Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak spędzić wakacje nie tylko w naszym powiecie

Rafał Kuś
Co roku na kolonie i półkolonie organizowane przez Hufiec ZHP Kłobuck przyjeżdżają dzieci  z województwa śląskiego
Co roku na kolonie i półkolonie organizowane przez Hufiec ZHP Kłobuck przyjeżdżają dzieci z województwa śląskiego fot. arc.
Nie wszyscy wyjadą na wakacje. Dlatego warto rozejrzeć się, co dzieje się w naszym powiecie i gdzie można aktywnie spędzić lato. Hufiec ZHP Kłobuck proponuje kolonie w ośrodku w Zawadach. Jak co roku miasto otworzy akcję letnią Dniami Kłobucka, podczas których zagra zespół T.Love. Ośrodki kultury przygotowują dla dzieci i młodzieży ciekawe wycieczki

Jeszcze niedawno istniała obawa, że letnia akcja organizowana corocznie przez Hufiec ZHP w Kłobuck nie dojdzie do skutku. W trakcie powodzi mocno ucierpiał Ośrodek Związku Harcerstwa Polskiego Hufca Bitwy pod Mokrą w Popowie nad Liswartą. Woda wdarła się tam do wszystkim 17 domków. Corocznie w ośrodku organizowane są kolonie dla dzieci, zuchów i harcerzy.

- Wiemy już, że akcja letnia na pewno się odbędzie - zapewnia z- ca komendanta Hufca ds. programowych Beata Pluta. - Prace na ośrodku wykonujemy charytatywnie . Pozyskujemy sponsorów, aby móc położyć płytki, czy wstawić nowe okna do kuchni, żeby odnowić ośrodek i utrzymać go na dobrym poziomie.

Wójt gminy Popów zobowiązał się, że odkomarzy ośrodek, aby dzieci i młodzież mogły bez przeszkód cieszyć oko urokami tego terenu.

W ramach letniej akcji kłobuckie harcerstwo organizuje kolonię letnią połączoną z kolonią socjalną, kolonię zuchową i obóz harcerski.

Pierwszy turnus rozpocznie się 5 lipca i potrwa 2 tygodnie. W koloniach weźmie udział ok. 70 dzieci.

- Corocznie na naszych koloniach wypoczywają dzieci z różnych środowisk województwa śląskiego. Z naszej propozycji korzystają dzieci, które mają przydzieloną subwencję oświatową oraz z Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej - mówi Halina Wróbel, komendantka Hufca ZHP Kłobuck.

W tym roku koloniom będzie przyświecała 600 rocznica Bitwy pod Grunwaldem. - Program "Wśród pięknych dworek i dzielnych rycerzy" zakłada różne aktywności rozwijające uzdolnienia i nabywanie nowych umięjętności. Mottem przewodnim będzie ceremoniał rycerski, zwyczaje dworskie oraz elementy historii Polski związane z Bitwą pod Grunwaldem. Będą ogniska, gawędy, bale i zawody rycerskie, warsztaty plastyczne, teatralne, wycieczki, konkursy i festwiale - wylicza Beata Pluta.

Każdy dzień będzie miał swoje osobne hasła. 7 lipca bedzie to "Wyprawa grup w poszukiwaniu Świątyni Dumania".Otwarta zostanie "Szkoła Giermków", będzie rzut rzut oszczepem do obręczy, rzut z orkanem i piłeczkami. W "Świątyni Dumania" odbędą się zajęcia z pionierki obozowej .Dzieci będą uczyć się dworskiej etykiety , wicia wianków i haftowania chusteczek.

Ciekawostką jest to, że w ramach kolonii będą orhanizowane również półkolonie dla dzieci, które zamieszkują tereny Zawad i Popowa. To dobra wiadomośc, zwłaszcza dla rodziców, którzy nie ma pieniędzy, aby wysłać swoje dzieci na kolonie gdzieś dalej.

- Półkolonie cieszą się dużym zainteresowaniem. Rodzic zostawia dziecko rano i odbiera po południu. Dzieci uczestniczą w różnych akcjach organizowanych na koloniach, a rodzice mogą spokojnie pracować - zaznacza Halina Wróbel.

Inauguracja akcji Lato w mieście odbędzie się podczas Dni Kłobucka w dniach 26-27 czerwca.

W trakcie imprezy nastąpi uroczyste otwarcie Rynku, po którym wystąpi gwiazda wieczoru T.LOVE. Dniom Kłobucka towarzyszyć będą liczne zawody, w tym zawody STRONG-MANÓW, w których rywazliować będą policjanci z całego kraju.

W sobotę, 26 czerwca od godz. 9 w hali sportowej OSiR-u w Kłobucku zostanie rozegrany II Otwarty Puchar Kłobucka w Tenisie Stołowym (z udziałem skrzatów, żaków i młodzików), a na kortach tenisowych Turniej Tenisa Ziemnego.

- W ramach akcji lato organizujemy letni wypoczynek dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, wielodzietnych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. 40 dzieci w dniach 16-25 lipca wyjedzie do Zakopanego - mówi Sylwia Piątkowska , sekretarz gminy Kłobuck.

Po zakończeniu i oddaniu do użytku po modernizacji Zalewu w Zakrzewie, po 15 lipca będzie można korzystać z kąpieliska i wszystkich dodatkowych atrakcji.

Również Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku przygotował szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży.

W każdą środę począwszy od lipca będą projekcie filmów dla dzieci. We wtorki będzie funkcjonwać Wyspa Dzieci przy ul. Szkolnej. Poniedziałki zarezerwowane będą dla "Boom Boom Paintball". W zabawie będą mogli uczestniczyć dzieci pod opieką rodziców. Gry paintballowe będą odbywać się w Kalei przy ul. Strażackiej.

- Chcemy też zrobić wycieczkę do Parku Dinozaurów za Wadowicami - informuje Barbara Marszał-Kościelniak, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku.

Trzy wycieczki zorganizuje z kolei Gminny Ośrodek Kultury w Krzepicach.

15 lipca odbędzie się jedniodniowa wycieczka do Dinoparku w Krasiejowie. Koszto od osoby wyniesie 50 zł.

W programie jest zwiedzanie jednego z największych obszarów paleontologicznych na świecie.

Na terenie kompleksu znajduje się muzeum triasowe z tysiącami eksponatów, park rozrywki dla dzieci i młodzieży, tunel czasu, plac zabaw, restauracja itp.

Na 22 lipca zaplanowana jest wycieczka do Opole, podczas której będzie można zwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej oraz Ogród
Zoologiczny.

Gminny Ośrodek Kultury proponuje również wycieczkę Wieliczka - Kraków - Zakopane "Drogą krolewską od Wawelu w góry". Koszt trzydniowej wycieczki wynosi 300 zł.

Przez cały lipiec w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kłobucku w poniedziałki, środy i piątki w godz. 16-18.30 będą odbywały się "Wakacje z rakietką i piłeczką", czyli zajęcia z tenisa stołowego. Na 27-28 lipca zaplanowany jest z kolei blok imprez sportowo-rekreacyjnych, pod hasłem Lato z OSiR-em i LZS-em.

Od godz. 9 będą odbywać się turnieje tenisa stołowego, siatkówki plażowej, gry i zabawy rekreacyjne, konkurencje siłowe (np. wyciskanie sztangi). rodzinny test Coopera oraz zawody nordic walking. OSiR będzie udostępniał pływalnię krytą, halę sportową i korty tenisowe.

Sąsiedzi nie próżnują i również organizują ciekawe imprezy, w których mogą wziąć udział mieszkańcy naszego powiatu

U sąsiadów. Przegląd Kapel Biesiadnych i Folkloriada

Gminny Ośrodek Kultury w Poraju zaprasza na Przegląd Kapel Biesiadnych "Muzyka na Letnisku", który odbędzie się 17 lipca w Amfiteatrze w Żarkach Letnisku. Podczas przeglądu wystąpi kilkadziesiąt kapel biesiadnych z całej Polski. W dniach 7 i 8 sierpnia w Amfiteatrze w Żarkach Letnisku odbędzie się natomiast czwarta Folkloriad Jurajska "Starodawne i bliskie czasy".

U sąsiadów. Ośrodek Kultury zaprasza

Gminny Ośrodek Kultury w Boronowie zaprasza na imprezy, które będą się odbywać w tej miejscowości podczas wakacji. Na 4 lipca zaplanowano Włoskie Klimaty. 8 sierpnia odbędzie się impreza Swojskie Klimaty, a 29 sierpnia Dożynki Gminy Boronów.

U sąsiadów. Otworzą basen w Kokotku

Basen na terenie ośrodka harcerskiego w Kokotku będzie prawdopodobnie jedyną otwartą pływalnią w Lublińcu. Basenem zarządza lubliniecki Hufiec ZHP. Miasto przekazało dotację na funkcjonowanie pływalni.

- Będzie to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Poza tym pomogliśmy także w uporządkowaniu basenu po tegorocznej powodzi oraz zadbaliśmy o wsparcie jednego ze sponsorów - tłumaczy Anna Jonczyk-Drzymała, wiceburmistrz Lublińca. Wstęp na basen podobnie jak w ubiegłym roku będzie wolny. To powinno zachęcić do korzystania z niego wiele osób. Już w ubiegłym roku ZHP podkreślało, że pływalnia tętni życiem i cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta. Płatny będzie jedynie pobliski parking. - Nie mamy na to wpływu, bo to teren prywatny, który nie jest zarządzany przez miasto, a właściciel może robić, co chce - wyjaśnia Jonczyk-Drzymała.

U sąsiadów. Turniej o Puchar Starosty

Wczoraj na lublinieckich kortach rozpoczął się Turniej Tenisowy o Puchar "Starosty Powiatu Lublinieckiego, który potrwa aż do niedzieli. Zawodnicy będą rywalizować w kilku kategoriach. Finały w niedzielę o godz. 9.00.

U sąsiadów - Noc Kulturalna

W najbliższą sobotę (26 czerwca) już po raz siódmy w Częstochowie odbędzie się Noc Kulturalna. To jedyna taka cykliczna impreza w Polsce. Po zakupie biletu o wartości 10 złotych będzie można uczestniczyć w licznych imprezach organizowanych na terenie Częstochowy. W wielu lokalach i klubach organizowane będą koncerty.

Czynne będą wszystkie częstochowskie muzea oraz placówki kulturalne takie, jak Miejska Galeria Sztuki czy Ośrodek Kultury Filmowej.

Przygotowano także imprezy plenerowe, a specjalne atrakcje przygotowano dla najmłodszych. Pierwsze imprezy rozpoczną się o godz. 16, a szaleństwo jak zawsze potrwa do białego rana.

Pełny program imprezy można znaleźć na stronie internetowej:

www.gaudemater.pl.

U sąsiadów. Letnie atrakcje w Ogrodzieńcu

Bogata oferta dotyczy właśnie Zamku Ogrodzienieckiego. Odbędą się tam takie imprezy, jak Sekrety Zapomnianych Profesji (3-4 lipca), Szwedzi na zamku (11 lipca), ReggaeNocka pod Czubatą (17 lipca), Wojenne Opowieści: Monte Cassino (24 lipca), XIII Turniej Rycerski (31 lipca - 1 sierpnia ), Soundtropolis (7 sierpnia) i Strasznie Śmieszny Zamek (14 sierpnia). Więcej informacji na

www.zamek-ogrodzieniec.pl.

Na Promenadzie

Na Promenadzie im. Czesława Niemena rusza akcja "Zostań na pokładzie - baw się na promenadzie". W najbliższą niedzielę wystąpią Kasia Kowalska, Papa D i Kabaret Skeczów Męczących. Cykl imprez zakończą Dni Częstochowy, które odbędą się 27-28 . 08.RK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto