Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mix-Art wraca na kłobucką scenę! Tym razem z "Chłopami" [FOTO, WIDEO]

Piotr Ciastek
Już 108 lat mija od momentu, gdy Władysław Reymont skończył pisać powieść „Chłopi“, za którą w 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Już w najbliższy piątek w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej odbędzie się premiera adaptacji powieści Reymonta w wykonaniu Stowarzyszenia Mix-Art Kłobuck.

Młodzi artyści pod wodzą byłej instruktorki kłobuckiego Miejskiego Ośrodka Kultury, Marzeny Gancarek, która właśnie wygrała konkurs na dyrektorkę Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu, pokażą owoce swojej wielomiesięcznej pracy.

Wracają na kłobucką scenę

Mix-Art Kłobuck zasłynęło z licznych występów na kłobuckiej scenie, które cieszyły się sporą popularnością. Rozgłos grupie przyniosły też działania pozasceniczne. Po zwolnieniu instruktorki Marzeny Gancarek z kłobuckiego MOK-u grupa zorganizowała protest na ulicach Kłobucka i pojawiła się na sesji Rady Miasta, stając w obronie swojej instruktorki. Od tego momentu Grupa zerwała dobre relacje z kłobuckim MOK-iem i próbuje swoich sił w innych miejscach. Na kłobucką scenę wracają tylko dzięki temu, że starosta kłobucki Henryk Kiepura wynajął salę widowiskową na potrzeby artystów. W ten oto nieco podstępny sposób znów mogą wystąpić w Kłobucku.

50 osób pojawi się na scenie!

Pięć miesięcy ciężkiej pracy podczas prób organizowanych dwa razy w tygodniu nie pójdzie na marne, choć po rozstaniu się Marzeny Gancarek z MOK-iem w Kłobucku losy spektaklu były niepewne.
Spektakl ma wiernie oddawać realia „Chłopów“ Reymonta.

– Zawsze trzymam się tradycji. Cenię to, co polskie. Chciałam zachować tożsamość narodową tej pozycji. Jest to klasyka i myślę, że to przestępstwo, żeby zmieniać klasykę. Za nią w końcu Reymont otrzymał Nobla – mówi reżyserka spektaklu Marzena Gancarek.

Na scenie pojawi się około 50 osób. Są to osoby w wieku od 10 do 80 lat, ponieważ wraz z aktorami na scenie zaprezentuje się zespół Pieśni i Tańca „Wrzosowianie“. Pierwsze próby odbywały się w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku. Artyści korzystali z uprzejmości dyrektor Katarzyny Ściebury. Potem próby przeniosły się do GOK-u we Wręczycy.

Dekoracje do spektaklu robione były we własnym zakresie. Powstawały w podwórkach i w domach realizatorów spektaklu. Tworzyli je także aktorzy występujący w przedstawieniu. Także stroje zostały uszyte przez ludzi dobrej woli. Znaleźli się też chętni do pomocy sponsorzy.

W spektaklu ogromną rolę odgrywać ma muzyka. – Długo szukałam osoby, która zgodziłaby się zrobić aranżacje do spektaklu, bo nie jest to łatwe zadanie – dodaje Marzena Gancarek. Samo przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez licznej grupy społeczników, którzy poświęcili swój czas i umiejętności, by za darmo zrealizować spektakl.
- Największy sukces tego spektaklu to właśnie zaangażowanie i wielka pasja tych wszystkich ludzi. Siła ludzi i chęć działania dodaje skrzydeł. W czasach komercji, gdzie za wszystko trzeba płacić, ludzie się zbierają i działają. Musiałam przekonać ludzi, że warto. Nagle zostałam bez niczego, ale determinacja tych bezinteresownych ludzi pozwoliła zrealizować ten projekt. - tłumaczyła Marzena Gancarek.

Wkrótce przekonamy się, czy nowa dyrektor GOK-u w Lipiu przeniesie swoje najlepsze standardy do nowego miejsca pracy.

Przypominamy, że pierwszy spektakl odbędzie się w piątek 11 listopada o godz. 19 w GOK Wręczyca Wielka, a drugi w niedzielę 13 listopada o godz. 18 w MOK Kłobuck. Wstęp na oba przedstawienia jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto