Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: Bezrobocie spada. Niestety bardzo wolno

Piotr Ciastek
W porównaniu do września ubiegłego roku bezrobocie w powiecie spadło o 332 osoby.

Zbliża się zima i jak to zwykle można zaobserwować na rynku pracy pojawia się coraz mniej ofert, a zakończenie prac sezonowych powoduje wzrost bezrobocia. Niewielki wzrost zaobserwował już Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku, w którym na koniec września zarejestrowane były 3702 osoby bezrobotne. W odniesieniu do sierpnia stan bezrobocia zwiększył się o 67 osób, jednak w porównaniu do września 2014 roku zmniejszył się o 332 osoby.

Dobrym sygnałem jest również to, że stopa bezrobocia w powiecie kłobuckim - w porównaniu do stóp bezrobocia w kraju i w województwie śląskim, po corocznych wzrostach w okresie zimowym, na przestrzeni pozostałych miesięcy 2015 roku maleje najszybciej. W stosunku do lutego 2015 r. stopa bezrobocia na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy zmniejszyła się o 3%. W analogicznym okresie w województwie śląskim bezrobocie spadło jedynie o 1,6% natomiast w kraju o 2%.

Wpływ na tę sytuację mogły mieć przede wszystkim znaczne środki jakie pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Kłobucku na aktywizację osób bezrobotnych oraz wsparcie pracodawców w tworzeniu i współfinansowaniu miejsc pracy jak również coraz lepsza koniunktura gospodarcza dla rozwoju przedsiębiorczości na lokalnym rynku pracy.

W Pankach jest praca

Największe bezrobocie odnotowuje gmina Kłobuck. We wrześniu bez pracy pozostawało tam 1061 osób zarejestrowanych jako bezrobotne (28,7% z ogółu wszystkich zarejestrowanych) w tym 537 kobiet. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku liczba ta wynosiła 1154 osoby w tym 530 kobiet.

Z uwagi na wielkość gmin i ilość ich mieszkańców wśród ogółu zarejestrowanych bezrobotnych najliczniejszą grupę stanowiły osoby bezrobotne z gminy Kłobuck - 28,7% i Wręczyca Wielka - 23,1%. Najmniejszy procentowy udział wśród osób bezrobotnych stanowiły osoby bezrobotne z gminy Panki - 5,0%.

Jak wynika z ustaleń PUP w Kłobucku, na coraz lepszą sytuację zarówno na krajowym jak również lokalnym rynku pracy największy wpływ ma bezwzględnie ilość tworzonych miejsc pracy. W skali kraju do powiatowych urzędów pracy w samym miesiącu wrześniu wpłynęło 126 tys. ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (największa ilość od 2011 roku - odkąd prowadzone są statystyki w tym zakresie), natomiast do Powiatowego Urzędu Pracy w Kłobucku jedynie w miesiącu wrześniu br. wpłynęły aż 434 oferty. PUP w Kłobucku pozyskuje również dodatkowe środki na walkę z bezrobociem. Na dzień dzisiejszy to już ponad 10 mln zł. Obecnie PUP realizuje także 2 projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto