Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jurajski Agro Fresh Park SA wybuduje pod Częstochową wielką giełdę rolno-spożywczą. Nowa spółka ma kapitał 140 milionów złotych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Nową spółkę powołano 16 listopada 2020 roku, tak wyglądał Jurajski Park Agro Fresh na wizualizacjach
Nową spółkę powołano 16 listopada 2020 roku, tak wyglądał Jurajski Park Agro Fresh na wizualizacjach ARC RFG
Jurajski Agro Fresh Park S.A to spółka, która wybuduje w gminie Rędziny pod Częstochową ogromny rynek hurtu rolno-spożywczego. Powołanie spółki, które miało miejsce 16 listopada w Częstochowie, to kolejny krok do budowy wielkiej giełdy zajmującej się sprzedażą płodów rolnych i produktów spożywczych. Inwestycja ma zostać zrealizowana w latach 2022-2025.

Jurajski Agro Fresh Park S.A powołany do życia

16 listopada 2020 r. w jednej z częstochowskich kancelarii notarialnych, miały miejsce czynności formalnego zawiązania spółki Jurajski Agro Fresh Park S.A., z siedzibą w Kościelcu, gm. Rędziny koło Częstochowy. Tym samym zakończono trwający ponad rok pierwszy etap procesu przygotowawczego zmierzającego do utworzenia w okolicach Częstochowy nowoczesnego rynku hurtu rolno-spożywczego.

Będzie to inwestycja o charakterze ponadregionalnym, w ramach której zostaną w latach 2022-25 wybudowane cztery nowoczesne hale, o powierzchni 10.000 m2 każda, z przeznaczeniem na wynajem oraz budynek administracyjno-biurowy wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową, sieciami uzbrojenia terenu i obiektami towarzyszącymi.

W ramach działalności Jurajskiego Agro Fresh Parku poza udostępnianiem powierzchni handlowych producentom i hurtownikom rolnym, ogrodniczym, warzywniczym i sadowniczym mieścić się również będzie produkcja, przetwórstwo i hurtowa sprzedaż własnego asortymentu wybranej grupy produktów flagowych, kojarzonych z naszym regionem – we współpracy z lokalnymi producentami rolno-spożywczymi.

Znakomita lokalizacja JAFP-u (wyśmienite położenie tuż przy węzłach autostradowych „Mykanów” i Rząsawa” nowo budowanej autostrady A-1, bliskość aglomeracji śląskiej będącej największym w kraju konsumentem żywności) umożliwi pozyskanie do współpracy dużej grupy podmiotów z całej Polski zajmujących się hurtem rolno-spożywczym.

Wspólnikami spółki Jurajski Agro Fresh Park S.A. są dwa podmioty: Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. w Częstochowie, spółka ze 100%-owym udziałem Skarbu Państwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – państwowa agencja zajmująca się m.in. gospodarowaniem nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

W skład majątku nowo powstałego podmiotu wejdzie około 280 ha nieruchomości położonych w granicach administracyjnych trzech gmin:

  • 52 ha gruntów w miejscowości Kościelec w gminie Rędziny, na których powstanie inwestycja Jurajskiego Agro Fresh Parku;
  • 88 ha gruntów w dzielnicy Rząsawa w Częstochowie przy węźle autostrady A-1, na których spółka zamierza z racji unikalnego położenia stworzyć Strefę Aktywności Gospodarczej;
  • 138 ha gruntów rolnych w miejscowości Lubojenka w gminie Mykanów, będących częścią zaplecza producenckim dla przyszłej inwestycji.

Podczas czynności notarialnych wspólników spółki Jurajski Agro Fresh Park S.A. reprezentowali: w imieniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Konrad Jarzyński, Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Częstochowie, obejmującego swoim obszarem działania teren całego województwa śląskiego, a w imieniu Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A. z siedzibą w Częstochowie – Mirosław Matyszczak, Prezes Zarządu oraz Artur Sokołowski, Wiceprezes Zarządu.

W skład Zarządu nowo powstałej spółki weszli: Mirosław Matyszczak, prezes zarządu, Artur Sokołowski, wiceprezes zarządu, Monika Pohorecka, wiceprezes zarządu.

Nowy podmiot będzie działał w formule spółki akcyjnej o łącznym kapitale zakładowym ponad 140 mln zł. Na kapitał ten składają się wkłady gotówkowe i bezgotówkowe, w tym nieruchomości wniesione aportem przez obu wspólników oraz wartości niematerialne i prawne, czyli „know-how” w postaci Studium Wykonalności Przedsięwzięcia.

Szacowany koszt realizacji inwestycji wynosi około 300 mln zł - jest to obecnie największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, jak również bezprecedensowe wydarzenie w skali regionu częstochowskiego oraz całego województwa śląskiego.

Co ciekawe spółka RFG S.A. z siedzibą w Częstochowie stała się pierwszym w Polsce podmiotem, który skorzystał z ubiegłorocznej nowelizacji z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw, dającej uprawnienie KOWR do współtworzenia nowych podmiotów prawa handlowego i wnoszenia do nich aportów.

Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. z siedzibą w Częstochowie oraz Krajowy Ośrodka Wsparcia Rolnictwa reprezentowany przez Oddział Terenowy w Częstochowie, tym samym w pełni skorzystały z nowych możliwości ustawowych, realizując zalecenia Premiera RP Mateusza Morawieckiego w kierunku uzyskania efektu synergii we współpracy podmiotów pozostających w obrębie władztwa Skarbu Państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto