reklama

Msza Święta z okazji 70 rocznicy powstania LSK "Naprzód Ostrowy" ZDJĘCIA

REDZaktualizowano 
Parafia Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach
70 lat temu powstał klub sportowy LSK "Naprzód Ostrowy". Z tej okazji na stadionie odprawiono mszę świętą.

Historia klubu LKS Naprzód Ostrowy
W roku 1948 zorganizowano w Ostrowach Ludowy Zespół Sportowy. Kontynuowano grę w siatkówkę.

W 1952 roku powstał Powiat Kłobuck a LZS nadano imię "Naprzód". Od tego dnia przypada złoty okres gry w siatkówkę. Z chwilą powstania powiatu Kłobuckiego w 1952r działalność LZS w Ostrowach ożywiła się znacznie dzięki różnym turniejom siatkowym. Został przywieziony sprzęt sportowy: dwie kule po 5 i 7 kg, oszczep, dysk, dwie obręcze do koszykówki, siatkę i piłkę do siatkówki. Około roku 1953 w siatkówkę grało dużo młodzieży męskiej. Boisko na stawie nie mieściło wszystkich, dlatego zorganizowano drugie boisko w dzielnicy Ostrowy-Kolonia i nazwano placem im. Stalina.

W latach 1952-1955 w LZS uprawiano sport kolarski i organizowano różne wyścigi kolarskie. W 1952 roku zorganizowano wyścig na trasie Ostrowy-Nowy Folwark 10km.

W roku 1958-60 rozgrywano 3-letni przechodni turniej siatkówki o puchar Przew. Pow. Komitetu Kultury Fizycznej w Kłobucku, z udziałem 5 drużyn LZS. Ostrowy wygrywają turniej za co dostają wspaniały metalowy puchar. Następnie drużyna bierze udział w Powiatowej Spartakiadzie 1000-lecia w Krzepicach w latach 1961-62-63 z udziałem 4 drużyn. I tym razem Ostrowy wygrywają wszystkie mecze w tym 3:0 ostatni z Krzepicami, za co otrzymują piękny dyplom i medaliony za każdy rok rozgrywek.

W latach 1963-64 drużyna siatkówki została zgłoszona do B klasy okręgu częstochowskiego.
Tam grali z różnym skutkiem z Budowlanymi Cz-wa, Rakowem i Gwardia Częstochowa. Liga zaczęła już kosztować Z braku środków finansowych i transportu po pewnym czasie drużyna wycofała się z rozgrywek. Na wszystkie zawody drużyna - zawodnicy dojeżdżali na rowerach później motocyklami WFM.

Do sukcesów siatkówki przyczyniło się oddanie w 1959 roku budynku szkoły podstawowej z salą gimnastyczną. Dyrektor szkoły udostępnił ją zawodnikom LZS, dzięki czemu grano cały rok.

Następnie siatkówkę uprawiała młodzież szkolna ze Szkolnego Klubu Sportowego. Odnosiła również sukcesy jak ich starsi koledzy. Ale od roku 1963-6 nastąpił czas piłki nożnej, co nie znaczy że nie powracano do gry w siatkówkę.

Od 1963r młodzież męska LZS rozgrywa zawody piłki nożnej na różnych placach znajdujących się na wsi przede wszystkim na placu gdzie znajduje się boisko sportowe. Rozgrywane są mecze między dzielnicami wsi a później z Miedźnym, Kołaczkowicami i Łobodnym.

W 1968r po raz pierwszy zgłoszono drużynę piłkarską do "C" klasy. Drużyna rozgrywała mecze na boisku położonym na tzw. Placu Stalina. Zawodnicy tworzący drużynę byli młodzi i niedoświadczeni. Brakowało im ogrania, ale nadrabiali to walecznością i ambicją. Skład drużyny przedstawiał się następująco: Stanisław Ligudziński, Adam Leśnikowski, Adam Pełka, Jan Pełka, Tadeusz Ligęza, Jan Siewior, Wiesław Makles, Władysław Kasprzyk, Stanisław i Grzegorz Leśnikowscy, Edward Makles, Czesław Suchański, Bronisław Leśnikowski. Drużyna występowała w "C" Klasie obok takich zespołów: "Oksza" Łobodno, "Huragan" Jezioro, LZS Borowe, LZS Kołaczkowice, "Pogoń" Kamyk II, "Victoria" Biała, "Syderyt" Grodzisko. W kolejnych latach rozgrywek dołączyli do drużyny zawodnicy nieco młodszego pokolenia. Byli to: Zdzisław i Jan Pełka, Jacek Suchański, Jacek i Grzegorz Zielonka, Marek Chłód, Tadeusz i Adam Soleccy, Kazimierz Leśnikowski, Krzysztof Krawczyk i Krzysztof Solecki.

Po czterech sezonach gry w "C" Klasie drużyna Ludowego Zespołu Sportowego "Naprzód" Ostrowy wywalczyła awans do klasy "B". Zespół w czternastu meczach zdobył dwadzieścia pięć punktów i wyprzedził LZS "Okszę" Łobodno i LZS "Huragan" Jezioro.

W klasie "B" LZS "Naprzód" walczył o punkty z jedenastoma innymi zespołami: "Ruch" Hutki, "Lotnik" Kościelec, "Grom" Poczesna, "Płomień" Czarny Las, "Liswarta" Krzepice, "Pogoń" Kamyk, "Błyskawica" Janów, "Górnik" Panki, LZS Starcza, "Błękitni" Libidza, "Pogoń" Kłomnice. Po awansie drużynie nie wiodło się najlepiej. W pierwszym sezonie gry w "B" Klasie zajmuje ona ostatnie miejsce strzelając zaledwie dziesięć bramek 10:40.

W kolejnym sezonie liga nadal nie była łaskawa dla Klubu z Ostrów, Uplasował się on w dolnej części tabeli. Niepowodzenia w lidze piłkarze z Ostrów powetowali sobie zdobyciem pierwszego miejsca w Turnieju Zdobywców Pucharów w Kłobucku. Impreza ta była zorganizowana przez Powiatowy Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.

W turnieju wystąpiło dziesięć drużyn z Powiatu Kłobuckiego, które w ostatnich latach wywalczyły okolicznościowe puchary. "Naprzód" w pokonanym polu pozostawił między innymi drużyny takie jak: "Znicz" Kłobuck, "Górnik" Panki, "Pogoń" Kamyk. Podobny turniej z udziałem Klubów z gmin Kamyk, Miedźno, Popów wygrał "Naprzód" w roku 1976.

W następnych latach Klub z Ostrów osiągnął nieznaczną progresję wyników. Miejsca zajęte przez "Naprzód" znajdują się w środkowej części tabeli. W roku 1984 piłka nożna w Ostrowach odniosła duży sukces. Drużyna juniorów LZS "Naprzód" Ostrowy zajęła pierwsze miejsce w turnieju zorganizowanym z okazji Dni Sportu województwa Częstochowskiego.

W roku 1985 Ludowy Zespół Sportowy "Naprzód" Ostrowy awansował do "A" Klasy. Była to najwyższa klasa rozgrywkowa, jaką osiągnął Klub z Ostrów do tej pory.

Do sukcesu przyczynili się następujący zawodnicy: Krzysztof Solecki, Jan Leśnikowski, Krzysztof Krawczyk, Marek Chłod, Czesław Borycki, Grzegorz Zielonka, Andrzej Goździecki, Zygmunt Piątek, Dariusz Szczypiór, Zdzisław Kasprzyk, Jacek Szymonik, Zbigniew Zawadzki.

Po dwóch sezonach drużyna opuściła jednak szeregi "A" Klasy. Kolejny powrót do klasy rozgrywkowej "A" nastąpił w sezonie 1991/92. Powrót ten nie był już tak krótki jak poprzednia przygoda klubu z rozgrywkami "A" Klasy. Początkowo Ludowy Zespół Sportowy "Naprzód" Ostrowy zajmował miejsce w środkowej częęci tabeli. W pierwszym sezonie było to miejsce ósme.

W kolejnych sezonach procentuje już zgranie zawodników i doświadczenie w rozgrywkach. Stopniowo Klub włączył się do walki o najwyższe laury w lidze.
Drużyna juniorów natomiast w imponującym stylu zdobyła awans do Ligi Wojewódzkiej Juniorów. Jej zwycięstwo w lidze było zdecydowane, o czym może świadczyć ilość strzelonych bramek. Było ich aż 136. Przez kilka sezonów występowali juniorzy w lidze wojewódzkiej, lecz odejście czołowych zawodników do drużyny seniorów nie pozwoliło na odniesienie znaczących sukcesów.

W przerwach między sezonami, jak również w dni wolne młodzież powraca z wielką chęcią do gry w siatkówkę.
Rozgrywki toczą się dalej na boiskach usytuowanych w różnych częściach wsi. Z początkiem lat osiemdziesiątych rozgrywki toczyły się na boisku usytuowanym w lesie za podwórkiem państwa Soleckich. Mecze rozgrywano przeważnie w Niedziele i oprócz wielu zawodników chętnych do gry przychodziła tam spora grupa kibiców.

W początkach lat dziewięćdziesiątych powstało boisko do piłki siatkowej i piłki nożnej na Górach. Zainteresowanie rozgrywkami było ogromne, często zdarzało się tak, iż ilość zawodników była tak duża iż tworzone były cztery drużyny. Rozgrywki rozpoczynały się wczesną wiosną i trwały do końca lata.

Zawodnicy, którzy brali udział w rozgrywkach to: Paweł i Robert Orszulak, Zbigniew i Marek Ciesielscy, Mirosław, Krzysztof i Zbigniew Psik, Jarosław i Piotr Makles, Marcin Wujec, Leszek Orszulak, Mariusz i Łukasz Ligęza, Wojciech i Mariusz Kasprzyk, Krystian Kierach, Bartłomiej Wypych, Jerzy Orszulak, Robert Leśnikowski.

Po kilku latach powstało kolejne boisko do piłki siatkowej. Zostało ono zlokalizowane na terenie należącym do Ochotniczej Straży Pożarnej. Boisko położone było blisko rzeki, co powodowało że piłka często lądowała w rzece. Rozgrywki toczone były na nawierzchni żwirowej, co sprawiało, iż przed meczem konieczna była "kosmetyka parkietu". Przed meczem plac gry musiał być obficie zlany wodą. Te niedogodności nie powodują zmniejszenia zainteresowania siatkówką wśród młodzieży, a wręcz przeciwnie. Zainteresowanie jest bardzo duże. Wśród osób uprawiających ten sport wymienić należy między innymi: Piotr Wujec, Grzegorz Szewczyk, Robert i Rafał Chudaszek, Mariusz Wypych, Rafał Psik, Jarosław Pełka, Michał Wawrzyniak, Michał Leśnikowski, Ariel Gorzałka, Dariusz i Łukasz Kowalik, Mirosław Nowak.

Wśród amatorów siatkówki pojawiają się dziewczęta. Są to: Karolina Wawrzyniak, Małgorzata Kasprzyk, Agnieszka Gajda.

Powracając do piłki nożnej, seniorzy w sezonie 1995/1996 zdobywają "mistrza jesieni", niestety wiosną nie udaje się obronić pierwszego miejsca. W kolejnym sezonie Ludowy Zespół Sportowy "Naprzód" Ostrowy plasuje się na drugim miejscu w tabeli za "Olimpią" Truskolasy. Niestety dwunastopunktowa przewaga lidera świadczy o jego zdecydowanej dominacji. Na pocieszenie pozostaje fakt iż Ostrowy jako jedyne odniosły zwycięstwo nad Truskolasami i to aż 3 : 0.

Kolejny sezon to również walka o pierwsze miejsce. Ten sezon miał szczególne znaczenie gdyż przypadała w nim pięćdziesiąta rocznica powstania Ludowego Zespołu Sportowego "Naprzód" Ostrowy. Tym razem walka o "fotel" lidera jest bardziej wyrównana. W rozgrywkach dominowały dwie drużyny: "Sparta" Szczekociny i LZS "Naprzód" Ostrowy. Na trzy kolejki przed końcem Ostrowy podejmowały Szczekociny i po gładkim zwycięstwie 3:0 zmniejszyły stratę do dwóch punktów. Niestety nie udało się już wyprzedzić drużyny ze Szczekocin.

Kolejne sezony były nieco mniej udane dla klubu. Drużyna zajmowała miejsca: siódme, dwunaste,(spowodowane to było remontem boiska i Klub zobowiązany był grać na boiskach wynajętych), szóste i w sezonie 2001/2002 drużyna znów powróciła do pierwszej trójki.

W między czasie część zawodników zmieniła barwy klubowe przechodzśc do drużyn występujścych w lidze wojewódzkiej. Ariel Gorzałka, Krystian Kierach i Marcin Solecki zasilili drużynę "Znicza" Kłobuck a Paweł Orszulak i Jerzy Chłód kontynuowali grę w "Orle" Kiedrzyn.

Sukcesy w rozgrywkach ligowych to nie jedyne, jakie odnosił "Naprzód" w latach dziewięćdziesiątych i na początku dwudziestego pierwszego wieku. Zawodnicy Klubu Jerzy Chłód i Dariusz Szczypiór zdominowali walkę o tytuł króla strzelców Klasy "A" czterokrotnie zdobywając trofeum.

"Naprzód" Ostrowy bierze również udział w Turnieju Białej Piłki w Krzepicach zajmując tam drugie miejsce. Podobny turniej zorganizowany w Ostrowach i rozgrywany o Puchar Wójta Gminy Miedźno drużyna wygrywa.

Największe znaczenie dla zawodników i kibiców "Naprzodu" Ostrowy ma wyróżnienie wywalczone w sezonie 2000/2001 i 2001/2002. Jest to nagroda w konkursie "Drużyna - Dżentelmen Boiska" i "Najbardziej Sportowa Widownia" w Klasie "A", przyznana przez Częstochowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

Drużyna oldbojów LKS "Naprzód" Ostrowy, brała udział w sezonach 1998/1999 i 1999/2000 w turnieju o puchar Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Ponadto zajęła pierwsze miejsce w Turnieju Sołectw Gminy Miedźno w latach 2000 i 2002 oraz drugie miejsce w roku 2001.

W roku 2001 roku powstało boisko do piłki siatkowej plażowej na obiekcie Ludowego Klubu Sportowego "Naprzód" Ostrowy. Jest to najlepsze boisko, jakie powstało w Ostrowach. Piasek na nawierzchnie został specjalnie sprowadzony z kopalni, z Lisowa. Zostało ono zbudowane z myślą o rozgrywaniu turniejów piłki plażowej.

Ta nowa odmiana piłki siatkowej szybko zdobyła sobie wielu sympatyków. Zaczęto prowadzić rozgrywki drużyn dwuosobowych, co powodowało dużą widowiskowosć gry i przyciągało wielu kibiców. Od zawodników wymagała ta dyscyplina dobrej techniki a przede wszystkim znakomitej kondycji fizycznej. Podczas festynu zorganizowanego w sierpniu 2002 roku, rozegrano mecz towarzyski z zawodnikami z Kłobucka, mecz zakończył się zwycięstwem zawodników z Ostrów.

Oprócz młodzieży na placu gry pojawili się starsi zawodnicy zaliczani do grona oldbojów. Byli to między innymi: Jacek Kulej, Krzysztof Krawczyk, Marek Leśnikowski, Marek Piątek, Jerzy Orszulak.

W okresie zimowym zawodnicy z Ostrów korzystali z sali gimnastycznej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłobucku gdzie doskonalili swoje umiejętności.

W sezonie 2002/2003 powstała Powiatowa Liga Piłki Siatkowej. Drużyna LKS "Naprzód" Ostrowy zgłosiła się do rozgrywek i wystąpiła w nich obok takich drużyn jak: Ośrodek Sportu i Rekreacji Kłobuck I i Ośrodek Sportu i Rekreacji Kłobuck II, Amatorski Klub Sportowy Zawady, "Oksza" Łobodno, Wręczyca Wielka, Amatorski Klub Sportowy Truskolasy, "Spartakus" Krzepice.

Na półmetku rozgrywek drużyna zajęła czwarte miejsce. Zawodnicy z Ostrów występowali w następującym składzie: Jerzy Orszulak, Jacek Kulej, Marek Leśnikowski, Marek Piątek, Jerzy Piątek, Paweł Orszulak, Michał Wawrzyniak, Michał Leśnikowski, Łukasz Kasprzyk, Rafał Pełka, Robert Ciesielski, Łukasz Kowalik.

W sezonie 2008/2009 Drużyna Naprzodu wywalczyła historyczny awans do klasy okręgowej, z ogromną ilością zdobytych punktów 66 pkt. nad drugą drużyną Okszą Łobodno 47 pkt. strzelajac aż 99 bramek tracąc przy tym zaledwie 21.

Pierwszy sezon w lidze okręgowej ukończyliśmy na 9 pozycji z 39 punktami co było bardzo dobrym wynikiem osiągniętym na tym szczeblu rozgrywek. Kolejny sezon w klasie okręgowej to kłopoty zdrowotne kilku zawodników, które spowodowały słabszą grę w lidze i powrót po dwóch sezonach do A - klasy.

W 2011 roku zostaje zgłoszona drużyna "Młodzików" rocznik 2001 i młodsi a ich opiekunem i trenerem zostaje Dariusz Bednarski. Na sukcesy najmłodszych piłkarzy musieliśmy czekać do 2012 roku gdzie nasi młodzi wygrali ważne lokalne turnieje w piłce halowej awansując do prestiżowego turnieju Estimo Cup 2013 zdobywając pierwsze miejsce w tym turnieju.

Rok 2013 to obchody 65-lecia istnienia Klubu. Zorganizowano liczne turnieje piłkarskie w których udział brały różne grupy wiekowe okolicznych miejscowości, zostały wręczone puchary, indywidualne nagrody i podziękowania, była tez loteria fantowa z cennymi nagrodami. Na stadionie po raz pierwszy w historii odprawiono mszę świętą z racji jubileuszowych obchodów.

Rok 2013 to utworzenie kolejnej drużyny "Żaków" której opiekunem i trenerem został Tomasz Pełka gdzie swoim debiucie dzieciaki pokonały rówieśników Pogoni Kamyk 6:5. Chłopcy rocznika 2001 i młodsi przeszli z rozgrywek Młodzików do Trampkarzy i w wyjazdowym spotkaniu zdobyli rekordową 28 ilość bramek w jednym meczu na terenie Pogoni Blachownia.

źródło: własne i www.Ostrowy.pl

Puchar Świata w skokach narciarskich

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3