Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert w Trzech Króli zakończył obchody 800-lecia Dankowa [ZDJĘCIA]

Gmina Lipie
Tradycyjnie już, w święto Trzech Króli, Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu koncertuje w zabytkowym wnętrzu Sanktuarium Matki Bożej Dankowskiej. VI Koncert Noworoczny, pod hasłem Graj Panu, graj, miał jednak charakter wyjątkowy, ponieważ stanowił oficjalne zakończenie obchodów 800-lecia Dankowa.

Jak informuje gmina Lipie, młodzi artyści pod dyrekcją kapelmistrza, Łukasza Kędziory, podczas mszy świętej o godz. 16 grali dobrze wszystkim znane, ale zawsze miłe dla ucha, polskie kolędy. Natomiast później, utrzymując się w radosnym klimacie Świąt Bożego Narodzenia, zaprezentowali wiązankę kolęd staroangielskich, pochodzących z XVII wieku, a odkrytych na nowo w wieku XIX.

Dziecięco – Młodzieżowa Orkiestra Dęta GOK w Lipiu wciąż powiększa swój repertuar. W ostatnich latach włączyła do niego, obok utworów rozrywkowych, patriotycznych czy religijnych, także muzykę filmową. Od czasów kina niemego, kiedy była ona wykonywana na żywo przez tapera, aby zagłuszyć hałas projektora lub zilustrować sceny rozgrywające się na ekranie, aż do czasów współczesnych, muzyka filmowa przeszła ogromną ewolucję. Obecnie stanowi odrębny gatunek muzyczny, ma swoje festiwale i bierze udział w rywalizacji o prestiżowe nagrody, w tym tak cenioną przez wszystkich nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, potocznie zwaną Oskarem.

Zgromadzeni na koncercie mogli usłyszeć znane i utytułowane przeboje pochodzące z filmów, które powstały kilkadziesiąt lat temu np.: Siedmiu wspaniałych, Upiór w operze, James Bond, Gwiezdne wojny, Aladyn, a także z tych bardziej współczesnych, jak Piraci z Karaibów czy Władca pierścieni.

Muzyka filmowa jest piękna i z pewnością może się podobać, jednak najbardziej charakterystyczny utwór wykonywany przez orkiestry dęte to marsz, szczególnie ten przeznaczony do paradnego przejścia. Można wtedy w całej pełni podziwiać kunszt artystów i piękno tego typu formacji muzycznej. Ze zrozumiałych względów marsz paradny nie mógł zaistnieć na koncercie w kościele, ale za to godnie zastąpił go marsz koncertowy Kraina nadziei i chwały. Był on jednocześnie specjalną dedykacją dla wszystkich, którzy bardzo aktywnie i z wielkim oddaniem włączyli się w obchody 800-lecia Dankowa – niewielkiej wsi, ale wielkiego powodu do dumy dla mieszkańców gminy Lipie.

Na zakończenie koncertu sołtys Dankowa, Iwona Głąb oraz radny Rady Gminy Lipie, Stanisław Kołodziej, skierowali do ks. Henryka Duszy, proboszcza parafii Danków, słowa podziękowania za całoroczną współpracę przy organizacji obchodów jubileuszu Dankowa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto