Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedź! Nie stój w sznurze aut

Wincenty Bryński
Sezon na roboty drogowe w pełni. Trwa budowa nowych odcinków A1 i obwodnic, są remonty nawierzchni. Jak ominąć drogowe pułapki?

Autostrada A1 to nie jedyna inwestycja drogowa prowadzona w woj. śląskim przy udziale funduszów europejskich. A1 to jednak priorytet, bo oddanie do użytku każdego nowego odcinka ułatwia kierowcom życie. Pyrzowice-Piekary Śląskie, czyli odcinek o długości 16,1 km, ma być ukończony na wiosnę 2012 roku.

Trasa Piekary Śląskie-Maciejów (20,1 km) miała być oddana w grudniu br., ale ze względu na ubiegłoroczną powódź termin przesunięto na wiosnę 2012. Maciejów-Sośnica to najkrótszy odcinek A1 - liczy 6 km długości. Jego znaczenie jest jednak bardzo duże, gdyż będzie pełnić funkcję obwodnicy Gliwic.

Zakończenie robót to sierpień br., a oddanie do ruchu nastąpi po uzyskaniu m.in. pozwolenia na użytkowanie. A1 Świerklany-Gorzyczki (18 km ) ma ruszyć wiosną 2012 roku. W Beskidach najbardziej oczekiwane jest ukończenie całej S-69 Północno-Wschodniej Obwodnicy Bielska-Białej. Realizację podzielono na : dostosowanie odcinka DK nr 52 ("Komorowice"-"Rosta") do parametrów drogi ekspresowej i budowę drogi od węzła "Rosta" do węzła "Mikuszowice" (ukończenie w październiku br.). S-69 Bielsko-Biała (węzeł "Mikuszowice") - Żywiec to ponad 15 km drogi. Poczekamy na nią do końca 2012 roku.

Lista utrudnień:
1. S-1 - remont wiaduktu nad drogą w m. Sosnowiec (w ciągu ul. Lenartowicza)
2. S-1 - przebudowa węzła "Komorowice" w Bielsku-Białej (w związku z budową Północno-Wschodniej Obwodnicy Bielska-Białej)
3. DK 44 - remont wiaduktu i mostu w m. Bieruń)
4. DK 46 - remont drogi na odcinku Janów-Szczekociny
5. DK 52 - przebudowa skrzyżowania w m. Kozy (budowa ronda)
6. DK 52 - remont mostu w Kobiernicach
7. DK 78 - przebudowa skrzyżowania w m. Wodzisław Śląski (budowa ronda)
8. DK 78 - budowa wiaduktów w m. Czekanów, w m. Celiny i w m. Wieszowa w ramach budowy autostrady A1
9. DK 94 - budowa węzła w m. Wieszowa w ramach budowy autostrady A1
10. Autostrada A4 - na węzłach "Łany", "Kleszczów", "Ostropa", "Bojków" - dostosowanie autostrady A4 do autostrady płatnej.
Wszystkie informacje o prowadzonych robotach drogowych dostępne są na stronie http://www.gddkia.gov.pl/19/lista-utrudnien

Spróbujmy się wyciszyć

Z własnego doświadczenia wiem, że stanie w korkach jest trudne. To, czy korek wywołuje u nas wzmocnione emocje, zależy od indywidualnych cech kierowcy. Często nasza reakcja na drogowy korek związana jest ze zmęczeniem. Im bardziej jesteśmy zmęczeni, bo np. wracamy do domu po całym dniu pracy, tym słabiej kontrolujemy swoje zachowanie. Tak naprawdę nasze zdenerwowanie w takich sytuacjach do niczego nie prowadzi. Drogowy korek spowodowany przyczynami obiektywnymi jest poza naszą kontrolą. W takiej sytuacji żadna ilość agresji nie zmieni sytuacji, bo nie mamy na nią wpływu.

Czy są jakieś sposoby na "przeżycie" drogowego korka? Oczywiście. Można na przykład ten czas poświęcić na rozmowę telefoniczną z przyjacielem. Takie przypomnienie o sobie dobrze robi podtrzymywaniu relacji towarzyskich. Stres spowodowany przymusowym przystankiem może także rozładować muzyka. Pomocne mogą być również nowinki techniczne. Myślę tutaj o audiobookach, które na takie sytuacje są bardzo dobre. Jeżeli nie mamy ochoty na rozmowę, muzykę czy słuchanie książki, zawsze możemy posiedzieć i pomyśleć o tym, co zrobimy, jak tylko odblokuje się droga. A te plany dla wielu mogą być bardzo interesujące.

Sposoby na korki drogowe

Gdy już utkniemy w korku, nie marnujmy czasu na złość i narzekanie. W tym czasie możemy np. posłuchać radia lub płyty CD. Jeśli nie jesteśmy sami, rozmowa z pasażerem także pomoże nam nieco się odstresować. I jeszcze jedna praktyczna rada. Jeżeli korek jest poważny, wyłączmy silnik. W ten sposób zaoszczędzimy na paliwie.

Zanim trafimy na korek, zdarza się, że musimy szybko zredukować prędkość. Taki manewr może być bardzo niebezpieczny dla kierowcy i pasażerów. Nie z powodu ewentualnego uderzenia w inny pojazd, ale z powodu... źle ułożonego bagażu w samochodzie. Wystarczy np. zwykła litrowa butelka z wodą, pozostawiona luzem na tylnym siedzeniu, by mogło dojść do nieszczęścia. Przy gwałtownym hamowaniu samochodu jadącego z prędkością 60 km/h butelka zmienia się w 60-kilogramowy pocisk, który bez trudu przebije przednią szybę.

Taki niezabezpieczony odpowiednio bagaż może nawet zabić kierowcę. Dlatego pamiętajmy, żeby bagaż układać i przymocowywać w przemyślany sposób. To może nam uratować życie.

Przed wyjściem z domu posłuchaj radia. Każda rozgłośnia radiowa informuje o stanie dróg, wyznaczonych objazdach, utrudnieniach w ruchu i korkach. Pozwoli to nam przygotować się na przejazd przez miasto lub po autostradzie, a może ominąć korki.

Internet to dla wielu źródło wiadomości przy porannej kawie. Kiedy odczytamy pocztę, poszukajmy programów, które ułatwią nam podróż. Tak możemy sprawdzić stan zakorkowania dróg i wybrać najdogodniejszą dla nas trasę.

GPS. Warto zamontować system nawigacyjny z funkcją informującą o korkach w czasie rzeczywistym. Dane zbierane są od użytkowników, a następnie porównywane z wiadomościami z innych źródeł. Mamy obraz sytuacji na drodze o każdej porze dnia.

O czym kierowca pamiętać powinien?

Kierowco, pamiętaj! Ty też możesz korzystać z pasa wydzielonego dla autobusów.
Wydzielone pasy ruchu dla autobusów i tramwajów to standard w Warszawie czy Krakowie. U nas takie miejsca można policzyć na palcach jednej ręki. Bus-pas można znaleźć np. przy wjeździe na katowickie rondo. O tym, by zwiększyć ilość bus-pasów, decydują gminy. Gdyby poważnie podeszły do problemu, okazałoby się, że w dużym stopniu mogłyby ograniczyć korki na swoim terenie.

Specjalny pas ruchu przeznaczony wyłącznie dla autobusów nie oznacza, że inne pojazdy nie mogą z niego korzystać. To nie jest strefa zakazana, tylko kierowcy o tym nie wiedzą. Widząc napis "bus" na asfalcie, najczęściej omijają go szerokim łukiem. Nie powinni tak robić zawsze, a tylko wtedy, gdy obowiązuje zakaz. Skąd będą wiedzieć, kiedy? Generalnie kierowcy zapominają o istnieniu znaków pionowych, które według kodeksu drogowego są ważniejsze od znaków poziomych. Jadąc, powinni uważniej patrzeć na te znaki. Często pod nimi zamieszczana jest informacja, w jakich dniach i godzinach pas jest czynny tylko dla busów. W pozostałych terminach kierowcy samochodów osobowych mogą także się po nich poruszać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto