Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy wodnym liderem

Redakcja
Rozmowa z Prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie Andrzejem Babczyńskim.

Panie Prezesie, zarządzane przez Pana przedsiębiorstwo po raz drugi zdobyło tytuł lidera w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji. To rzadkość w tym rankingu, gratuluję. Zarządzana przez Pana spółka rozwija się bardzo dynamicznie, co udowodniliście obroną pierwszej lokaty.

Dziękuję, rzeczywiście zdobycie tak zaszczytnego tytułu dwa lata z rzędu to spore osiągnięcie. Nie jest to zasługa jedynie dobrego zarządzania, ale również odpowiedzialnej pracy całego zespołu. Jak w każdej firmie wodociągowej jesteśmy do dyspozycji całą dobę. Dzięki funduszom unijnym i preferencyjnym kredytom można zrealizować wiele nowatorskich i ciekawych przedsięwzięć. Aktualnie wraz z gminami zrzeszonymi w Związku Komunalnym Gmin stale rozbudowujemy system kanalizacyjny. Modernizujemy obiekty, budujemy nowe, obejmujemy zasięgiem tereny specjalnych stref ekonomicznych. Doprowadzając sieć do odległych miejsc, gdzie w specjalnych strefach ekonomicznych lokują się nowe firmy, umożliwiamy dalszy rozwój tego obszaru oraz całego regionu. Zwrot kosztów takiej inwestycji często jest długotrwały i związany z rozwojem strefy, ale przedsiębiorcy muszą mieć media, które są niezbędne do uruchomienia działalności, a co się z tym wiąże stworzenia nowych miejsc pracy. Trzeba widzieć sprawy bardziej globalnie i tak staramy się postępować. Może brzmi to górnolotnie, ale mamy misję.

Częstochowska woda została uhonorowana tytułem Jurajskiego Produktu Roku, czy faktycznie jest taka dobra?

Rzeczywiście produkowana przez nas woda została określona Jurajskim Produktem Roku. To duże wyróżnienie, ale zarazem nic bardziej oczywistego - nasza kranówka jest i jurajska, i doskonała.

Dlatego prowadzona przez Państwa akcja „Piję wodę z kranu!” odnosi tak duże sukcesy.

To prawda, zainteresowanie naszą akcją jest ogromne. W zeszłym roku wreszcie po wielu latach wzrosła nam sprzedaż wody pitnej, mamy nadzieję, że to właśnie efekt naszej akcji. Częstochowskie wodociągi są w tej korzystnej sytuacji, że ujmują wodę tylko ze studni głębinowych. Czerpiemy ją z jurajskich zasobów Głównego Zbiornika Wód Podziemnych GZWP 326, którego woda pod względem fizyko-chemicznym i mikrobiologicznym znajduje się w klasie najwyższej czystości. Jest średniozmineralizowana, niskosodowa, niskochlorkowa. Pobieranie dobrej surowej wody to jedno, ale rolą wodociągów jest przygotowanie jej do spożycia i niezawodna dystrybucja. Można ją określić jako średnio twardą, co zdecydowanie jest jej zaletą. Częstochowska woda jest zdrowa, świeża, klarowna, pozbawiona zanieczyszczeń toksycznych i organicznych. Jest bezpieczna, bo poddawana stałej kontroli w akredytowanym własnym laboratorium. Nasza kranówka może bez problemu konkurować z wodami butelkowanymi.

Znając ambicje częstochowskiego przedsiębiorstwa, oczywiście nie poprzestajecie na takich działaniach podstawowych.

Dostawa wody, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków to nasze podstawowe zadanie, ale oczywiście każdą pracę można doskonalić. Prowadzimy sieć monitoringu lokalnego i osłonowego, opartego na odczytach z ponad 50 piezometrów. Taki nadzór umożliwia między innymi ciągłe aktualizowanie map rozkładu stężeń azotanów i innych zanieczyszczeń. Obserwacja umożliwia szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia. Wodociągi w tym względzie działają perspektywicznie, by zachować dobrą wodę dla przyszłych pokoleń. Ważnym elementem jest też stała współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i z Politechniką Częstochowską. Efektem jest wdrożenie programów wspomagania ochrony jakościowej.

Podstawową działalnością Spółki jest dostarczanie wody oraz odbiór i oczyszczanie ścieków, jednak nie tylko tym zajmują się wodociągi.

Ostatnio rozszerzyliśmy naszą działalność o usuwanie awarii i renowację sieci metodą bezwykopową. Dysponujemy technologią na miarę XXI wieku, dzięki której w bieżącym roku w tej samej cenie wykonaliśmy dwa razy więcej renowacji niż udawało się to poprzednio w systemie zleceniowym.

Ze strony internetowej spółki wiem, że macie szeroką ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, wygląda na to, że kładziecie duży nacisk na edukację ekologiczną.

Pracuje u nas wiele osób, które bardzo chętnie i w sposób kreatywny angażują się w działalność edukacyjną. Faktycznie nasza oferta dla szkół i przedszkoli jest szeroka. Opracowaliśmy filmy o tematyce ekologicznej, w tym jeden film animowany, wydajemy ulotki, organizujemy Dni Otwarte i szereg konkursów, od plastycznych dla maluchów do adresowanych do gimnazjalistów z fachową wiedzą z dziedziny gospodarowania wodami. Dzieci i młodzież chętnie odwiedzają eksploatowaną przez nas jedyną w Polsce stację uzdatniania wody metodą biologicznej denitryfikacji, która znajduje się na ujęciu wody w Wierzchowisku oraz certyfikowane laboratorium. Cieszy nas ogromne zainteresowanie dzieci, widać, że rośnie pokolenie świadome zasad zrównoważonego rozwoju i szanujące środowisko naturalne.

Panie Prezesie, jakie ma Pan plany na przyszłość dla spółki?

Aktualnie wprowadzamy istotną zmianę w gospodarce osadowej. W tej chwili budowana jest stacja do separacji odpadów pochodzących z kanalizacji, w celu zmniejszenia oddziaływania na środowisko. Obecnie odpady są wywożone na składowisko, a dzięki tej instalacji spółka nie będzie ponosić kosztów ich składowania. Odpady zostaną zutylizowane poprzez separację części mineralnej, co doprowadzi do kolejnych oszczędności.
Dodatkowo Przedsiębiorstwo wybudowało i eksploatuje dwie farmy fotowoltaiczne produkujące tzw. zieloną energię. W ten sposób, prócz obniżenia kosztów własnych spółka przyczynia się do ograniczenia globalnej produkcji CO2. To też jest dobra droga. U nas analizuje się całość działalności i podejmuje się decyzje najbardziej korzystne dla klientów i środowiska.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto