Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuck w stolicy! ZDJĘCIA z Biało-czerwony korowód 2019

Redakcja
ZPiT Ziemia Kłobucka/Gmina Koziegłowy/Biało-czerwony korowód FB/ZPiT Śląsk
Ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Korowód. Wydarzenie wpisało się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i odbyło się 2 maja - w Dzień Flagi. W Korowodzie wzięło udział przeszło 50 grup z całego kraju w tym Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Hasło przewodnie czwartkowego korowodu brzmiało: „Jesteśmy różni - łączy nas Polska”. Do stolicy zjechało kilkadziesiąt zespołów ludowych z całego kraju. Ulicami Warszawy przeszedł tego dnia pierwszy Biało-Czerwony Korowód. Uczestnicy wyruszyli z Placu Teatralnego i dalej ulicami Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką, aż do Placu Piłsudskiego.

W stolicy nie zabrakło Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka, którego przedstawiciele w barwnych strojach reprezentowali nasz region. Grupa powstała w 2008 roku w Kłobucku, z inicjatywy ówczesnej Dyrektor MOK-u w Kłobucku Barbary Marszał- Kościelniak. Obecnie zespół liczy około 60 osób, podzielonych na 3 grupy wiekowe. Od początku istnienia zespołowi przewodzi instruktor - Karolina Skiba. Zespół ma bogaty dorobek, na który składają się liczne przedstawienia oraz uczestnictwo w konkursach i przeglądach folklorystycznych. Jego zawsze perfekcyjnie przygotowane programy artystyczne zachwycają i pozostawiają w pamięci niezapomniane wrażenia.

W korowodzie wziął też udział Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Wśród uczestników korowodu znalazła się także grupa reprezentująca Gminę i Miasto Koziegłowy, a w niej m.in. - w regionalnych strojach - panie z Koła Gospodyń Wiejskich Ziemianki z Koziegłów, młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca Koziegłowy, a także burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka. Na tę okazję, w Osikowej Dolinie w Koziegłowach, która kontynuuje w nowoczesnej formie tradycje osikowego rękodzieła, stworzony został mierzący około 3 metrów Biały Orzeł z osikowego łyka, wykorzystywanego od końca XIX wieku do wyrobu rękodzieła w Koziegłowach i okolicach.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto