Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oferta szkół ponadgimnazjalnych w powiecie myszkowskim

Krzysztof Suliga
W ZDZ w Żarkach warsztaty dla kierunków budowlanych są na miejscu
W ZDZ w Żarkach warsztaty dla kierunków budowlanych są na miejscu
Dyrekcje szkół ponadgimnazjalnych w powiecie myszkowskim starają się, by ich placówki były jak najbardziej atrakcyjne i przyjazne dla młodzieży.

Starostwo wybudowało przy Zespole Szkół nr w Myszkowie i Zespole szkół w Żarkach Orliki. Takie samo boisko w sąsiedztwie Zespołu Szkół w Koziegłowach zafundowała natomiast gmina Koziegłowy, która przejęła szkołę od starostwa kilka lat temu. We wszystkich szkołach nastąpiły bardzo istotne zmiany jeżeli chodzi o bazę dydaktyczną. Są w nich świetnie wyposażone sale komputerowe, tablice multimedialne, specjalistyczne pracownie i wiele niezbędnych udogodnień służących kształceniu.

Myszków: Liceum Ogólnokształcące
W ostatnich sześciu latach maturę w LO w Myszkowie zdało 99,7 proc. uczniów. Wyniki matur są wyższe zarówno od średnich wojewódzkich jak i krajowych. Prawie wszyscy uczniowie myszkowskiego liceum, którzy zdają na studia, dostają się na nie. W ostatnich latach w LO byli finaliści ogólnopolskich olimpiad matematycznej, fizycznej i języka polskiego. W szkole prowadzone są wspólne zajęcia ze szkołami z Holandii. Niemiec i Anglii. Co roku w wyjazdach do tych krajów bierze udział 50-60 uczniów. Szkoła ma dodatnie wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej, określającej rozwój uczniów od momentu egzaminu gimnazjalnego do maturalnego. Na rozszerzonym kierunku istnieje możliwość dowolnej kombinacji przedmiotów.

Koziegłowy: Liceum Ogólnokształcące
Liceum Ogólnokształcące w Koziegłowach dysponuje bardzo dobrą bazą dydaktyczną, jak i sportową. Ma piękną halę sportową, a w sąsiedztwie – Orlika. Od kilku lat współpracuje z liceum z Francji, z którym prowadzi wymianę uczniów. Przy LO działają m.in. koła – lingwistyczne, dziennikarskie, oraz teatralno-filmowe.

ZS nr 1 w Myszkowie
Zespół Szkół nr 1 im. Kwiatkowskiego w Myszkowie od kilku lat inwestuje w wyposażenie specjalistycznych pracowni wykorzystywanych do nauki zawodu. Ma bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań. Szkoła posiada salę multimedialna, odnowioną salę gimnastyczną i siłownię.
W Zespole Szkół mieści się technikum, zasadnicza szkoła zawodowa, zasadnicza szkoła zawodowa specjalna i technikum uzupełniające dla dorosłych. W technikum jest do wyboru aż dziesięć kierunków technicznych, od technika mechatronika, przez technika usług fryzjerskich po technika budownictwa. Szkoła stara się dostosowywać do wymogów rynku pracy. Najnowszy zawód techniczny w ZS nr 1, to technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Szkoła ma podpisane porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej i we współpracy z wojskiem kształci uczniów w klasach mundurowych. Zasadnicza szkoła zawodowa oferuje aż 40 kierunków kształcenia. Po skończeniu zawodówki można uczyć się dalej w technikum uzupełniającym dla dorosłych w ZS nr 1.

ZS nr 2 w Myszkowie
W Zespole Szkół nr 2 na myszkowskim Będuszu są cztery rodzaje szkół – technikum, liceum profilowane, szkoła policealna i trzyletnie uzupełniające liceum ogólnokształcące dla dorosłych. W technikum jest do wyboru sześć kierunków, a w szkole policealnej kolejne cztery. Dodatkowe uprawnienia można zdobyć na kursach oferowanych przez szkołę. Placówka współpracuje z pracodawcami i wyższymi uczelniami. Uczniowie mogą uczestniczyć m.in. w różnorodnych projektach oraz w bezpłatnych praktykach, także zagranicą. Szkołą wyposażona jest w nowoczesną bazę dydaktyczną. Wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych są wyższe niż średnia krajowa.

ZS w Żarkach
W Zespole Szkół w Żarkach można kształcić się w liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole policealnej. W liceum jest pięć oddziałów z rozszerzonym programem nauczania. Na każdym kierunku są też zajęcia z nowych technologii informatycznych. W technikum jest do wyboru pięć zawodów, a w szkole policealnej – cztery. W ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych jest 27 specjalności. ZS w Żarkach współpracuje ze szkołami z 9 państw. W placówce jest alejka rekreacyjna ze ścianą wspinaczkową, a obok Orlik.

ZDZ w Żarkach
W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Żarkach można kształcić się po gimnazjum w Zasadniczej Szkole Zawodowej.
– Wszyscy uczniowie pierwszej klasy zasadniczej szkoły zawodowej w zawodach: kucharz, murarz-tynkarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz fryzjer będą pracownikami młodocianymi i zostaną z nimi podpisane umowy o pracę – mówi Kazimierz Lamch, dyrektor ZDZ w Żarkach. – Nie będą pracować podczas wakacji ani w okresie dni wolnych związanych z feriami czy świętami. Będą dostawać stosowne wynagrodzenie. Szkoła zapewnia im odzież roboczą, ochronną, bezpłatne badania niezbędne do pracy w zawodzie.Uczniowie nie musza się też składać na produkty czy surowce niezbędne podczas edukacji. A są one płatne w niektórych szkołach zawodowych. Dodatkowym atutem szkoły jest jednozmianowe kształcenie. zajęcia kończą się nie później niż o godz. 14. Uczniowie nie mają więc problemów z dotarciem do domu w normalnych godzinach. Uczący się w klasie kucharskiej mają do tego bezpłatne wyżywienie, bo to co ugotują czy przyrządzą, mogą zjeść. Szkoła ma świetnie wyposażoną kuchnię z zapleczem a dla uczniów w zawodach budowlanych “poligon budowlany”.
Szkoła zabezpiecza zajęcia we wszystkich zawodach, które są ujęte w klasyfikacji zawodów. Uczeń nie musi więc martwić się o załatwienie praktyki.
W ZDZ planowane jest dodatkowo od września otwarcie klasy technikum w zawodzie teleinformatyk. Jest też możliwość kontynuowania nauki przez dorosłych w trzyletnim technikum uzupełniającym w zawodzie kucharz. Można w nim zdobyć kwalifikacje zawodowe i zdać maturę. Uczniowie, którzy nie rokują ukończenia gimnazjum w normalnym trybie, mogą zapisać się natomiast do Gimnazjum Przysposabiającego do Pracy. Warunkiem jest przechodzenie roku w normalnym gimnazjum i ukończone 15 lat. Do gimnazjum przysposabiającego uczniowie chodzą 5 dni w tygodniu, z tego jeden dzień przeznaczony jest na przysposobienie do pracy.

Jak wybrać odpowiednią szkołę

Zasadnicze pytanie, jakie powinni sobie postawić absolwenci gimnazjów, to kwestia, jakie mają predyspozycje i możliwości. Często bywa bowiem tak, że pod presją mających przerost ambicji rodziców, ich dzieci idą do szkoły, w której nie dają sobie później rady. Szkoły zawodowe w powiecie oferują kształcenie w kilkudziesięciu zawodach. Z drugiej strony należy rozważyć, czy lepiej np. zdobyć zawód w technikum, czy ogólne wykształcenie. W wieku gimnazjalisty to trudne pytania, z którymi nawet rodzice sobie nie radzą.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto