Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze spektakle teatralne w Krakowie. Na co warto się wybrać z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru?

OPRAC.:
Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Marcin Makowka
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru, święto poświęcone jednej z najstarszych form sztuki. Jak świętować ten dzień? Najlepiej oczywiście w teatrze! Sprawdzamy, jakie spektakle zdobywają w tym sezonie uznanie miłośników teatru w Krakowie i co warto zobaczyć.

Spis treści

Międzynarodowy Dzień Teatru w Krakowie

  • Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru krakowski Teatr KTO na najbliższy set spektaklu „Uczycie nas, jak suknie się podnosi” (grany 5 i 6 kwietnia) oferuje dwa bilety w cenie jednego.
  • Teatr Ludowy proponuje też specjalną cenę biletów na spektakle „Don Kichot” i „Boska” (planowane na 5, 6 i 7 kwietnia).
  • W Teatrze Bagatela odbędzie się setna prezentacja spektaklu „Mayday odNowa”.

Fundacja Chodźże do teatru rozdaje 500 unikatowych toreb z ponad 1000 prezentów od krakowskich teatrów!

Jak czytamy na stronie wydarzenia:

Już w środę 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru będziemy obecni w różnych miejscach Krakowa, tętniących życiem studenckim, aby podzielić się z Tobą specjalnie zaprojektowanymi przez nas torbami "Chodźże do teatru", pełnymi niespodzianek! W środku znajdziesz zaproszenia na najlepsze spektakle krakowskich teatrów, ciekawe książki, puzzle, oryginalne koszulki i wiele innych fantastycznych upominków, które przygotowaliśmy we współpracy z naszymi partnerami.

Spektakle teatralne 2024. Na co warto się wybrać w Krakowie?

To tylko niektóre spektakle na które możesz się wybrać w najbliższych tygodniach:

  • EMIGRANCI
    28.03.2024
    godz. 19:00
    Teatr Praska 52
  • Wstyd - komedia "Teściowie" w wersji teatralnej
    05.04.2024
    godz. 17:30, 20:00
    Kino Kijów
  • Padało
    05.04.2024, godz. 19:00
    06.04.2024, godz. 19:00
    Teatr Łaźnia Nowa - Mała Scena
  • Ostra Jazda - gorący spektakl w gwiazdorskiej obsadzie
    07.04.2024
    godz. 15:00, 18:15
    ICE Kraków Congress Centre - sala teatralna
  • Zaręczony pogrąŻony
    06.04.2024
    godz. 16:00, 19:00
    Kino Kijów
  • The Strings
    07.04.2024
    godz. 15:30, 18:45
    Kino Kijów
  • Wąsik - Jak się (nie)golić przed poznaniem teścia
    12.04.2024
    godz. 17:30, 20:00
    Teatr im. Juliusza Słowackiego
  • Między łóżkami
    15.04.2024
    17:00, 20:15
    Teatr im. Juliusza Słowackiego
  • Goło i wesoło
    21.04.2024
    19:00
    Kino Kijów Centrum

Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony przez Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) w 1961 roku. Pomysłodawcą obchodów był fiński pisarz, poeta i reżyser Arvi Kivimaa. Data 27 marca została wybrana dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, słynnego międzynarodowego festiwalu, prezentującego wybitne spektakle z całego świata.

Międzynarodowy Dzień Teatru ma na celu podkreślenie znaczenia teatru jako medium kultury, edukacji i rozrywki. To także okazja do promowania wartości teatru jako narzędzia do budowania więzi społecznych, rozwoju osobistego oraz do szerzenia różnorodności kulturowej. Co roku przygotowywane jest tzw. orędzie międzynarodowe, którego autorem jest wybitna osobistość ze świata kultury. Swoje przesłanie w takiej formie wygłaszali w przeszłości już m.in. Václav Havel, John Malkovich, Pablo Neruda, Arthur Miller, a także Polacy – Janusz Warmiński i Krzysztof Warlikowski.

Każdego roku powstaje również polska wersja orędzia. W roku ubiegłym jego autorką była pracująca w warszawskim Teatrze Polskim Switłana Oleszko, tym razem Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego powierzył to zadanie Jakubowi Skrzywankowi.

Kto najczęściej chodzi do teatru?

W dzisiejszych czasach, mimo rozwoju innych form rozrywki, teatr nadal odgrywa istotną rolę. W obliczu pandemii COVID-19, teatr przeszedł wiele wyzwań, ale także okazał się

elastyczny i innowacyjny. Wiele teatrów przeniosło swoje przedstawienia do przestrzeni wirtualnej, co umożliwiło dostęp do sztuki teatralnej osobom z różnych części świata. Teatr nie tylko dostarcza rozrywki, ale także spełnia rolę terapeutyczną, umożliwiając widzom wyrażenie swoich emocji i doświadczeń.

Stołeczny Teatr Studio przeprowadził w ubiegłym roku badanie, na podstawie którego udało się stworzyć ogólny profil odbiorcy teatralnego. Wynikało z niego, że najczęściej są to:

  • mieszkające w mieście kobiety (65%) w wieku produkcyjnym (między 26 a 60 lat)
  • zdecydowana większość z nich (86%) to osoby z wykształceniem wyższym, aktywne zawodowo (zatrudnione “na etat”) i otrzymujące wynagrodzenie powyżej średniej krajowej (50%)

Ten typ odbiorcy pokrywa się w dużym stopniu z tym wskazanym przez GUS w 2019 roku:

Z instytucjonalnej oferty kulturalnej częściej korzystały kobiety niż mężczyźni, osoby z wyższym wykształceniem, przedstawiciele gospodarstw pracowników na stanowiskach nierobotniczych, mieszkańcy miast oraz osoby z grupy wiekowej 15–24 lata.

Tematyka przedstawień teatralnych oraz ich obsada aktorska to główne motywacje, jakimi kierują się widzowie przy wyborze spektakli. Istotnymi aspektami są dla nich również recenzje, nazwisko osoby reżyserującej, opinie znajomych czy związek spektaklu z autorem, dziełem literackim, postacią lub miejscem znanym odbiorcom – wskazano w raporcie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto