Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezapomniana studniówka 2024 maturzystów II LO im. R. Traugutta w Częstochowie! Zabawa była w hotelu Arche. Zobacz ZDJĘCIA

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Studniówka 2024 w II LO im. Romualda Traugutta w hotelu Arche
Studniówka 2024 w II LO im. Romualda Traugutta w hotelu Arche Piotr Ciastek
STUDNIÓWKA 2024. Częstochowski "Traugutt" rozpoczął symboliczne odliczanie stu dni do matury! Dwie grupy tegorocznych maturzystów zatańczyły pięknego poloneza na studniówce w hotelu Arche.

KLIKNIJ TUTAJ, by zobaczyć zdjęcia ze studniówki.

Studniówka II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie

Styczeń to zwykle czas studniówek. Nie inaczej jest i w tym roku. Tym razem wybraliśmy się, by zobaczyć, jak swoją zabawę studniówkową rozpoczęli maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta. Dwie grupy odtańczyły dość skomplikowaną i efektowną wersję tego tradycyjnego polskiego tańca. Nie zabrakło życzeń dla nauczycieli od kończących szkołę uczniów, a także kilku słów od dyrektora placówki.

- Uczniowie i uczennice, nauczyciele, rodzice i wszyscy zaproszeni goście. Jestem zaszczycony, że mogę dzisiaj stanąć tutaj przed wami i wygłosić to przemówienie, ponieważ dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy. Studniówka to jeden z ważniejszych momentów w życiu każdego przyszłego maturzysty. To znakomity czas, kiedy możecie się zrelaksować, tańczyć oraz świętować. To ogromna radość dla mnie jako dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie witać Was na tym wyjątkowym wydarzeniu wraz z całym gronem pedagogicznym i oczywiście moimi dyrektorami: panią Dorotą Malicką oraz panem Tomaszem Muskałą. Jestem pełen dumy patrząc na Was dzisiaj. Chciałbym pogratulować wszystkim uczniom, którzy ciężko pracowali, a teraz tutaj są z nami. Te 4 lata to czas pełen wzruszeń, radości i refleksji dla Was. Patrząc na Was, drodzy abiturienci, widzę nie tylko grupę młodych ludzi, ale przyszłych liderów, naukowców, artystów i przedsiębiorców. Dziękuję Wam za wasze zaangażowanie, trud i determinację, które włożyliście w dotarcie do tego etapu. Dziś jesteście gotowi podbić świat oraz zdać kolejny egzamin z dojrzałości. Pragnę również podziękować Waszym nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy przez te wszystkie lata byli waszymi przewodnikami oraz wsparciem każdego dnia - mówił do zgromadzonych gości dyrektor szkoły, Erniew Tomżyński.

Po ciepłych słowach dyrekcji, uczniów i przedstawicielki Rady Rodziców przyszedł czas na toasty i świetną zabawę do rana.

Musisz to wiedzieć

Musisz to wiedzieć

Musisz to wiedzieć

Historia II LO im. Romualda Traugutta. Jedno z najlepszych częstochowskich liceów ma już ponad 100 lat!

Dokładnie 7 sierpnia 1920 roku z połączenia Prywatnego Filologicznego Gimnazjum Męskiego Wincentego Szudejki i szkoły prowadzonej przez Związek Zawodowy Nauczycielstwa Szkół Średnich utworzono Gimnazjum Państwowe im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Pierwszym dyrektorem został dr Otton Kuczewski, a z dniem 1 września 1920 roku szkoła rozpoczęła nauczanie. Uczniów liczyła 629 (czyli tylko kilkoro mniej niż obecnie!). Liceum nie miało jednego budynku, mieścił się w lokalach przy alei Wolności 13 i na ulicy Staszica 5. Dopiero 1 października 1936 roku szkoła przenosi się do nowego budynku, zakupionego przez Komitet Rodzicielski przy ulicy Jasnogórskiej 17.

Początkowo nauczanie przebiegało według programu dla szkól średnich o profilu humanistycznym. Cykl nauki obejmował 8 lat, na które składało się: trzyletnie gimnazjum niższe i pięcioletnie gimnazjum wyższe. Dopiero po ukończeniu ósmej klasy można było przystąpić do matury.

Szkoła nie tylko kształciła, ale i wychowywała. Prof. Jan Sołdrowski wraz z uczniami redagował szkolne gazetki: „Sztubak", „Świat szkolny", „Wspólnymi siłami", a prof. Franciszek Gollenhofer opiekował się Samopomocą Uczniowską wspomagająca uboższych i mających kłopoty z nauką wychowanków naszej szkoły. Ciekawostką może być fakt, że nasza szkoła posiadała nawet własny samochód. Członkowie kółka motoryzacyjnego pod kierunkiem prof. Piotra Marszałka uczyli się trudnej sztuki prowadzenia samochodu! Dumą Traugutta była jednak orkiestra szkolna pod kierunkiem prof. Karola Wopaleńskiego znana w całej Częstochowie.

W roku 1932 szkoła zmienia się. Jędrzejowiczowska reforma oświaty zmienia system nauki. Szkoła stała się placówka sześcioletnią. Po czteroletnim gimnazjum zdawano tzw. małą maturę a po dwuletnim liceum maturę „dużą" uprawniającą do studiów wyższych. Szkoła nasza nosi już dumna nazwę Gimnazjum i Liceum.

Lata wojny zakończyły pewien okres w życiu szkoły. Władze niemieckie Traugutta zamknęły a jego budynek przeznaczyły na koszary a potem więzienie. Naukę kontynuować można było jedynie na tajnych kompletach. Tuż po zakończeniu działań wojennych liceum nasze dzieliło budynek liceum Słowackiego i liceum Sienkiewicza przy alei Kościuszki. Potem wróciło do dawnych pomieszczeń. W roku 1948 na skutek kolejnej reformy systemu edukacji Traugutt staje się czteroletnim liceum obejmującym klasy od VIII do XI . W roku 1964 szkoła staje się koedukacyjna. W roku 1967 zmienia się numeracja klas z VIII - XI na I - IV. Liceum nasze przenosi się też do nowego budynku. Rok szkolny 1964/1965 uczniowie spędzili już w nowym budynku szkolnym przy ulicy Kilińskiego 62. Tu placówka pozostaje do dnia dzisiejszego (źródło: LO im. Romualda Traugutta).

Studniówka 2024 w II LO im. Romualda Traugutta w hotelu Arche

Niezapomniana studniówka 2024 maturzystów II LO im. R. Traug...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto