Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowcy będą tracić samochody. Od kiedy przepisy o konfiskacie pojazdu?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Nie będzie miało znaczenia to, czy w wyniku jazdy po pijanemu kierowca spowodował wypadek drogowy.
Nie będzie miało znaczenia to, czy w wyniku jazdy po pijanemu kierowca spowodował wypadek drogowy. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku zatrzymano aż 20 631 pijanych kierowców. To wzrost o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Statystycznie aż 228 nietrzeźwych osób wyjeżdżało więc każdego dnia na drogi. Co z przepisami przewidującymi konfiskatę auta jeżdżącym po alkoholu?

Na mocy przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian ustawowych wprowadzono nową instytucję – konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. W pierwotnej wersji przepisów zakładano, że każdy nietrzeźwy kierowca, w którego krwi wykryje się przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód. W przypadku recydywistów dolna granica stężenia alkoholu we krwi została ustalona na 0,5 promila. Przepisy nie weszły w życie, ale już doczekały się nowelizacji.

Nowelizacja zakłada, że przepadek auta nie będzie obowiązkowy w przypadku kierowców, którzy wsiedli za kierownicę na podwójnym gazie i spowodowały kolizję, to miały we krwi między 0,5 a 1 promilem alkoholu. Decyzję o ewentualnej konfiskacie pojazdu w takim przypadku podejmie sąd. Pojazd straci natomiast osoba która po raz drugi w ciągu 24 miesięcy została zatrzymana za jazdę pod wpływem alkoholu.

Nie będzie miało znaczenia to, czy w wyniku jazdy po pijanemu kierowca spowodował wypadek drogowy. Procedura będzie prosta – policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do 7 dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia. Sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Sąd będzie mógł podjąć decyzję o odstąpieniu od orzeczenia przepadku tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których kierowca zostanie zatrzymany, będąc pod wpływem alkoholu, jednak nie spowoduje wypadku drogowego.

Co w sytuacji, gdy dany samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany? Wówczas sąd orzeknie przepadek równowartości wartości pojazdu sprzed wypadku. Taką możliwość sąd będzie miał np. w przypadkach korzystania z pojazdu na podstawie umowy leasingu, użyczenia lub w ramach współwłasności.

Bez względu na to czy nowelizacja zostanie finalnie przyjęta, przepisy mają wejść w życie 14 marca 2024 roku.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kierowcy będą tracić samochody. Od kiedy przepisy o konfiskacie pojazdu? - Motofakty

Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto