Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kłobucka płacą zbyt dużo za wodę?

Rafał Kuś
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Łobodnie kosztowała 8,5 mln zł
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Łobodnie kosztowała 8,5 mln zł RK
Stowarzyszenie chce, żeby gmina wystąpiła ze Związku Komunalnego ds. Wodociągów

Stowarzyszenia Przeciw Patologiom Władzy chce, aby gmina wystąpiła ze Związku Komunalnego ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie. Twierdzi, że mieszkańcy gminy płacą zbyt dużo za wodę. - Już w czasie poprzedniej kadencji dochodziły do mnie liczne sygnały od mieszkańców o zbyt wysokich cenach wody i ścieków - podkreśla Aleksander Tokarz. - Pod naszą inicjatywą podpisało się ponad 100 mieszkańców.
Tokarz twierdzi, że skoro gminę stać na budowę kanalizacji sanitarnej o wartości 82 mln złotych (gmina dokłada 29 mln zł), to również stać ją na prowadzenie samodzielnej gospodarki wodno-ściekowej. - Pieniądze, które związek komunalny przekazuje na inwestycje, to pieniądze naszych mieszkańców za wodę i ścieki - zauważa.
Za przykład, gdzie tańsza jest woda podaje sąsiednie Krzepice, które czerpią wodę ze swojego źródła.
Gmina Kłobuck wstąpiła do związku komunalnego w 1991 roku. Związek skupia 10 gmin, które połączone są w jeden system wodociągowy.
- Obecny system gwarantuje mieszkańcom miasta i gminy Kłobuck niezawodność i ciągłość dostaw wody. Przykładem są sytuacje z bieżącego roku, gdzie w styczniu wystąpiły przerwy w dostawach energii elektrycznej, spływy roztopowe w lutym, czy fale upałów w lipcu. Nasze przedsiębiorstwo utrzymało ciągłość wody, w przeciwieństwie do sąsiednich gmin - przypomina Andrzej Baczyński, dyrektor Związku Komunalnego ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie.
Od momentu, gdy gmina weszła do związku, nie musi przeznaczać ani złotówki z budżetu na budowę wodociągów, utrzymywanie stacji uzdatniania wody, czy usuwanie awarii. - Gdybyśmy chcieli wykupić majątek związku komunalnego musielibyśmy zwrócić 13,5 mln złotych za wybudowane wodociągi. Poza tym ponieślibyśmy koszty utworzenia przedsiębiorstwa i wyposażenia go w sprzęt. Trzeba byłoby też utworzyć dodatkowe etaty - wyjaśnia Krzysztof Nowak, burmistrz Kłobucka.
Aktualnie cena wody w gminie wynosi 3,14 zł za metr sześcienny, czyli tyle samo, co w Częstochowie. Więcej płacą np. mieszkańcy Zawierca (3,48 zł) i Sosnowca (4,10 zł).
- Nie wiem na jakiej podstawie wnioskodawca uważa, że cena wody mogłaby być u nas niższa. - zastanawia się Nowak.
Zdaniem burmistrza, gminy nie byłoby stać na modernizację oczyszczalni ścieków. - Zakład zapłacił 8,5 mln złotych. Ciężko byłoby znaleźć takie środki.
Władze gminy uważają, że pozostanie w związku komunalnych to także bezpieczeństwo dla mieszkanców. - Uzlaeżnienie od jednego ujęcia to duże ryzyko. Wystarczy przypomnieć Panki, gdzie latem mieszkańcy nie mieli wody przez kilka dni - zauważa Nowak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto