Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamyk. Monstfur stworzył mural na budynku firmy Consonni [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
arc Monstfur/ www.facebook.com/monstfur
W Kamyku powstał ogromny mural. Stworzyli go artyści z częstochowskiego Monstfura. Ręcznie wykonany szablon - połączenie tradycji z nowoczesnym wykonaniem to strzał w dziesiątkę. Do tej pory murale Monstfura zdobiły ulice Częstochowy, teraz powiat kłobucki także może poszczycić się ich dziełem. Zobaczcie galerię zdjęć prac Monstfura!

Murale częstochowskiego duetu artystycznego Monstfur zdobią głównie Częstochowę, pojawiają się jednak i w innych miastach Polski. Pod koniec marca Monstfur stworzył kolejną pracę, tym razem w Kamyku, na budynku firmy Consonni. Ich dzieło już wzbudza spore zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych. Czym jest Monstfur i jak doszło do współpracy częstochowskiej grupy z firmą z Kamyka?

Monstfur to stan umysłu?

Monstfur to duet artystyczny powołany do życia w 2006 przez młodych artystów z Częstochowy, absolwentów Wydziału Wychowania Plastycznego Akademii im. Jana Długosza. Monstfur to organizm żyjący na polu sztuki , który żywi się pozostałościami poprzedniej epoki oraz produktami popkultury - mówią o sobie artyści . Został powołany do życia jako niezobowiązujący koncept, by z czasem ewoluować do obecnego stanu. Od samego początku głównymi inspiracjami dla niego był szary świat, który po wchłonięciu i przetworzeniu stawał się nową jakością. Swoją sztukę tworzy na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych, murach czy wreszcie płótnach. Jako okaz występuje w tym samym czasie na wszelkiej maści obszarach - od prestiżowych galerii, przez uliczne zakamarki, kończąc na opuszczonych fabrykach.

Gdyby można było opisać go jednym wyrażeniem byłby to polski horror - film klasy B zainspirowany rodzimą rzeczywistością i w niej mający swoją genezę. Co ciekawe autorzy nie podpisują swoich prac, od początku współpracy kreowana jest wirtualna postać - Monstfur, będąca połączeniem słowa "monster" i "potfur". Ich podstawowym środkiem wyrazu jest szablon - licząca tysiące lat technika graficzna, która w kreacjach grupy spotyka się z nowoczesną technologią farb aerozolowych. Matryce szablonowe przygotowują ręcznie. Interesuje ich przede wszystkim realizacja na ulicy. Obok działań streetartowych malują w pracowni. Stosują blachy, które znajdują np. na złomie. Wykorzystują zastane podłoża w ich naturalnym kształcie: tlenek żelaza, korozja, resztki liternictwa z blach informacyjnych, pozostałości po czymś, co już nie funkcjonuje.
Monstfur jest uczestnikiem wielu imprez i wystaw zbiorowych poświęconych street-artowi, graffiti, technice szablonowej m. in. "Stencil History X", ATM gallery oraz Intoxicated Demons gallery Berlin' 2009; zbiorowa wystawa szablonu Chic'n'stencil, Galerie Itinerrance, Paryż' 2009. Trzykrotnie brali udział w Festiwalu Młodej Sztuki "Arterie". Ich prace pokazywane były również podczas Neu Design, wystawa obiektów, Rondo Sztuki, Katowice 2008; Częstochowa 2008; Podziemne Nagrywki - Monstfur on Vinyl Records, klubokawiarnia "Jaś i Małgosia", Warszawa 2010; Low Life, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa 2011; Centralni Mozek Lidstva, wystawa grafiki i malarstwa, kawiarnia Montmartre, Częstochowa 2011; Centralni Mozek Lidstva vol. 2, Galeria Teatr From Poland, Częstochowa 2012. Zajmują wysokie pozycje w rankingu Kompas Młodej Sztuki. Są laureatami stypendium twórczego Prezydenta Miasta Częstochowy.

Mural odmienił przestrzeń Kamyka

Monstfurowi zawierzyliśmy i uwierzyliśmy w nich po raz drugi.Cała ściana od początku do końca powstała według ich pomysłu i opracowania graficznego. Elementy folwarku, stare rolnicze narzędzia i dominujący, zdecydowany kogut pokazujący siłę miejsca gdzie się znajduje. Elementy graficzne nawiązują swoim charakterem z jednej strony do tradycji polskiej wsi a z drugiej do Folwarku Kamyk. Folwark Kamyk to skansen polskiej tradycji kulinarnej. Miejsce gdzie od maja do końca września licznie przybywają mieszkańcy Częstochowy, Kamyka oraz pobliskich miejscowości - mówi rzecznik Consonni, Marcin Lis.
Pomimo że sezon na wspólne biesiadowanie wystartuje dopiero wraz z majówką to już dziś można zaobserwować duże zainteresowanie tym niecodziennym malunkiem.

Pierwszy raz firma z Kamyka udostępniła ścianę Monsfurowi w starej pofabrycznej hali na krakowskim Zabłociu, gdzie znajduje się nowa siedziba palarni kawy. Urządzona z wykorzystaniem morskich kontenerów konstrukcja, połączona stalowymi antresolami i mostkami, umieszczona w przestronnej, zachowującej klimat miejsca pracy hali dawnej fabryki Miraculum. Kawiarnia została stworzona tak, by oddać klimat miasta portowego, które sprowadza kawę i dzieło Monstfura świetnie się w nią wpisuje.

Litry farby i ręczna robota Monstfura

Firma obdarzyła nas pełnym zaufaniem, więc mieliśmy całkowicie wolną rękę jeśli chodzi o estetykę. Jedynym wymogiem był luźny związek z charakterem prowadzonej przez nią Folwarku Kamyk - mówią artyści z Monstfura.

Na muralu oprócz wspomnianego koguta, widać coraz rzadziej używane maszyny rolnicze m.in. konny przetrząsacz do siana (urządzenie z siedziskiem i końcówkami przypominającymi widły) oraz przetrząsaczo-zgrabiarka kołowa. Widzimy też na pierwszym planie widły i kłosy zbóż, co oczywiście nawiązuje do charakteru działalności firmy.

- Szablon powstawał w sposób tradycyjny. W całości wycięty został ręcznie w naszej pracowni. Mural pochłonął kilkadziesiąt puszek farby oraz litrów emulsji - dodają wykonawcy murala. Monstfur ma odważne plany odnośnie murali. Jak zapowiadają, kolejne mają szansę być zdecydowanie większe. Chcecie więcej murali w naszym powiecie? Piszcie, gdzie mogłyby powstać: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto