18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mokra: Izba Tradycji i Pamięci. To miejsce koniecznie musisz odwiedzić [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek
Mokra: Izba Pamięci i Tradycji - to miejsce, które warto odwiedzić.Będąc w Mokrej koniecznie trzeba się wybrać do Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci pod Mokrą. To miejsce, w którym poznasz całą historię tej wsi, położonej w gminie Miedźno.

Mokra: Izba Pamięci i Tradycji i Muzeum działają już trzy lata

Muzeum Kultury Przeworskiej i Izbę Pamięci Bitwy pod Mokrą otwarto trzy lata temu. Budowa Muzeum możliwa była dzięki wsparciu finansowym z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Mokra: Izba Tradycji i Pamięci jest poświęcona słynnej bitwie

Bitwa pod Mokrą była jednym z pierwszych starć drugiej wojny światowej. Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza, powstrzymywała przez cały dzień niemiecką 4 Dywizję Pancerną gen. Reinhardta wspieraną przez lotnictwo, m.in. bombowce nurkujące Stukas.

Ekspozycja dotycząca bitwy z września 1939 roku obejmuje to, co znaleźli mieszkańcy po bitwie i to, co uczestnicy walk przekazali przez ostatnie 40 lat. Są mundury, uzbrojenie, fotografie i proporce pułkowe.

Mokra: Izba Tradycji i Pamięci ma różnorodną kolekcję

Kolekcja nie jest jednorodna, ale uwzględnia pewną specyfikę tego miejsca. Zadaniem Muzeum jest właściwe przechowywanie i eksponowanie zbiorów, które pochodzą z różnych okresów. Część z nich (manierki, łuski od nabojów) z okresu po II wojnie światowej. Eksponaty dotyczą nie tylko wojsk polskich, ale i niemieckich oraz sowieckich. Część mundurów dotyczy wojsk 2 Korpusu PSZ na Zachodzie.

Mokra: Izba Tradycji i Pamięci. Najpierw mieściła się w szkole

Przez wiele lat te eksponaty były przechowywane w Izbie Pamięci w miejscowej szkole. Do muzeum trafiła także makieta bitwy wykonana przez gimnazjalistów z Barwina w województwie kujawsko-pomorskim. To nie jest typowe muzeum bitwy pod Mokrą. Lepsze byłoby określenie, że to muzeum ludzi, którzy walczyli w tej bitwie. Znajdują się tutaj eksponaty dotyczące całych 71 lat od wybuchu bitwy.

Do Muzeum w Mokrej warto się również wybrać, aby obejrzeć eksponaty związane ze znalezionym tutaj cmentarzyskiem kultury przeworskiej.

To miejsce pamięci warto odwiedzić przy okazji corocznych obchodów związanych z jedną z największych bitew drugiej wojny światowej pod Mokrą. Każdego roku w Mokrej odbywają się uroczystości z udziałem żołnierzy oraz znakomitych gości.

Mokra: Izba Tradycji i Pamięci pełni dzisiaj różną rolę

Z biegiem czasu Muzeum Kultury Przeworskiej i Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą zmieniało swoją rolę. Od wielu miesięcy w Muzeum oprócz stałej ekspozycji organizowane są tymczasowe wystawy. Odbywała się tam wystawa modeli czołgów, okrętów wojennych oraz samolotów z drugiej wojny autorstwa Stefana Gadziny, wystawa motocykla BMW R-71 oraz wystawa autorstwa Jacka Jaśkiewicza zatytułowana “Wolni i solidarni”.

Mokra: Izba Tradycji i Pamięci. Godziny otwarcia

Od 1. listopada 2013 r. do 31. marca 2014 r. Muzeum dla odwiedzających będzie czynne:

Poniedziałek 12:00 – 18:00
Wtorek 10:00 – 16:00
Środa 10:00 – 16:00
Czwartek 10:00 – 16:00
Piątek 12:00 – 18:00
Sobota - nieczynne
Niedziela - nieczynne

Pozostałe godziny pracy- prace wewnętrzne Muzeum.

Zgłaszanie grup wycieczkowych, szkół, przedszkoli, grup zorganizowanych oraz w zależności od potrzeb - od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 17:00 pod numerem telefonu 609 761 130.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto