Kłobuck uczcił Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

PCZaktualizowano
W Kłobucku, podobnie jak w całej Polsce odbył się bieg pod hasłem „Tropem Wilczym …”. Zobaczcie, jak było.

Poprzez bieg uliczny na dystansie 1963 m realizowane są dwa wartościowe cele – upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz propagowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Dystans nie jest przypadkowy. Nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ,,Lalusia”, który zginął w walce z siłami UB na Lubelszczyźnie w październiku 1963 r.

Inicjatywę Zespołu Szkół nr 3 wsparły instytucje lokalne, z Zarządem Powiatu Kłobuckiego i Burmistrzem Kłobucka na czele. Policja, Nadleśnictwo, Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe zadbały o bezpieczeństwo uczestników imprezy i właściwy jej przebieg, poświęcając swój czas, oferując pomoc w przygotowaniach.
Dzięki sponsorom: włodarzom powiatu i miasta, Zakładowi Masarskiemu w Wilkowiecku, Firmie Maskpol SA, Firmie Fort Military Institute z Częstochowy, sam bieg Tropem Wilczym mógł być wzbogacony imprezami dodatkowymi, jak ognisko z poczęstunkiem, czy wystawy sprzętu obronnego. Grupa rekonstrukcyjna Mokra’39, wystawiła pododdział Żołnierzy Wyklętych w umundurowaniu historycznym, a sekcja Krav Maga z Panem Sławomirem Ossowskim, działająca przy Zespole Szkół nr 3 dała pokaz wyszkolenia przed uczestnikami imprezy.
Młodzież i dorośli nie tylko naszego miasta ale i z wielu innych miejscowości województwa śląskiego spontanicznie odpowiedzieli na nasz apel i w efekcie ilość zgłoszeń mile nas zaskoczyła. Ostatecznie w imprezie udział wzięło ponad 200 osób, wśród których najmłodszy był półroczny Jerzy Raczko, a najstarszy 65 - letni pan Antoni Kołodziej.

Bieg rozpoczął się na Rynku im. Jana Pawła II. Przed startem wszyscy uczestniczący uczcili minutą ciszy pamięć Wyklętych.

Bieg rozegrano w czterech kategoriach. A oto wyniki:
- w kategorii dzieci do lat 12 zwyciężył Kajetan Wydmuch, drugie miejsce zajęła Zuzanna Gancarek, na miejscu trzecim zameldowała się Amelia Pyrak,
- w kategorii młodzież w wieku 12-16 lat zwyciężyła Julia Pyrak, za nią uplasował się Kamil Krysiak, miejsce trzecie zajął Robert Pikiel,
- w kategorii kobiet powyżej 16-go roku życia pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Mazik, tuż za nią przybyła Magdalena Jagielska, a na miejscu trzecim zameldowała się Magdalena Oziębała. Na wyróżnienie zasłużyła również pani Anna Ząbkiewicz, która przekroczyła linię mety biegnąc z całą rodziną (w tym z dwójką małych dzieci),
- w kategorii mężczyzn na najwyższym podium stanął Wojciech Toporek. Miejsce drugie zajął Dariusz Lubosz, a miejsce trzecie - Artur Pelikan.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje czternastoletnia Julia Pyrak, która nie tylko wygrała w swojej kategorii wiekowej, ale też przybyła na metę jako pierwsza z wszystkich kobiet i dziewcząt biorących udział w zawodach.
Oprócz wyniku, który w rywalizacji sportowej zawsze jest oczywiście ważny, w przypadku naszego biegu równie ważny był sam udział. Gratulujemy więc także wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy w biegu pod hasłem „Tropem Wilczym …” znaleźli dla siebie przyjemność i satysfakcję i dziękujemy im, że swoim udziałem w imprezie włączyli się w propagowanie przesłania, jakie jej przyświecało.

Czy wspomniane wyżej cele niedzielnej imprezy, zostały osiągnięte ? Organizatorzy są przekonani, że tak, a przy okazji Kłobucczanie potwierdzili opinię o swym mieście, jako ,,biegającej stolicy powiatu”.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych