jakość.

Nadchodzi cyfryzacja telewizji. Widzowie, którzy nie wyposażą się we właściwy sprzęt, utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej. Zastąpienie tradycyjnej techniki analogowej nowoczesnym systemem cyfrowym nie tylko umożliwia odbiór telewizji w znacznie lepszej jakości obrazu, ale również oferuje większą ilość kanałów telewizyjnych. 

- Cyfryzacja umożliwia łatwe rozszerzanie oferty programowej. Już w tej chwili na terenie województwa śląskiego dostępnych jest blisko 20 kanałów w doskonałej jakości. Ponadto widzowie, którzy mają dostęp do internetu, mogą korzystać z telewizji hybrydowej - mówi Jerzy Nachel, dyrektor katowickiego oddziału TVP.

Proces wyłączania sygnału analogowego na terenie Częstochowy i północnej części województwa śląskiego to czwarty etap cyfryzacji telewizji w Polsce. Przed wyłączeniem nadajników analogowych, cały obszar został poddany pomiarom, m.in. poziomu sygnału. 

- Poza małymi enklawami, w których były problemy również z sygnałem analogowym, cały teren byłego województwa częstochowskiego powinien mieć dostęp do pełnego sygnału cyfrowego. W przypadku mieszkańców tzw. trudnych terenów, jak np. obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomóc mogą dodatkowe anteny, których montażem i ustawieniem zajmują się wyspecjalizowane firmy - mówi Krzysztof Gawęda z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 
Wyłączenie stacji nadających sygnał analogowy i włączenie sygnału cyfrowego nastąpi na naszym terenie 22 kwietnia między godz. 1 a 6.

Jaki sprzęt trzeba mieć
Aby odbierać naziemną telewizję cyfrową, potrzebny jest: - nowoczesny telewizor cyfrowy (obsługujący kodowanie MPEG-4) lub zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 oraz antena naziemna.

- Koszt dekodera, to wydatek ok. 100 zł. Pamiętajmy, aby przy zakupie urządzenia zwrócić uwagę na to czy posiada on funkcję odbioru sygnału HD oraz odbiór dźwięku w systemie dolby digital – radzi Jarosław Puchała z firmy Jar-Sec, zajmującej się montażem urządzeń.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zachęca do korzystania z zaufanych punktów sprzedaży. Zgodnie z prawem sprzedawca jest zobowiązany do poinformowania przed zakupem, czy sprzęt spełnia wymagania techniczne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Klienci „kablówek” mają lepiej

Takie wydatki nie dotyczą osób korzystających z telewizji kablowej. Tacy widzowie będą mogli na dotychczasowych zasadach odbierać telewizję - całą kwestię dostosowania sprzętu załatwiają za nich operatorzy, od których kupują produkt.

Oszuści już działają
Oszuści mają w zwyczaju wykorzystywanie każdej sposobności, do wzbogacenia się cudzym kosztem. Tak jest również przy okazji cyfryzacji telewizji.

- Oszuści wykorzystują każdą nadarzającą się okazję do wyłudzenia pieniędzy. Ich uwadze nie uszły liczne komunikaty medialne o wyłączeniach kolejnych nadajników telewizji analogowej - mówią policjanci. - Zobaczyli w tym doskonałą okazję do oszukania w szczególności osób starszych i mało znających się na zagadnieniach technicznych. Odwiedzając ich mieszkania, próbują sprzedawać różne urządzenia, nie zawsze spełniające opisane funkcje, lub po znacznie zawyżonych cenach.

- Cyfryzację niekiedy próbują również wykorzystywać nieuczciwi przedstawiciele różnych płatnych dostawców sygnału telewizyjnego, starając się wymusić podpisanie umowy, jako rzekomo najlepszego, czy wręcz jedynego sposobu na dalsze oglądanie programów - przestrzegają kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Przypominamy, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna, a nowy dekoder, czy antenę można już kupić za kilkadziesiąt złotych w każdym ze sklepów ze sprzętem RTV. Zalecamy, aby odpowiedni dekoder kupić właśnie u takich doświadczony sprzedawców, którzy z pewnością udzielą fachowej pomocy w tej dziedzinie- mówią policjanci.

Informacje na temat cyfryzacji telewizji naziemnej można uzyskać na stronie www.cyfryzacja.gov.pl bądź dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-007-788, która działa w godz. 8 - 20.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto