Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Jasnej Górze odprawiono mszę w intencji Polonii z całego świata

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Z racji obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za granicą na Jasnej Górze odprawiono specjalną mszę świętą w ich intencji. Przewodniczył się bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Uroczystość na Jasnej Górze

Dzień Polonii i Polaków Za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku. Uroczystej mszy świętej odprawionej na Jasnej Górze w ich intencji przewodniczył się bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W homilii przypomniał, że od początku istnienia Polski nasza państwowość łączy się z wiarą, z chrześcijaństwem. Podkreślił, że wiara to wielki dar otrzymany od przodków.

- Jesteśmy wezwani, aby ojczyznę trzymać w sercu jak skarb, by go nie roztrwonić, a pomnożyć. W polskim sercu jest wielkość, wiara, miłość do bliźniego. Tego dziedzictwa nie można zaprzepaścić! - apelował bp Piotr Turzyński.

Duchowny zachęcał również do rozsławiania pięknego imienia Polaków.

- Modlimy się za Was, żebyście wszędzie tam, gdzie jesteście, mówili o Bogu, o Jego miłości, mówili pięknie o Ojczyźnie i z tęsknoty za Nią czynili dobro, kochali bliźnich, rozsławiali piękne, wielkie imię Polaków – mówił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Przy tej okazji warto przypomnieć, że codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego zanoszona jest modlitwa za rodaków rozsianych na świecie. Gromadzi on rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom. Tak jest już od 70 lat.

Polacy poza granicami kraju

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych poza granicami kraju żyje ponad 20 mln Polaków i osób pochodzenia polskiego. Jedna trzecia z tej grupy to Polacy urodzeni i ukształtowani w Polsce, reszta to osoby polskiego pochodzenia o różnym stopniu więzi z polskością.

Zakłada się, że nie ma na świecie państwa, w którym nie mieszka, chociaż jeden Polak. Polonia i Polacy za granicą plasują się na szóstym miejscu w świecie pod względem liczebności w stosunku do ludności kraju ojczystego.

Obecnie, pięć pierwszych miejsc wśród skupisk Polonii na świecie zajmują:

  • Stany Zjednoczone (około 10.600.000 osób);
  • Niemcy (około 2.100.000 osób);
  • Brazylia (około 1.900.000 osób);
  • Francja (około 1.000.000 osób);
  • Kanada (około 1.000.000 osób);
  • Wyspy Brytyjskie - w tym przypadku trudno jednak określić liczbę mieszkających tam Polaków z powodu bardzo aktywnej obecnie emigracji zarobkowej, ale szacuje się ją również na około milion osób.

W związku z wydarzeniami najnowszej historii wielu Polaków żyje także na Litwie (Wilno), Białorusi (Grodno) i Ukrainie (Lwów). Małe grupy polonijne (5-10 osób) istnieją również w takich miejscach jak Oceania, Birma, Katar, Nepal, Salwador, Trynidad, Surinam, Antyle Holenderskie, Barbados, Mali oraz Antarktyda (polska stacja badawcza).

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto