Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Miedźna chcą w sposób szczególny uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Wiktoria Skwara
Inicjatywa jest związana z odnowieniem tablicy pamiątkowej na cmentarzu w Ostrowach.


Powstanie kolejny symbol upamiętniający wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r., podczas których zginęła para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy oraz 94 osoby. Tym razem w Miedźnie.

- Inicjatywa uhonorowania ofiar katastrofy pod Smoleńskiem związana jest z odnowieniem tablicy pamiątkowej znajdującej się na cmentarzu w Ostrowach nad Okszą - mówi Piotr Derejczyk, sekretarz gminy Miedźno.
- Realizowana będzie wspólnie przez parafię, samorządy gminny i sołecki oraz Zarząd Wspólnoty Gruntowej wsi Ostrowy nad Okszą.
Inicjatorami odnowienia tablicy byli Andrzej Ciesielski,jeden z mieszkańców Miedźna znany społecznik i lokalny działacz oraz wieloletni były proboszcz parafii w Ostrowach nad Okszą ks. dr Kazimierz Mielczarek. 

Tablica na cmentarzu w Ostrowach wykonana z piaskowca uległa znacznej erozji. Została ona ufundowana w latach 60. ubiegłego wieku. Są na niej nazwiska mieszkańców sołectwa Ostrowy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pierwotnie umieszczona była na budynku remizy OSP, która w latach 60. pełniła także rolę siedziby Gromadzkiej Rady Narodowej w Ostrowach nad Okszą. W latach 90. tablica przeniesiona została na cmentarz parafialny. Wtedy też dodano do niej nazwiska ostrowian, którzy polegli w trakcie wojny polsko - bolszewickiej z 1920 roku oraz pominięte wcześniej ofiary II wojny. Między innymi ofiary okupacji sowieckiej. 
W ostatnim czasie, postanowiono także o dopisaniu na tablicy inskrypcji, która upamiętniać będzie ofiary zbrodni katyńskiej. Najpierw z inicjatywą wyszedł Andrzej Ciesielski. Wsparł go obecny proboszcz ks. Piotr Mizera.
Ze względu na związek zbrodni katyńskiej z katastrofą smoleńską postanowiono także to wydarzenie upamiętnić na nowej tablicy. Uroczyste odsłonięcie zaplanowane zostało na 2 września 2012 roku,
W Częstochowie na Jasnej Górze w maju br. odsłonięto Epitafium Smoleńskie, na którym wypisano nazwiska wszystkich ofiar tragedii katastrofy smoleńskiej. Ważnym elementem Epitafium Smoleńskiego jest tablica, którą Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich pierwotnie przykręciło do głazu w miejscu katastrofy pod Smoleńskiem.
Jednak Rosjanie odkręcili tablicę, bo jej umieszczenie tam nie zostało uzgodnione z władzami Smoleńska.
Ściągnięta przez Rosjan tablica trafiła do Polski i została zwrócona Stowarzyszeniu Rodzin Katyń 2010. Codziennie pod Epitafium Smoleńskim gromadzą się wierni przybywający na Jasną Górę. Cały czas w tym miejscu palą się znicze, składane są kwiaty. 
Na cmentarzu w Ostrowach nad Okszą będzie epitafium poświęcone ofiarom smoleńskiej katastrofy, zbrodni katyńskiej, pomordowanym mieszkańcom gminy podczas II wojny światowej. Mieszkańcy Miedźna i okolic pamiętają o bohaterach i ofiarach zbrodni bolszewickich i hitlerowskich.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto