Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: Lodowisko do zamknięcia? Starostwo wydaje sprzeciw wobec zgłoszenia burmistrza [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
Starostwo powiatowe wniosło sprzeciw wobec powstałego na kłobuckim rynku lodowiska. Z przepisów wynika, że musiało to zrobić, ponieważ w zgłoszeniu o budowie miejskiej ślizgawki napisano, że roboty rozpoczną się 18 grudnia 2015 roku, a stało się to wcześniej. Czy w takim razie lodowisko to samowola budowlana?

Budowa kłobuckiego lodowiska rozpoczęła się jeszcze w listopadzie. Pierwotnie oficjalne otwarcie miejskiej ślizgawki zaplanowano na Mikołajki 6 grudnia. Jednak z powodu zbyt wysokiej temperatury powietrza do tego nie doszło. Problemy z uruchomieniem sztucznego lodowiska miała także wtedy Częstochowa.

Okazuje się, że wobec tak cieszącego się wśród mieszkańców lodowiska starostwo wniosło sprzeciw. A dokładnie wobec zgłoszenia zamiaru jego budowy, które 17 listopada 2015 roku wniósł burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski. Jak zauważa Henryk Kiepura, starostwo nie miało innego wyjścia.

- Miasto zgłosiło do nas budowę tymczasowego lodowiska i zgodnie z przepisami mogło przystąpić do prac po 30 dniach. Natomiast część tych prac została wykonana wcześniej i w związku z tym wydział zgłosił sprzeciw do tego zgłoszenia. Od tej decyzji burmistrz zgłosił sprzeciw - mówi starosta Henryk Kiepura.

Decyzję w imieniu starosty wydała naczelnik wydziału architektury, budownictwa i urbanistyki starostwa kłobuckiego. - Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, na podstawie ustawy o prawie budowlanym została podjęta taka decyzja, a nie inna. W tym przypadku chodziło o to, że zgłoszenie o zamiarze budowy składa się przed rozpoczęciem inwestycji, a nie w trakcie. My wydajemy pozwolenie na coś, co jeszcze nie istnieje i tutaj był problem - mówi naczelnik Aleksandra Michalak-Głąb.

Burmistrz Kłobucka, Jerzy Zakrzewski, potwierdził, że od decyzji się odwołał i podkreślił, że sprawa lodowiska leży w gestii dyrektora OSiR-u.

Teraz ruch należy do wojewody śląskiego. - Wojewoda utrzymuje naszą decyzję albo ją uchyla. Odwołanie zostało przesłane i teraz czekamy na jego rozstrzygnięcie - dodaje naczelnik wydziału architektury. - Jeżeli decyzja wróci do nas do rozpatrzenia, to podejmujemy jeszcze raz ten wniosek, a jeśli wojewoda utrzyma decyzję to nasza decyzja staje się ostateczna - podsumowuje naczelnik Michalak-Głąb.

Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Właściwy organ, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. - Ustawa Prawo budowlane

6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli: (...) 3) zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 wyłączenie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.

Dalsze ewentualne kroki po decyzji wojewody należą do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Mieszkańców, a w szczególności dzieci uspokajamy, tempo podejmowanych decyzji na pewno pozwoli, by lodowisko funkcjonowało do końca sezonu. Wraz z Wami mamy nadzieję, że napięcie na linii starostwo-gmina nie roztopi naszej ślizgawki!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto