Koziegłowy będą miały obwodnicę. Minister Andrzej Adamczyk i marszałek Jakub Chełstowski podpisali umowę na finansowanie inwestycji

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Podpisano umowę na budowę obwodnicy Koziegłów 

Zobacz kolejne zdjęcia >>>
Podpisano umowę na budowę obwodnicy Koziegłów Zobacz kolejne zdjęcia >>>Bartłomiej Romanek
Udostępnij:
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, podpisali umowę na budowę obwodnicy Koziegłów w powiecie myszkowskim. Na inwestycję z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostanie przeznaczonych 100 mln zł, a pozostałe 100 mln stanowi wkład własny z budżetu Województwa Śląskiego. Obwodnica ma być gotowa w 2027 roku, ale jej projektowanie już się rozpoczyna.

W sobotę (7 maja) w Koziegłowach podpisano umowę na budowę obwodnicy miasta. Zadanie w połowie będzie współfinansowane ze środków centralnych, a w połowie z pieniędzy z budżetu Województwa Śląskiej. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury podkreślał, jak ważna jest współpraca pomiędzy samorządem a rządem w sprawie nowych inwestycji drogowych.

- Naszym celem są bezpieczne i komfortowe drogi. Zmieniamy tą rzeczywistość w całej Polsce, zmieniamy wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Użytkownicy dróg nie muszą wiedzieć, kto zarządza drogami, ale powinny być one bezpieczne. Samorządy województw nie są w stanie same udźwignąć ciężaru finansowania budowy obwodnic, dlatego rząd chce im w tym pomóc. Oczywiście dotyczy to samorządów, które o o to wystąpią tak, jak to jest w województwie śląskim. Dzięki temu mieszkańcy Koziegłów i regionu odetchną – mówił minister Adamczyk, dodając, że tam, gdzie samorządy z rządem nie współpracują, marszałkowie będą się musieli spotkać ze swoimi mieszkańcami i rozmawiać o nierozwiązanych problemach.

- To dowód, że rząd PiS dotrzymuje obietnic – mówiła podczas konferencji prasowej europosłanka Jadwiga Wiśniewska. - Jest się z czego cieszyć, bo jest to korzyść zarówno dla mieszkańców, jak i użytkowników dróg – dodawał poseł Mariusz Trepka.

W województwie śląskim powstanie sześć obwodnic

W województwie śląskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg powstanie sześć obwodnic, za trzy z nich będzie odpowiadał Śląski Urząd Marszałkowski. Oprócz Koziegłów, obwodnice powstaną na Śląsku w okolicach Raciborza oraz Gliwic-Sośnicowic. - Wkład województwa w tę inwestycję będzie wysoki, ale cieszymy się z rządowego dofinansowania, bo całość inwestycji będzie kosztować według naszych szacunków 220-230 milionów zł. Najważniejsze w przypadku Koziegłów było opracowanie studium korytarzowego, dzięki temu uwzględniliśmy oczekiwania wszystkich mieszkańców. Liczyliśmy na dofinansowanie jednej z obwodnic, a otrzymaliśmy środki na trzy. To gigantyczne pieniądze – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Jacek Ślęczka, burmistrz Koziegłów, dziękując ministrowi i marszałkowi za podpisaną umowę, przypominał historię Kolej Warszawsko-Wiedeńskiej, która ominęła Koziegłowy w XIX wieku. - Można powiedzieć, że na tak ważną inwestycję komunikacyjną czekamy 200 lat – mówił burmistrz Jacek Ślęczka. - To bardzo dobra informacja dla gminy i mieszkańców. Obwodnica połączy Koziegłowy z Gniazdowem, z którego będzie można dojechać na obwodnicę Woźnik i szybko dostać się na autostradę A1. Ważne, że ustalony przebieg nie wymaga żadnych wyburzeń.

Obwodnica ma być gotowa w 2027 roku

Obwodnica Koziegłów w całości będzie zlokalizowana jest na terenie województwa śląskiego i będzie przebiegać przez tereny gminy Koziegłowy i Woźniki. Planowana obwodnica miejscowości Koziegłowy, jako docelowy ślad drogi wojewódzkiej nr 789, stanowić będzie jeden z podstawowych korytarzy dojazdowych do drogi krajowej nr 1 (obecnie DK 91) oraz autostrady A1.

Początek obwodnicy miejscowości Koziegłowy zaprojektowano na rondzie na skrzyżowaniu obwodnicy Woźnik z DW 789, koniec przebiegu drogi przyjęto w rejonie miejscowości Koziegłówki (miejsce włączenia uzgodnione w drodze konsultacji z Burmistrzem gminy Koziegłowy). Projektowana obwodnica będzie miała długość ok. 7,3 km. Zakłada się budowę nowego odcinka drogi klasy technicznej G, o przekroju jednojezdniowym, o szerokości pasa ruchu 3,5 m i szerokości pobocza min. 1,25 m. Projektowana nośność drogi - dopuszczalny nacisk osi ma wynosić: 115 kN. Przewiduje się budowę skrzyżowań – wstępnie zaprojektowano 6 skrzyżowań oraz 1 węzeł drogowy na drodze krajowej nr 91.

Wstępnie zaprojektowano również 3 wiadukty nad istniejącymi drogami i ciekami wodnymi. W stanie obecnym ruch samochodowy prowadzony jest głównie ciągiem drogowym, który tworzy droga wojewódzka nr 789. Zagospodarowanie terenu wzdłuż istniejącego ciągu komunikacyjnego jest zróżnicowane od terenów o zagospodarowaniu rolniczym, tereny o zabudowie jednorodzinnej i usługowej aż po zwartą zabudowę miejską.

Głównymi celami planowanej budowy obwodnicy, jako docelowego śladu drogi jest: stworzenie osi komunikacyjnej spajającej poszczególne części województwa śląskiego poprawa przepustowości i prędkości ruchu tranzytowego co przyczynia się do obniżenia kosztów transportu zarówno pod względem ekonomicznym jak i społeczno-środowiskowym wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar silnie zagospodarowany co podniesie jakość życia mieszkańców poprzez zmniejszenie emisji hałasu komunikacyjnego, drgań oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery poprawa bezpieczeństwa użytkowników, w tym eliminacja wysokich kosztów społecznych i ekonomicznych wypadków drogowych obniżenie kosztów środowiska wynikające z poprawy jakości infrastruktury wsparcie rozwoju subregionu wzrost atrakcyjności obszarów dla potencjalnych inwestorów, co może przełożyć się na wzrost gospodarczy i obniżenie stopy bezrobocia w okolicy.

Przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji ZRID przewidziane jest w latach od 2022 do 2024, a realizacja robót budowlanych w latach od 2025 r. do 2027 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dron pasażerski

Wideo

Materiał oryginalny: Koziegłowy będą miały obwodnicę. Minister Andrzej Adamczyk i marszałek Jakub Chełstowski podpisali umowę na finansowanie inwestycji - Częstochowa Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie